Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Jaki telewizor do konsoli i grania? HDMI 2.1HDMI 2.1  to nowy początek dla telewizorów wysokiej rozdzielczości oferujący znakomite parametry pracy z nowymi telewizorami 8K oferując przy tym znacznie większą przepustowość, lepszy dźwięk i jeszcze szybszą rozgrywkę.

HDMI 2.1 – co to w ogóle jest i po co mi to?

Nie bez powodu HDMI 2.1 znajduje się od dłuższego czasu w centrum uwagi. HDMI 2.1 to najnowsza wersja interfejsu HDMI, dotycząca zarówno portów HDMI, jak i samych kabli. Następna generacja konsol do gier wideo Sony PlayStation 5 i Microsoft Xbox Series S | X obsługują HDMI 2.1. Co to oznacza dla graczy?

Główną cechą dla standardu HDMI 2.1 jest obsługa wysokiej rozdzielczości 8K nawet dla 60 klatek na sekundę i pełne wsparcie dla 4K przy 120 klatkach na sekundę. Ponadto możliwość szybkiej zmiany i dostosowania częstotliwości odświeżania, obsługi wysokiej jakości HDR i jeszcze szybszy dostęp do poszczególnych mediów. To oznacza, że przełączanie się między urządzeniami podłączonymi HDMI 2.1 do siebie będzie jeszcze szybsze a co za tym idzie mniej odczuwalne dla użytkownika.

HDMI 2.1 obsługuje zmienną częstotliwość odświeżania (VRR) i szybki transport ramek (QFT)

Twórcy HDMI 2.1 zakładają, że nowy format będzie w stanie obsługiwać rozdzielczości na poziomie 10k i 120Hz. Czy to jednak będzie nam potrzebne w najbliższych latach? Już obsługa 8K wzbudza w wielu użytkownikach zastanowienie, ale przecież pamiętajmy, że nawet konsole nowej generacji bez problemu obsługują natywnie tę rozdzielczość skalując 4K w górę. Jednak to nie obraz telewizora jest tu głównym celem ataku HDMI 2.1 a między innymi obraz VR, który będzie dążył do maksymalnych parametrów jakości oraz prędkości wyświetlania klatek na sekundę. Szacuje się, że VR będzie niebawem bez problemu pracował w standardzie 240Hz. A przecież już dziś VR stanowi bardzo rozbudowany rynek, m.in. rozgrywki.

Quick Frame Transport (QFT) stanowiący jedną ze składowych HDMI 2.1 ma zapewnić zmniejszenie wszelkich opóźnień w grach a także zapewnić natychmiastową informację zwrotną.

Nie możemy także zapominać o HDR które dziś stanowi jeden z ważniejszych punktów w wyborze telewizora. HDR okazało się jednym z najlepszych „ulepszaczy” obrazu, który zaoferował zupełnie nowe donznania wizualne chociaż nie jest to technologia świeża. Jednak do dziś decydując się na nowy telewizor warto sprawdzić go przed zakupem, gdyż w wielu przypadkach HDR często jest tylko określony w specyfikacji, a naprawdę niewiele go widać. Dynamic HDR to zdecydowanie to na co miłośnicy kina domowego czekali. Zapewnia jeszcze większe wartości głębi, czerni, jasności, kontrastu i znacznie szerszej gamy kolorów.

HDMI 2.1 jest wyposażony w eARC czyli unowocześnione Audio Return Channel, która umożliwia przesyłanie wysokiej jakości nieskompresowanych sygnałów audio za pomocą przewodu HDMI z uwzględnieniem nowych kodeków auto Dolby Atmos i DTS:X.

HDMI 2.1 a konsole nowej generacji

Xbox Series X posiada już zamontowane HDMI 2.1 jednocześnie rezygnując z wbudowanego wejścia HDMI, które w Xbox One miało obsługiwać zewnętrzne urządzenia jak dekodery telewizyjne. HDMI 2.1 w nowej konsoli Microsoft jest tu całkowicie uzasadnione, chociażby dla obsługi wysokiej rozdzielczości 8K, do której Xbox potrafi skalować obraz 4K. Ale skupmy się na bardziej przyziemnych parametrach jak 4K przy 120FPS

Pamiętajmy jednak że do obsługi większości możliwości nowej konsoli korzystających z HDMI 2.1 będzie nam potrzebna nie tylko sama konsola, ale również odpowiednie okablowanie (dołączone do konsoli) oraz właściwy telewizor. I w ten sposób przechodzimy do sedna artykułu.

Jaki telewizor z HDMI 2.1 do konsol Xbox Series / PS5

W chwili tworzenia tego artykułu październik 2020 HDMI 2.1 nie jest jeszcze standardem, który spotkamy w każdym telewizorze. Za tę przyjemność zapłacimy nieco więcej, ale też otrzymamy telewizor ze znacznie lepszymi parametrami i dodatkami, np. obsługą nowych kodeków dźwięku, bogatszego HDR, itp..

Nowe telewizoy 2019 i 202 obsługujące HDMI 2.1 to idealny sprzęt nie tylko do domowego kina ale także do rozgrywki online i zabawy z konsolami nowej generacji. Ale nie na tym koniec, w końcu wielkimi krokami wchodzi np. na Android TV także obsługa Cloud Gamingu, który już dziś dostępny jest w postaci GeForce Now czy Game Pass (tak, jeśli macie przystawkę z Android TV, telewizor z Android TV lub jakiekolwiek urządzenie z Android, np. telefon, możecie grać w gry na PC i konsole bez fizycznego posiadania tych sprzętów).

Wśród telewizorów ze wsparciem HDMI 2.1 a jednocześnie idealnie nadających się do konsol nowej generacji, warto zainteresować się ofertą trzech firm: SONY, SAMSUNG oraz LG. SONY dodatkowo reklamuje niektóre modele jako gotowe na PS5. I robi to nie bez powodu, a właśnie m.in. przez wbudowane HDMI 2.1. Jednak HDMI 2.1 znajdziecie także w tańszych telewizorach np. Vizio czy Xioami.

To jednak nie koniec listy, chociaż obejmuje ona zarówno modele z 2019 jak i 2020 roku. Z pewnością w ciągu najbliższych miesięcy pojawi się wiele nowych modeli, także budżetowych dla których HMDI 2.1 stanie się standardem. Pamiętajcie jednak, że nie tylko obecność HDMI 2.1 powinna być wyznacznikiem zakupu telewizora, ale także inne parametry.

Bardzo fajną listę telewizorów z HDMI 2.1 przygotował m.in. serwis /hdtvpolska.com. Wpiszcie w Google: Lista telewizorów z HDMI 2.1 a z pewnością znajdziecie pełną listę.

Tags: , , , , , , , ,

One comment

Dodaj komentarz