Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Czy Android TV jest lepszy od Smart TV?W osobnym artykule wyjaśniłem jaka jest zasadnicza różnica między Android TV a Smart TV. Jeśli nie chce Ci się czytać to powinieneś wiedzieć, że Android TV to system operacyjny oparty o Androida. Oferuje on sporo funkcji Androida, ale głównie te, które nie są typowo dedykowane dla samego Androida i urządzeń mobilnych. Smart TV to z kolei nie tylko system ale cały telewizor, jego funkcje i system jaki oferuje. Typowym Smart TV będzie np. telewizor Samsunga z Tizenem, ale mówiąc o Android TV w kontekście Smart TV mówimy o konkretnym telewizorze z systemem Android TV. Wtedy jest to Smart TV.

Jeśli szukasz w Ceneo czy innych porównywarkach telewizora, to pewnie rzuciło Ci się w oczy, że masz wybór pomiędzy telewizorami Smart TV (inteligenty telewizor), a telewizorami Android TV. Tak musi być, bo w praktyce żaden producent nie chwali się tym jaki system oferuje, a jedynie czy jego telewizor jest Smart czy nie.

Czy Android TV jest lepszy od Smart TV?

Google wyszedł po raz pierwszy z Google TV kilka lat temu, nie odniósł on jednak sukcesu, potem pojawiły się przystawki typu Chromecast, które sporo zmieniły na rynku, a w końcu Google połączyło oba rozwiązania w jedno i wydało Android TV. LG czy Samsung nadal jednak rozwijają swoje własne technologie i systemy czyli WebOS i Tizen. Są one jednak integralną częścią tylko ich sprzętu, chociaż Tizen znajdziemy też na urządzeniach Wear.

Większość systemów operacyjnych telewizyjnych jest oparta na jądrach systemu Linux, dzięki czemu tworzone przez nich aplikacje mają lepszą integrację ze sprzętem używanym w tych telewizorach. I to jest przewaga Smart TV nad Android TV. Ale nie jeśli spojrzymy przez pryzmat tego, jakie faktycznie aplikacje są oferowane. Android pod tym względem ma ogromne zaplecze programisów i dostępności w sklepie Google.

Mocną przewagą telewizora z Android TV nad Smart TV jest fakt, że za Android TV stoi Google. Plany dot. rozwoju systemu są przewidywalne i jawne. Google już opublikowało informację o planach na aktualizacje do wersji 10, 11 i 12. W między czasie wprowadzając Google Stadia do Android TV, a dalej do telewizorów. To mocny argument, ale nie ciesz się, bo jeśli kupisz telewizor dziś, najpewniej nigdy Google Stadia nie zobaczysz, wymaga ona bowiem Chromecast Ultra.

Android TV i Google Play Store

Android TV oferuje ogrom aplikacji. Ok, może nie ogrom bo obecnie jest ich około 4 tysięcy ale do 2022 roku ma być ich 2x więcej. Dziwne prawda? Zwłaszcza, że Google Play jaki znasz z telefonu oferuje około miliona aplikacji. Jeśli nie więcej. Mimo to Android TV oferuje bardzo dużo różnego typu aplikacji, np. VOD (setki), VPN, menadżery plików, dostęp do chmury oraz wiele świetnej jakości gier w tym tytułów znanych z Android, np. Asphalt 9. Brzmi świetnie i naprawdę to jest świetne.

Android TV wypełnia swego rodzaju lukę między telefonami a telewizorami. Oglądamy coraz więcej treści i korzystamy z lubianego i znanego nam systemu, więc Android TV jest kontynuacją tego, co widzimy na ekranie telewizora. To pokazuje też ogromną dominację Google. Android TV pozwala na bardzo szczegółową personalizację oglądanych treści. Od wersji 8 Android TV nastawiony jest przede wszystkim na promowanie materiałów video: filmów i seriali. Dlatego o ile włączysz ekran HOME, otrzymasz setki informacji o nowych filmach i serialach. Nie powinno Cię to dziwić, w końcu tego oczekują dziś użytkownicy którzy coraz chętniej rezygnują z typowej telewizji na rzecz treści internetowych.

Mocne strony Android TV

Mocną stroną Android TV jest fakt, że urządzenia z tym systemem operacyjnym posiadają wbudowany chromecast. Z chromecastem  możesz przenieść co tylko zechcesz z telefonu lu komputera, wprost na ekran telewizora. Obsługuje tysiące aplikacji. Mało tego, możesz nawet używać telewizora jak monitora przenosząc np. obsługę Worda czy Excela.

Android TV obsłużysz dowolnym telefonem z Androidem, mało tego, możesz szybko połączyć konta Google i wyświetlać na telewizorze notyfikacje, np. o nowym mailu, wiadomości czy udostępnionym pliku.

Smart TV chociaż jest inteligentny, opiera się głównie na komunikacji WiFi i podstawowych funkcjach, jak dostęp do przeglądarki internetowej i obsługi popularnych serwisów VOD.

Smart TV i Android TV nie dla każdego

Moc i wszystko co opisałem wyżej w odniesieniu do przewagi Android TV nad Smart TV ginie, jeśli zamierzasz kupić telewizor aby wyłącznie oglądać telewizję. Jeszcze gorzej, jeśli operator wciśnie Ci swój dekoder zewnętrzny (HDMI) a nie np. kartę CI+. Wtedy wybór ten nie będzie miał dla Ciebie żadnego znaczenia. Aby wykorzystać jakikolwiek Smart TV musisz mieć dostęp do Internetu, bez niego dziś nawet w telefonie większość opcji zwyczajnie nie działa, a niektóre aplikacje są bezwartościowe.

Tags: , , ,

Dodaj komentarz