Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Jak zainstalować Google Chrome na AndroidTV?Chociaż Google Chrome nie jest kompatybilne z Android TV możesz podjąć się instalacji tej bardzo popularnej przeglądarki od Google. Pamiętaj jednak, że brak kompatybilności może oznaczać, m.in. problemy ze sterowaniem przeglądarką z pilota.

Co znajdziesz w artykule:

Ten artykuł został przygotowany w październiku 2019 roku. Dedykowany jest użytkownikom telewizorów z systemem Android TV oraz innych urządzeń, typu TVBox także oparych o system Google AndroidTV.

Google usunęło Google Chrome z Google Play Store (sklep Google) dla AndroidTV. Aplikacja nadal jest dostępna w standardowym Google Play, np. dla telefonów, tabletów i innych urządzeń opartych o system Android.

Na systemie Android TV znajdziesz m.in. przeglądarkę Opera, która obecnie nosi nazwę Vewd browser. Jest to domyślnie preinstalowana aplikacja. Działa dobrze, chociaż w Google Play ma tylko dwie gwiazki.

O wiele lepiej wypada przeglądarka Puffin Web Browser która ma 4 gwiazki i zbiera bardzo pozytywne opinie wśród użytkowników. Można zainstalować ją z poziomu Google Play Store Android TV.

Brak przeglądarki Google Chrome na Android TV nie powinien dziwić użytkowników, chociaż Android TV jest systemem Google. Nie wszystko jednak musi działać idealnie o czym pisałem w osobnych artykułach.

Czy mogę zainstalować Google Chrome na AndroidTV?

Możesz zainstalować Google Chrome na Android TV ale powinieneś wiedzieć, że z racji braku kompatybilności, przeglądarka ta działa po prostu źle lub w ogóle.

Celem zainstalowania Google Chrome na telewizorze, należy:

 • pobrać pliki instalacyjne .APK na dysk komputera (lub telefonu czy tabletu),
 • następnie umieścić je na pendrive/dysku lub w chmurze,
 • przenieść do telewizora,
 • za pomocą File Menagera (menadżera plików) odpalić instalację z pliku .APK
 • cieszyć się z niedziałającego Google Chrome na AndroidTV.

Czy Google Chrome działa na AndroidTV?

Dostępne są dwie wersje Google Chrome : właściwa, domyślna, którą może pobrać każdy z Google Play (poza Google Play na AndroidTV) oraz wersja BETA Google Chrome.

No więc jeśli już pobierzecie obie wersje Google Chrome na pendrive i rozpoczniecie instalację na AndroidTV, to okazuje się że:

 • standardowa przeglądarka Google Chrome nie reaguje na polecenia z pilota. Potrzebna jest myszka albo aplikacja na telefonie do sterowania telewizorem, która posiada opcję „gładzika” czyli TouchPada,
 • wersja BETA Google Chrome działa i nawet można ją obsługiwać pilotem, ale jest to tak męczące, że szkoda pisać. Analogicznie jak przy standardowej wersji Google Chrome, możemy posiłkować się zew. wskaźnikiem/kontrolerem.

Przeglądarka internetowa Google AndroidTV

Instalacja Google Chome na Android TV – krok po kroku

 1. Pobierz Google Chrome i Google Chrome Beta na dysk komputera. W tym celu skorzystaj ze strony: https://apps.evozi.com/apk-downloader/ wpisując link do aplikacji. Link do aplikacji skopiuj ze strony https://play.google.com wyszukując obie aplikacje i kopiując linki z pasku adresu.
 2. Pliki zapiszą się na dysku komputera. Weź czysty pendrive, przenieś aplikacje na pendrive i podłącz go do telewizora.
 3. Pendrive zostanie rozpoznany, ale domyślnie na Android TV nie uruchomisz żadnych plików instalacyjnych .APK.
 4. Przejdź do ustawień telewizora (przycisk HOME > sekcja Ustawienia) a następnie wybierz: Bezpieczeństwo i ograniczenia > Nieznane źródła
 5. Włącz możliwość instalowania aplikacji z nieznanych źródeł. 
 6. Wróć do ekranu HOME, uruchom Google Play Store na telewizorze i odszukaj aplikację, np. File ExplorerFile Explorer pomaga instalować Google Chrome na AndroidTV
 7. W aplikacji znajduje się zakładka APK która automatycznie rozpozna zlokalizowane na pendrive pliki instalacyjne. Jeśli nie, to przełóż pendrive do innego USB albo upewnij się czy w ogóle telewizor rozpoznaje go. 
 8. Rozpocznij instalację wybierając plik i klikając Zainstaluj
 9. Po zakończeniu instalacji będziesz mógł uruchomić nowe aplikacje Google Chrome i Google Chrome Beta. 

Jak pobrać gry i aplikacje z Google Play na dysk komputera?

Po zainstalowaniu skróty do w/w aplikacji nie będą widoczne na ekranie HOME. Swego czasu dostępne były takie aplikacje jak TV APP REPO oraz APP CLONER które pozwalały na łatwe utworzenie skrótu na ekranie HOME. Aplikacji tych nie ma już, podobnie jak zniknął ES FILE EXPLORER (dlatego polecam File Explorera). Aby szybko włączyć niedziałające Google Chrome, możesz przejść do listy aplikacji (HOME > Ustawienia > Aplikacje) albo zainstalować dowolną aplikację typu LAUNCHER (znajdziesz je w Google Play Store telewizora z AndroidTV). Aplikacje instalowane z poziomu Google Play telewizora zawsze tworzą skrót na ekranie HOME. Po zainstalowaniu Launchera, uzyskasz szybki dostęp do aplikacji, możesz tworzyć też własne listy wyboru, skróty, itp.. 

Zapraszam do testowania Google Chrome na AndroidTV. 

File Explorer to prosta, lekka aplikacja do zarządzania plikami, która umożliwia otwieranie dowolnego pliku Android TV tak szybko, jak można kliknąć przycisk.

Tags: , , , , , , ,

Dodaj komentarz