Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Jak grać na telewizorze?Konsola obecnej i nowej generacji korzysta z łącza HDMI. Nowe telewizory wspierają technologię HDMI 2.1 dostarczając jeszcze lepszych wrażeń wizualnych i dźwiękowych. Nowe złącze HDMI 2.1 użyjesz do podłączenia różnego rodzaju sprzętu RTV audio oraz video, w tym odtwarzaczy, sprzętu muzycznego i konsol oraz komputerów PC.

Pamiętaj jednak o bardzo ważnej rzeczy: niezależnie od tego jaki masz telewizor, możesz szybko zamienić go w Smart TV i korzystać np. z możliwości Android TV. Jak? Jak zrobić z telewizora lub monitora Smart TV?

Konsole do gier

Konsola jest obecnie najpopularniejszym urządzeniem, które możesz podłączyć do swojego telewizora aby rozpocząć rozgrywkę single lub multiplayer. Możesz przebierać w równych modelach konsol, np.:

  • Xbox One S oraz Xbox One X
  • Xbox Series S oraz Xbox Series S (najnowsza generacja)
  • Konsole Play Station 4 oraz PS5
  • Nintendo Switch (przenośna konsola z możliwością rozgrywki na ekranie telewizora)

Konsola wymaga telewizora lub monitora albo nawet projektora które pełnią funkcję wyświetlacza. Nie muszą mieć wbudowanych głośników, gdyż te możesz podłączyć bezpośrednio do urządzenia. Wyświetlacze nie mają też specjalnych wymagań, ale im lepszy sprzęt posiadasz np. telewizor 4K lub 8K, monitor minimum 1440p lub 4K lub wysokiej jakości projektor, tym rozgrywka będzie lepsza.

Nvidia Shield i Google Stadia

Jednym z ciekawszych urządzeń jakie pojawiło się już kilka lat temu na rynku okazało się urządzenie Nvidia Shield czyli przystawka Android Box ale o podwyższonych parametrach, która zapewniała znakomity dostęp do wysokiej jakości rozgrywki także bezpośrednio z chmury. Chociaż urządzenie nie cieszy się taką popularnością jak konsole Xbox czy Sony to również uzyskało spore zainteresowanie i do dziś wybierane jest jako jedna z lepszych przystawek multimedialnych.

Nvidia Shield oferuje gry z Google Play oraz z usługi strumieniowego przesyłania gier GeForce Now. Podobnie jak w przypadku konsol, telewizor jest jednym z wielu rodzajów wyświetlaczy jakie możesz podłączyć pod to urządzenie.

Jednak na rynku jest już konkurent dla Nvidia Shield jakim jest Google Stadia. Idea działania jest dokładnie taka sama ale Google Stadia korzysta z własnej bazy gier i tym samym technologii serwerów. Ogólnie urządzenie miało swoją premierę, ale nie było wow, bowiem to co zrobiło największe wow! to to co przeczytasz w dalszej części artykułu. Pamiętaj jednak aby obserwować rozwój tego urządzenia, być może Google może jeszcze nas czymś zaskoczyć.

Sprawdź najniższe ceny:

Android TV i Google Play Store

Pokazałem Ci wyżej kilka rozwiązań zewnętrznych, które musisz bezpośrednio podłączyć pod telewizor aby wszystko ładnie działało. To jednak nie koniec, bowiem przed nami rozwiązania wewnętrzne czyli gry bezpośrednio na telewizorze oraz strumieniowe przesyłanie obrazu, tzw. game streaming oraz rozgrywkę na Android TV. I od tego ostatniego zaczniemy.

Jeśli producent telewizora zdecydował się używać Android TV, to dobra rzecz dla Ciebie, ponieważ oznacza, że ​​otrzymujesz dobrze rozwiniętą i bardzo stabilną platformę. A także dostęp do marketu Google Play pełnego gier. Wprawdzie bibilioteteka aplikacji dla Android TV liczy dziś kilka tysięcy pozycji, ale cały czas rośnie i deweloperzy chętnie  udostępniają swoje tytuły.

W gry na Android TV pograsz sobie za pomocą pilota lub zewnętrznego kontrolera.

Pamiętaj o jeszcze jednym. Android TV dostępny jest bezpośrednio na telewizorach ale to także system dostępny na Nvidia Shield oraz na przystawkach typu Android Box, np. Xioami Mi Box S 4K, a już niebawem także na Chromecast 4.0.

Na tym jednak nie koniec, bowiem skoro masz dostęp do Google Play Store to właśnie otrzymałeś dostęp do kilku usług które robią furorę w sieci, np. GeForce Now oraz Game Pass Project xCloud.

GeForce Now oraz Game Pass Project xCloud.

GeForce Now to usługa strumieniowego przesyłania gier, czyli cloud gaming. Możesz korzystać z niej na PC, na Nvidia Shield oraz na urządzeniach z systemem Android, np. telefonie czy tablecie. Działa także na Android TV zarówno na przystawce jak i w telewizorze. To czego będziesz potrzebował do rozgrywki to tylko kontroler.

Nie inaczej działa Project xCloud czyli nowa usługa w Game Pass od Microsoft. Usługa początkowo była dostępna dla komputerów PC, dziś jest także obecna na urządzeniach z Androidem ale jej instalację możesz nawet przeprowadzić na Android TV, na przystawce jak w telewizorze.

Dodam tylko że obie usługi GeForce Now oraz Game Pass udało się odpalić nawet na lodówce z ekranem i Androidem. Magia? Nie. Google Android i strumieniowe przesyłanie gier.

Dobra a więc do listy opcji grania na telewizorze dorzucamy Cloud Gaming a więc wszystkie opcje grania w gry online w chmurze, które posiadają swoją aplikację na Android i Android TV. Narazie to GeForce Now oraz Game Pass, ale z pewnością niebawem dołączy do tego Stadia. A przecież takich usług jest znacznie więcej.

Steam Link

Ostatnią opcją grania na telewizorze jest korzystanie z tzw. streamingu gier, przesyłania obrazu gry z jednego urządzenia na drugie. Rozwiązanie bardzo fajnie działa kiedy masz np. dowolny (nawet słaby) komputer z Windows i konsolę Xbox One. Możesz odpalić konsolę i wyświetlać obraz z konsoli na komputerze, bezprzewodowo.

Tak samo działa to ze Steam Link. Odpalasz grę na komputerze a wyświetlasz ją na telefonie lub telewizorze, tam gdzie zainstlalowałeś aplikację Steam Link.

Inne rozwiązania

Nieco starszym rozwiązaniem jest Screen Mirroring czyli odbicie lustrzane Twojego urządzenia. Jeśli telewizor który masz oferuje taką opcję możesz wyświetlić na ekranie telewizora ekran swojego telefonu lub tabletu.

Podobnym ale przewodowym rozwiązaniem jest kabel MHL. Nie każdy telefon obsługuje tę technologię, ale także pozwala ona na przekazywanie ekranu telefonu i tabletu bezpośrednio na ekran telewizora. Tym razem korzystamy z portu HDMI.

Jak pobierać i grać w gry na telewizorze Smart TV?

Nawet jeśli nie masz konsoli do gier, nadal możesz pobierać i grać w gry na swoim telewizorze Smart TV. Czy to telewizor Sony, Samsung, LG, Philips czy Panasonic na pewno znajdziesz jedno lub więcej rozwiązań, które pozwoli Ci grać na ekranie telewizora. Nie każde z nich zadziała tak samo, ale nieważne jaki model wybrałeś i z jakiego systemu Smart TV korzystasz jest to możliwe.

Telewizory Smart TV w odróżnieniu od telewizorów z Android TV (a także przystawek z Android TV) zwykle mają bardzo ograniczony wybór aplikacji a co za tym idzie ograniczony wybór gier. Te zwykle muszą być także tworzone specjalnie na te platformy, podczas gdy gry Google wymagają zwykle dostosowania ich tylko do formatu ekranu oraz kontroli (np. pilotem).

Gama telewizorów Smart TV firmy Samsung ma wszystkie zwykłe gry mobilne do pobrania i grania za darmo. Możesz użyć aplikacji do zdalnego sterowania na smartfony, aby zmienić swój telefon w kontroler do gier z ekranem dotykowym. Dokładnie tak samo wygląda sytuacja na telewizorach LG.

O wiele lepiej wypada tutaj SONY, Philips i TLC które korzystają z platformy Android TV, a także Panasonic z systemem Firefox OS który obsługuje HTML5, co przynajmniej w teorii powinno dawać znaczne możliwości przenoszenia gier (w teorii).

W większości przypadków na pewno uda Ci się skorzystać z MHL oraz Screen Mirroring. Aplikacje i gry Google Play, cloud gaming i streaming obrazu póki co zarezerwowany jest tylko dla telewizorów z Android TV.

Pamiętaj jednak o bardzo ważnej rzeczy: niezależnie od tego jaki masz telewizor, możesz szybko zamienić go w Smart TV i korzystać np. z możliwości Android TV. Jak? Jak zrobić z telewizora lub monitora Smart TV?

 

Tags: , , , , , ,

One comment

Dodaj komentarz