Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Jaki telewizor z Android TV 2020/2021?Android TV jest już na rynku od 2015 roku. Jednymi z pierwszych producentów którzy zdecydowali się na wybór tego systemu dla swoich telewizorów były firmy Sony, Philips oraz TCL. Na rynku znajdziemy także modele Toshiba i Sharp z tym systemem. Na rynku globalnym znajdziemy więcej modeli, ale nie ukrywajmy, wielu producentów nie dociera ze swoimi produktami do Polski, dlatego nie będziemy o nich pisali w tym artykule gdyż trudno było by nawet wykazać gdzie można kupić wybrany sprzęt, np. Hisense czy OnePlus TV.

W praktyce, jeśli dziś myślisz o Android TV w swoim telewizorze na 2020/2021 rok powinieneś przede wszystkim skierować swoje oczy na firmę SONY oraz Philips, a także TCL który widać że ma się bardzo dobrze na naszym rynku.

Wybór Android TV to była dobra decyzja dla SONY i Philips, które zyskały świetny system i ogromne możliwości.

  • WAŻNE! Android TV tak samo jak sam Android wymaga aktualizacji. Kupując dziś telewizor z Android TV powinieneś szukać jak najnowszych modeli, z najnowszą wersją Android TV i jak najdłuższym wsparciem.

Czy Android TV to dobry wybór dla telewizora?

Wybór Android TV jako głównego systemu telewizora to ogromna korzyść dla właściciela. Tysiące aplikacji Google Play Store, dziesiątki aplikacji VOD, setki gier wysokiej jakości. To nie wszystko! Warto  dodać obsługę cloud gaming, np. GeForce Now, Game Pass czy zapowiadane Google Stadia (dla Android TV).

Pamiętaj także, że nawet jeśli nie zdecydujesz się na zakup telewizora z Android TV (pamiętaj, że najważniejsza jest jakość obrazu i dźwięku a nie system) to możesz szybko wprowadzić Android TV na swój TV dokupując przystawkę, tzw. Android Box, np. popularny Xiaomi Mi Box S 4K.

Przystawka działa na porcie HDMI, możesz obsługiwać oba urządzenia jednym pilotem. Android TV w telewizorze + moduł CI+ lub antena wpięta bezpośrednio w tuner telewizora to naprawdę znakomity zestaw.

Na rynku dostępnych jest wiele znakomitych telewizorów, np. LG czy Samsung, które mogą pod wieloma względami przebić ofertę telewizorów z Android TV 2021, ale oferują zupełnie inny Smart System z ograniczoną liczbą aplikacji i gier.

Jaki telewizor z Android TV wybrać ?

W osobnym artykule wypunktowałem na co warto zwrócić uwagę wybierając nowy telewizor na święta 2020/2021 roku. Na pewno warto zwrócić uwagę na odźwieżanie matrycy (100/120Hz), obsługę HDMI 2.0 a jeszcze lepiej 2.1, Android TV (patrz wyżej, nie jest to warunek konieczny), rozmiar. To co zasługuje na szczególne wyróżnienie to wybór odpowiedniej matrycy LED, OLED, QLED, itp. oraz obsługa HDR (niestety, widoczny HDR w telewizorze wymagać będzie od nas nieco grubszego portfela). Z pewnością wybór 4K/8K będzie tu jedyną słuszną decyzją na przyszłość.

Warto dodać, że decydując się na Android TV niewykluczone, że także Wam przyjdzie do głowy pomysł aby zrezygnować z tradycyjnej telewizji kablowej i satelitarnej na rzecz telewizji internetowej. Tak! To bardzo dobry pomysł.

Jeśli szukasz telewizora do konsol nowej generacji lub do podłączenia komputera PC, system Smart TV lub Android TV będzie odgrywał drugorzędną rolę. Zadbaj głównie o nowoczesny port HDMI i wysoką jakość obrazu, dobry czas odświeżania.

Jeśli jednak nie planujesz kupować konsoli ale chciałbyś grać na telewizorze, zdecydowanie Android TV jest systemem dla Ciebie. Google Play Store oferuje setki wysokiej jakości gier, które obsłużysz za pomocą pilota oraz przede wszystkim zewnętrznego kontrolera, np. Xbox Gamepad (polecam). Poza tym masz możliwośc uruchomienia gier z Cloud Gaming czyli gry PC i na konsole uruchamiane w chmurze na ekranie telewizora lub telefonu.

Polecane modele telewizorów 2020/2021

Polecane modele telewizorów z Android TV, cieszące się bardzo dużą popularnością i wysokimi opiniami po zakupie:

Polecane telewizory Philips:

Polecane telewizory SONY:

Polecane telewizory 4K / 8K z Android TV:

Telewizor 32 cale:

Telewizor 40 cali:

Telewizor 55 cali:

Telewizor 65 cali:

Telewizor 75 cali:

Jak dobrać rozmiar telewizora?

Rozmiar dobieramy do pomieszczenia ale także do przeznaczenia telewizora. Pamiętaj, że im dalej siedzisz od ekranu tym rozdzielczość może mieć mniejsze znaczenie. Np. oglądając 55 calowy ekran z odległości 4 metrów praktycznie tak samo wyglądał będzie obraz FullHD jak i 4K. Większa rozdzielczość wymaga tego aby siedzieć bliżej niej i cieszyć oczy detalami. Większa rozdzielczość jest bardziej przyszłościowa. Nie można kupić zbyt małego telewizora, ale jeśli siedzisz 2 metry od ekranu to 70 calowy telewizor może nie być wygodny do oglądania filmów (gonitwa oczami po ekranie) ale świetny do pracy biurowej i gier video.

50 calowy ekran 4K to świetny wybór jeśli oglądać go będziesz z maksymalnie 2,5-3 metrów, ale 65-70 cali będzie jeszcze lepszym wyborem dla 3-4 metrów. Zwróć uwagę, że grając na konsoli często siadamy bliżej ze względu na nieduże detale, np. piłkarze w Fifa. Jeśli chcesz wygodnie grać na kanapie będziesz i tak potrzebował dużego ekranu. W sklepie nie da się sprawdzić rozmiaru.

Czy warto kupić telewizor z Ambilight?

Philips Ambilight to jeden z najlepszych wynalazków jaki znalazł się na wyposażeniu telewizorów. Philips poszedł krok dalej tworząc cały system HUE który pozwala na oświetlenie całego domu oraz synchronizację tego oświetlenia nawet z telewizorem. Uwierzcie mi, że posiadanie telewizora z Ambilight + przynajmniej 1-2 żarówek w pokoju powoduje, że czujemy się jak w centrum akcji. Tak. Philips Ambilight to świetne rozwiązanie ale jest jeden warunek: zadbaj o to aby telewizor wisiał na ścianie oraz aby dookoła telewizora przynajmniej w odleglości 1 metra dookoła niego była pusta ściana (nie tyle pusta co niezabudowana meblami). Tak aby światło mogło pracować.

Android TV czy Smart TV?

Android TV jest bardzo przyszlościowy, oferuje dostęp do Google Play Store, Chromecasta oraz możliwość grania w chmurze. Smart TV jest nieco mniej rozbudowany, ale bywa bardzo stabilny i lepiej aktualizowany, jednak nie liczyłbym na bardziej rozwojowe i rozrywkowe funkcje jak w Android TV. Wydaje się że Google TV to przyszłość.

One comment

Dodaj komentarz