Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Co oznaczają strzałki przy znakach zakazu postoju i zatrzymywania?W przepisach ruchu drogowego znajdziemy zarówno informacje o podstawowych znakach drogowych jak i znakach uzupełniających, jak, np. tabliczki strzałka w górę i strzałka w dół. Co oznaczają strzałki przy znakach zakazu postoju i zatrzymywania?

Skorzystaj z oferty, kup tanie ubezpieczenie samochodu, polisa OC/AC najtaniej, porównaj ceny ubezpieczenia

  • Strzałka w górę – tu zaczyna się strefa zakazu parkowania.
  • Strzałka w dół – tu kończy się strefa zakazu parkowania.

Powyższe znaki stanowią uzupełnienie podstawowego znaku drogowego o dodatkową informację, np. warunki działania znaku jak początek, koniec lub informacje dodatkowe.

Popularne strzałki to tabliczki do znaków drogowych typu T. Umieszcza się je pod znakiem właściwym do którego się odnoszą. Mogą mieć różne przeznaczenie, ale w tym artykule koncentrujemy się na czterech znakach:

  • T-25a – początek zakazu wyrażonego znakiem,
  • T-25b – kontynuację zakazu wyrażonego znakiem,
  • T-25c – odwołanie zakazu wyrażonego znakiem.
  • T-26 – informuje o stronie obowiązywania znaku.

Tabliczki te występują więc ze znakami B-36 oraz B-35 czyli znakami zakazu zatrzymywania się B-36 oraz zakazu samego postoju B-35.

  • zatrzymanie pojazdu – unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające nie dłużej niż 1 minutę, oraz każde unieruchomienie pojazdu wynikające z tych warunków lub przepisów,
  • postój pojazdu – unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające dłużej niż 1 minutę.

Jeśli strzałka w górę – tu zaczyna się strefa zakazu parkowania. Jeśli strzałka w dół – tu kończy się strefa zakazu parkowania. Analogicznie dotyczy to np. znaku zakaz postoju.

Tabliczki do znaków drogowych (typ T)

Tabliczki uzupełniające znaki drogowe mogą występować z różnymi znakami (o ile jest podstawa ku temu). Ich zadanie jest proste, mają informować o tym, gdzie jest początek, koniec lub zakres obowiązywania znaków. Tam gdzie znaki mogą obowiązywać w innym obszarze niż od skrzyżowania do skrzyżowania, konieczne jest nakreślenie tych granic.

Bardzo ważnym jest aby pamiętać, że strzałka może być odwołana poprzez umieszczenie kolejnej strzałki. W praktyce oznacza to, że w odróżnieniu od innych znaków, jeśli zakaz postoju ma strzałkę początkową, to ten sam zakaz obowiązuje także, np. za skrzyżowaniem.

Dodatkowe informacje: RUCH DROGOWY, Rozdział 5 – Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach, Oddział 2 – Zatrzymanie i postój. Tu znajdziesz informacje o znakach: zakaz postoju oraz zakaz zatrzymywania się. 

Źródło: Co oznaczają strzałki przy znakach postoju i zatrzymywania, www.badanie-techniczne.pl

Tags: , , ,

One comment

Dodaj komentarz