Czy warto kupić telewizor z Android TV w 2020 i 2021 roku?

 • przez

Android TV rośnie w siłę każdego roku, pojawiając się na coraz większej liczbie urządzeń, np. telewizorów jaki i przystawek do telewizora, tzw. Android Box. Od wielu lat Google podbija także serca użytkowników oferując im urządzenie Google Chromecast będące łącznikiem pomiędzy telewizorem a komputerem lub telefonem. Umożliwia ono przesyłanie czy też przekazywanie treści na ekran telewizora, ale także współpracuje z setkami serwisów WWW.

W tym roku Google poszło krok dalej wydając na świat Google Chromecast 4.0 i jednocześnie aktualizując specyfikację urządzenia, robiąc z niego właśnie typowy Android Box. Nowy Chromecast otrzymał nowy system jakim jest Google TV.

Google TV to nic innego jak Android TV ale z drobnymi zmianami kosmetycznymi. To nie jest nowy system, tylko raczej powrót do starego, a zarazem nowego nazewnictwa. Bowiem od 2021 roku Android TV zostanie zastąpiony przez Google TV. Dla Ciebie nie ma to w tej chwili żadnego znaczenia bowiem najważniejsze jest to czy w ogóle warto jeszcze kupować telewizor z Android TV a w 2021 roku z Google TV?

Czy warto kupić telewizor z Android TV w 2020 i 2021 roku?

Chociaż Android TV ma swoje wady, których przyczynę dziś, po 4 latach użytkowania bardziej doszukuję się w działaniach producentów telewizorów, to uważam, że Android TV to przyszłość (o ile ktoś nie wymyśli czegoś lepszego). A mój pogląd zmieniły wydarzenia ostatnich miesięcy.

To prawda, znajdziesz niżej linki do moich poprzednich wpisów jakie powstały na przestrzeni ostatnich lat. 2 lata temu uznałem, że Android TV nie ma przyszłości bo zwyczajnie był nudny i nie oferował nic, poza tym co robili inni producenci Smart TV.  Chociaż nadal miał Google Play a same telewizory oferowały wbudowany chromecast.

Ale to się zmieniło gdyż ostatnie 2 lata bardzo mocno pokazały jak zmieniły się potrzeby użytkowników. I tak Google zadebiutowało z Google Stadia (cloud gaming), a w między czasie pojawiło się kilkanaście nowych systemów VOD, a także wiele platform rozgrywki w chmurze. Normą staje się także telewizja internetowa, a Google Play rośnie w siłę. Sukces Android TV to także przystawki do telewizorów, które okazały się super produktem.

Czemu o tym wspominam? Bo jednym z powodów dla których Android TV może okazać się najlepszym wyborem na koniec 2020 roku i 2021 rok to właśnie możliwość jakie oferuje Google Play, w tym instalację np. usługi (aplikacji) GeForce Now czy Microsoft xCloud oferując nieogroaniczony dostęp do nowej technologii rozgrywki w sieci – cloud gamingu. Okazuje się bowiem, że do grania w zaawansowane gry PC i z konsol, wystarczy Ci po prostu telewizor lub telefon.

Najważniejsze różnice między SmartTV a Android TV

Smart TV to ogólna nazwa inteligentnych telewizorów opartych m.in. o rozbudowany system operacyjny. Chociaż niczego im nie brakuje do tego aby zyskać miano najlepszych i przyjaznych użytkownikowi, w stosunku do Android TV mają kilka zalet i wad.

Plusy:

 • Prosty, przyjazny dla użytkownika interfejs
 • Telewizor typu wszystko w jednym – konfiguracja nie jest wymagana
 • Posiadają dostęp do większości popularnych platform VOD

Minusy: 

 • Ograniczona pula aplikacji
 • Bardzo mały przyrost liczby nowych aplikacji
 • Rzadziej aktualizowane oprogramowanie – systemy mogą stać się szybko przestarzałe
 • Brak chromecasta (ale są inne formy przesyłania trekści)
 • Kiepsko działające wyszukiwanie głosowe lub ograniczone do podstawowych poleceń
 • Brak cloud gaming i niewielka liczba gier

Pamiętaj jednak, że wady Smart TV są tu głównie rozpatrywane przez pryzmat porównania systemów / telewizorów do Android TV. Te wady nie przekreślają sensu zakupu takiego telewizora bo może okazać się, że dla większości użytkowników będzie to wystarczający zakup.

Zwłaszcza, jeśli korzystamy z zewnętrznych przystawek, dekoderów czy konsol, kiedy to sam system telewizora nie odgrywa dla nas żadnej kluczowej roli ale od czasu do czasu chcemy, np. uruchomić na nim YouTube bez korzystania z innych sprzętów.

Smart TV w każdym z telewizorów oferuje dużo opcji przesyłania obrazu, dostępu do aplikacji, systemów VOD ale to wszystko rozwija się bez większego WOW! Z drugiej strony wiele osób patrzy na Android TV przez pryzmat telewizorów SONY, gdzie znów SAMSUNG jak i LG mają naprawdę sporo do powiedzenia.

A co z Android TV? To co jest słabą stroną Smart TV staje się mocną stroną Android TV. Ale to nie wszystko. O ile Smart TV mają możliwość łączenia się Internetem, zwykle nie pełni to żadnej funkcji chyba, że aplikacja tego wymaga. Android TV jest z kolei bardzo nastawiony na treści Internetowe, a więc jeśli nie masz opcji podłączenia Internetu do telewizora, to w zasadzie Android TV jest zbędny.

Plusy:

 • Ogromna biblioteka aplikacji, stale aktualizowanych
 • Dostęp do dużej liczby gier obsługiwanych pilotem oraz padem
 • Ciągłe aktualizacje oprogramowania układowego i aplikacji
 • Produkt Google – połączony z Google Play, Music, Moives itp.
 • Asystent Google
 • Google Chromecast i inne systemy przesyłania treści
 • Ogromna liczba aplikacji VOD
 • Dostęp do rozgrywki online także cloud gaming, np. xCloud oraz GeForce Now

Minusy:

 • Bardziej skomplikowany interfejs (nie nazwał bym tego wada, Android TV po prostu posiada bardzo wiele opcji ustawień),
 • Płynność działania systemu nadal zależy od tego jakie podzespoły włoży do telewizora producent
 • Nadal pojawia się sporo błędów w działaniu różnych mechanizmów, np. obsługi zewnętrznych urządzeń Audio/Video ale są one naprawiane aktualizacjami.

Android TV oferuje tak wiele, że nie sposób stworzyć równie długą listę wad do zalet. Wady są jednak naprawiane aktualizacjami i często wynikają tęż z ograniczeń sprzętowych producenta telewizora.

Android TV nie tylko w telewizorze

Niewątpliwą zaletą systemu Android TV jest też to że chcąc go mieć, tak naprawdę nie musisz kupować telewizora z Android TV. W ogóle nie musisz wymieniać telewizora. Jeśli masz wolny port HDMI w dowolnym telewizorze, możesz podłączyć np. Android BOX czyli popularną przystawkę z systemem Android TV, np. Xiaomi Mi Box S czy produkt od samego Google jakim jest najnowszy Chromecast 4.0 z Google TV.

Ta informacja jest ważna z jeszcze jednego powodu – decydując się na zakup telewizora powinieneś przede wszystkim kierować się parametrami obrazu. Jak widzisz wybór Smart TV jest ważny, ale co być nie kupił i tak możesz mieć Android TV na swoim telewizorze. I wcale nie wymaga to jakiejś specjalnej konfiguracji bo dzięki m.in. HDMI CEC większość z obsługi obu urządzeń zostanie ograniczone do jednego pilota i synchronizacji ustawień.

Ta korzyść nie wynika jednak bezpośrednio z zakupu telewizora z Android TV, ale może dla Ciebie stanowić mocny argument kiedy zechcesz poznać możliwości Google TV ale jednocześnie wybrać telewizor innej marki.

Android TV to Internet

Android TV jak wspomniałem wcześniej to system skoncentrowany na obsłudze treści internetowych. Dlaczego? Google kładzie obecnie nacisk na treści video – oznacza to w praktyce, że po uruchomieniu telewizora z  Android TV to co rzuci się najbardziej w oczy to rekomendacje filmów, seriali, itp.. Dodatkowe opcje i aplikacje Android TV to dodatek, który nie jest najważniejszym elementem całego interfejsu, ale będzie!

Android TV oferuje setki aplikacji VOD oraz co jest nowością, możliwość instalowania aplikacji do obsługi cloud gaming, np. GeForce Now czy Microsoft xCloud. Internet odgrywa tu kluczową rolę, podobnie jak w nowych konsolach Xbox Series X w tym wersji ALl digital, która całkowicie uzależniona jest od internetu i zakupu cyfrowych wersji gier.

Smart TV w zasadzie też opiera się na treściach internetowych, bo jest tam wiele aplikacji VOD, przy czym w przypadku większości Smart TV system jest zrównoważony. Tak samo ważne są aplikacje funkcjonalne, jak i proste gry i VOD. Smart TV nie faworyzują żadnej z tych kategorii aplikacji czy funkcji. Ale też nie oferują nic nadzwyczajnego. Aplikacji na Smart TV jest jednak nadal bardzo mało i często pojawiają się one z dużym opóźnieniem.

Tym czasem Android TV oferuje coś ekstra – jeśli brakuje Ci jakiejś aplikacji w Google Play telewizora istnieje 99% szansy, że zadziała tu aplikacja z wersji na telefon. W najgorszym wypadku do jej obsługi użyjesz myszki lub aplikacji Remote TV na telefonie.

Nie ukrywajmy, może to nawet nie o system się rozchodzi co o fakt, że dziś tak wiele rzeczy jest uzależnionych od sieci Internet, że bez tego posiadanie wielu z urządzeń traci sens – telefony, tablety, telwizory, a nawet samochody (Google Auto). A internet to także aktualizacje oprogramowania.

Android TV wyznacza przyszłość

Po 4 latach jestem pewny, że jeśli zdecydujesz się na telewizor z Android TV oraz lubisz korzystać z treści internetowych lub planujesz w końcu zacząć, to będzie to najlepsze co może Cię spotkać. A jeśli do tego masz dzieci, nie chcesz wydawać kasy na konsolę lub PC lub chciałbyś weekendowo pograć sobie np. w GTA czy Call of Duty, to zastanawia mnie po co jeszcze czytasz ten artykuł a nie stoisz już w kolejce po telewizor.

Android TV to przyszłość, ale nie Google odpowiada za to, a wydarzenia ostatnich miesięcy. O ile jeszcze pół roku temu napisałbym Ci – bierz Android TV bo jest dużo fajnych VOD i kilka aplikacji, to dziś dochodzi jeszcze jedna ważna rzecz: game streaming oraz cloud gaming. To z kolei jest przyszłością rozgrywki i nie, wcale nie chodzi o to że wszyscy porzucą PC i konsole aby grać w chmurze, a o to, że własnie, np. dzięki projektowi xCloud, właśnie kończysz grę na konsoli, aby za chwilę móc ją kontynuować na telefonie jadąc autobusem, a następnie na telewizorze kolegi, chociaż ten nie ma konsoli.

Android TV zyskał wiele dzięki temu jak rozwija się rynek, do tego jest systemem dostępnym dla każdego, nawet jeśli nie planujesz kupować telewizora. Zadbaj po prostu o to aby urządzenie które kupujesz było wydajne. A nawet jeśli nie, to pamiętaj, że dysponując samym Chromecastem możesz po prostu przekazywać swoje treści z telefonu na ekran telewizora.

Dodaj komentarz