Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Android TV czy Google TV – który system Smart TV wybrać?Google czasami lubi namieszać, dlatego aby urozmaicić życie użytkownikom telewizorów i chromecasta, Google właśnie wprowadziło nowy system dla swoich urządzeń – Google TV. Czym różni się do Android TV oraz gdzie pojawi się nowy system – tego dowiesz się z tego artykułu.

Android TV to jedna z najpopularniejszych platform Smart TV dla telewizorów. System cieszy się ogromną popularnością dzięki dużej ilości aplikacji oraz wielu ciekawym funkcjom, jak wbudowany chromecast czy możliwość instalowania aplikacji do cloud gamingu (gra w chmurze).

Ponadto Android TV pojawia się jako system operacyjny dla przystawek do telewizora, tzw. Android Box. Nie mniejszą popularnością cieszy się także urządzenie Google Chromecast, które pełni funkcję łącznika między dowolnym telewizorem a np. telefonem czy komputerem – pozwala przesyłać / wyświetlać treści online. Urządzenie to podłącza się pod telewizor i łączy z siecią domową. Nie posiada pilota ani systemu operacyjnego.

System Android TV cieszy się ogromnym zainteresowaniem, dlatego Google nie przestaje go rozwijać. W 2020 roku wraca do koncepcji Google TV która już wcześniej istniała i finalnie została zmieniona w Android TV. Teraz Google uruchamia sprzedaż Google Chromecast 4.0 i instaluje na nim system Google TV, dodaje pilota i przewraca świat do góry nogami.

Czym jest Google TV?

Google TV to Android TV z nową nakładką systemową – nowy widok ekranu głównego. Google TV nie różni się niczym od Android TV poza wyglądem i faktem, że na ten moment jest to system dedykowany dla urządzenia Google Chromecast 4.0.

Do tej pory Chromecast był tylko łącznikiem między telewizorem a treściami online, polegając na osobnym urządzeniu do sterowania nim – na przykład telefonie lub laptopie. To wszystko nadal będzie działać – obsługuje przesyłanie, tak jak wcześniej.

Po siedmiu latach Google aktualizuje chromecasta dając mu m.in. pilota oraz system operacyjny Google TV. To ważne, ponieważ i chromecast i Google TV są ze sobą mocno powiązane, dopiero w 2021 roku firma zapowiedziała że udostępni Google TV dla telewizorów innych firm, w tym zaktualizuje Android TV do nowej wersji systemu.

To co odróżnia nowy system czy też nowy interfejs Google TV od typowego Android TV w wersji 7 i nowszej to ekran startowy. O ile w ostatnich systemach Android TV był bardzo mocno nastawiony na prezentację treści z różnych systemów VOD, w Google TV nabiera to rozpędu.

W porównaniu do swojego poprzednika, Google TV ma kilka nowych funkcji, które według firmy Google  mają na celu ułatwienie wyszukiwania treści w aplikacjach.

  • Karta Dla Ciebie zawiera programy telewizyjne i filmy dostępne w usługach, które użytkownik już wykupił, np. Netflix, HBO, VOD itp.
  • Karta Na żywo z kolei integruje przesyłanie strumieniowe z treściami na żywo, zaczynając od YouTube TV w momencie uruchomienia i dodając inne usługi w przyszłości.
  • Stała lista obserwowanych treści, która działa na telewizorach, aplikacjach mobilnych i komputerach, umożliwiając tworzenie zakładek i oglądanie tytułów z tych urządzeń.

Google TV może uzyskać dostęp do Asystenta Google na ekranie, który pozwala wyszukiwać programy telewizyjne i filmy za pomocą głosu. Możesz też  sterować inteligentnymi urządzeniami domowymi i wyświetlać obraz z kamer Nest .

Platforma Google TV / Android TV liczy już ponad 6500 aplikacji ale pamiętajmy, że są to aplikacje pisane specjalnie pod ten system i obsługę na telewizorach czy za pomocą pilota.

Android TV czy Google TV – który system wybrać?

Ten artykuł powstał w październiku 2020 roku. Google właśnie wprowadza do sprzedaży nowe urządzenie Google Chromecast 4.0 które ma zainstalowany system Google TV. Google TV to nic innego jak Android TV z przeorganizowanym ekranem głównym.

W 2021 roku Google TV ma zastąpić Android TV a sama zmiana ma nie tylko dotyczyć nowych telewizorów i urządzeń, ale też aktualizacji już dostępnych na rynku. Oznacza to nic innego, że nie czekamy na aktualizację Android TV a czekamy na aktualizację Android TV do nowej wersji Google TV.

Na ten moment jeśli zastanawiasz się czy odpowiednim systemem dla Ciebie jest Google TV czy jednak Android TV, pamiętaj, że ten pierwszy znajdziesz przede wszystkim na urządzeniu Google Chromecast 4.0 oraz w Google Play szukając aplikacji: Google TV (previously Play Movies & TV).

Jeśli planujesz zakup nowego telewizora z Android TV to nie powinieneś przejmować się pojawieniem się Google TV. Zmiana nie jest na tyle znacząca aby wpływała na obsługę telewizora, a sam system Android TV oferuje i tak znacznie więcej niż inne Smart TV. Jedną z mocniejszych rzeczy jaka wyróżnia dziś Android TV na tle konkurencji to ciągłe wsparcie dla chromecast (wbudowany w telewizor z Android TV) oraz nowość – możliwość instalowania aplikacji do gry w chmurach (cloud gaming).

Pamiętaj, że poza Android TV (a w przyszłości Google TV) na rynku istnieje wiele systemów SmartTV np. Tizen (Samsung) czy WebOS (LG). Systemy te oferują równie wiele funkcji, ale za Android TV stoi Google i Google Play. To naprawdę zmienia wiele podczas korzystania z telewizora o ile nie planujesz się ograniczać wyłącznie do dekodera i oglądania telewizji naziemniej.

Tags: , ,

Dodaj komentarz