Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Wiadomości skrzynki e-mail same przenoszą się do koszaPodczas korzystania z konta e-mail może zdarzyć się, że potrzebne Tobie wiadomości e-mail znajdziesz w koszu. Wygląda na to, że wiadomości e-mail same przenoszą się do kosza. Czy to w ogóle możliwe? Jak rozwiązać problem automatycznego przenoszenia wiadomości e-mail do kosza.

Dlaczego wiadomości e-mail przenoszą się do kosza?

Przenoszenie wiadomości e-mail do kosza nie oznacza, że zostają one całkowicie usunięte ze skrzynki e-mail, ale też nie zawsze oznacza, że zostaną tam. Większość systemów pocztowych ma włączony mechanizm automatycznego czyszczenia Kosza po określonej liczbie dni, np. 10% najstarszej zawartości co tydzień.

Wiadomości e-mail mogą trafiać do kosza, np. gdy:

  • usuniesz wiadomość czyli celowo przeniesiesz ją do kosza,
  • utworzysz regułę wiadomości, która automatycznie przenosi wiadomości e-mail do kosza wg. określonych filtrów,
  • korzystasz z klienta poczty (programu pocztowego), który przenosi wiadomości do kosza lub stosuje inny mechanizm (ręczny lub automatyczny).

Warto także zwrócić uwagę na działanie protokołu POP3 i IMAP. IMAP synchronizuje pocztę z programem pocztowym i pokazuje jej rzeczywistą zawartość. Natomiast POP3 pobiera wiadomości z serwera poczty i pokazuje je w programie pocztowym. W zależności od konfiguracji programu pocztowego może on pobrać kopię wiadomości, pozostawiając oryginał w skrzynce odbiorczej lub pobrać wiadomość i usunąć ją z serwera. Jedyna kopia pozostanie w kliencie poczty.

Automatyczne przenoszenie wiadomości e-mail do kosza

Użytkownicy poczty e-mail najczęściej skarżą się, że odczytują pocztę i nie widzą wiadomości, a następnie znajdują je w koszu. Taka sytuacja jest najczęściej spowodowana korzystaniem z zewnętrznego programu pocztowego.

Większość dostawców poczty e-mail oferuje swoim klientom obsługę poczty w oknie przeglądarki, za pomocą tzw. Webmaila, np. poczta.home.pl, poczta.wp.pl.

Korzystanie z Webmail zawsze oznacza, że mamy bezpośredni wgląd w aktualną zawartość skrzynki e-mail na serwerze. Kiedy konfigurujemy skrzynkę e-mail w aplikacjach do obsługi poczty, stanowić one będą dodatkowe narzędzia do jej obsługi. Aplikacje pocztowe synchronizują się z serwerem poczty, a co za tym idzie aktualizacji podlega także zawartość poczty widoczna w poczcie Webmail.

Jeśli program pocztowy jest skonfigurowany za pomocą POP3 lub posiada włączone dodatkowe opcje dot. przenoszenia poczty do Kosza, przekazuje je serwerowi. W efekcie użytkownik loguje się do Webmail i znajduje wiadomości w Koszu, chociaż wcześniej były w skrzynce odbiorczej gdy odczytywał je na innym urządzeniu. Mechanizm ten działa w dwie strony.

Rozwiązanie problemu przenoszenia wiadomości e-mail do kosza

Kosz nie jest folderem służącym do przechowywania wiadomości e-mail, o tym również powinieneś pamiętać. Jeśli masz nawyk wrzucania rzeczy do kosza i wracania po nie, upewnij się, że dostawca poczty e-mail ma wyłączony mechanizm kasowania wiadomości z kosza.

Jak rozwiązać problem automatycznego usuwania wiadomości?

Najprościej będzie Ci zmienić hasło do konta e-mail co spowoduje, że wszystkie podłączone i skonfigurowane programy pocztowe przestaną obsługiwać Twoje konto. Poza pocztą Webmail oferowaną w standardzie przez dostawcę usługi. W 99% przypadków problem przestanie istnieć, ale jeszcze nie został rozwiązany, bowiem w kolejnym kroku konieczne będzie znalezienie aplikacji/urządzenia winnej kasowania wiadomości. Uruchom programy pocztowe, zaktualizuj hasło i obserwuj co się dzieje.

Możesz też samemu szukać rozwiązania po stronie aplikacji, np. w ustawieniach programów i kont e-mail w nich skonfigurowanych. Szukaj opcji dot. automatycznego kasowania wiadomości e-mail lub reguł przenoszących je do kosza. Usuń niepotrzebną konfigurację.

Sprawdź także, czy skonfigurowana skrzynka e-mail w programie pocztowym nie obsługuje protokołu POP3. Zmień go na IMAP. POP3 działa na zasadzie pobierania zawartości skrzynki odbiorczej i zachowuje jej oryginalne treści na serwerze albo możesz ustawić, aby automatycznie kasował je, a jedyną kopię zachowywał w programie pocztowym, na który pobrałeś pocztę.

Wiadomości e-mail zniknęły ze skrzynki odbiorczej? Wiadomości e-mail są w koszu? Fizycznie nie ma możliwości aby coś takiego działo się samo. Dlatego sprawdź programy obsługujące pocztę pod kątem reguł, obsługi POP3 (zmień na IMAP) lub ustawień kasowania wiadomości/przenoszenia e-mail do kosza.

Tags: ,

Dodaj komentarz