Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Darmowa poczta e-mail bez reklam i spamuGdzie założyć pocztę e-mail aby nie płacić a jednocześnie nie być atakowanym przez nieskończoną liczbę reklam i wiadomości typu spam? Czy taka poczta e-mail bez reklam i poczta e-mail bez spamu w ogóle istnieje?

W sieci Internet panuje jedna zasada – nie ma nic za darmo, płacisz prywatnością lub zgadzasz się na reklamy i spam, albo decydujesz się na płatne rozwiązania, które w teorii gwarantują Ci spokój. Dlaczego w teorii? Dlatego, że wiadomości reklamowe i SPAM to nie jest problem usługodawcy, a tego co ze swoim kontem robisz, gdzie z niego korzystasz i jakie zgody akceptujesz, np. rejestrując się w zewnętrznych serwisach internetowych. To jednak temat na osobny artykuł: dlaczego na mój adres e-mail przychodzi SPAM?

Poczta bez reklam i spamu? Proszę, za darmo!

W sieci znajdziesz dziesiątki operatorów oferujących darmową pocztę e-mail, którzy często posługują się hasłem: bez SPAMU. Czy kłamią? Nie. Jeśli akceptujesz warunki serwisu darmowej poczty e-mail, z pewnością akceptujesz też zgody na otrzymywanie wiadomości e-mail i reklam z tego serwisu, a to nie jest niechcianą korespondencją, a więc nie jest też SPAMem. Piszę o tym, abyś był świadomy, że to co z pozoru wydaje się darmową pocztą e-mail bez SPAMU i reklam, tak naprawdę nią nie jest jeśli szukamy tytułowej poczty e-mail bez wad.

Poczta WP, Poczta Onet, Poczta O2, Outlook.com to najpopularniejsi w kraju dostawcy darmowej poczty e-mail (także jej płatnych odpowiedników). Każdy z serwisów pomimo swojej popularności i skali świadczenia usługi oferuje darmową pocztę e-mail, ale nie pozbawioną wad: reklam oraz wiadomości reklamowych. Jak napisałem wyżej: akceptując warunki korzystania z usługi akceptujesz też to, że te reklamy będą. To już nie jest niechciana poczta.

Poczta Gmail bez reklam i spamu

Bez wątpienia najlepszym dowodem na to że można zrobić pocztę bez reklam i spamu jest poczta Gmail. Pamiętaj, w sieci nie ma nic za darmo. Chociaż Google obserwuje nas na każdym kroku aktywności w sieci, w przypadku poczty Gmail, obserwuje nas bardziej. Nie bez powodu mówi się że poczta ta jest pozbawiona prywatności, gdyż jej sukces w filtrowaniu spamu opiera się właśnie na dostępie do naszej korespondencji i algorytmach, które cały czas uczą się i doskonalą, testując nic innego jak naszą korespondencję. Na ile ten brak prywatności może obrócić się przeciwko nam, trudno powiedzieć.

Reklamy, reklamy, reklamy – jak się ich pozbyć?

Obecność reklam w darmowej poczcie e-mail należy rozpatrywać na dwa sposoby:

  • reklamy widoczne w poczcie Webmail czyli po zalogowaniu się na stronie WWW usługodawcy – te reklamy możemy zwykle wyłączyć na dwa sposoby: kupując płatną wersję poczty bez reklam lub stosując jeden z dostępnych AdBlocków do zablokowania reklam,
  • wiadomości reklamowe e-mail czyli tzw. SPAM, który otrzymujemy na konto e-mail a więc nie pozbędziemy się go łatwo.

Oba elementy wymagają dokładnie omówienia, gdyż istnieje szereg sposobów na to aby faktycznie korzystać z darmowej poczty bez reklam.

Reklamy displayowe czyli widoczne w poczcie operatora po zalogowaniu się do niej na stronie WWW możesz wyłączyć AdBlockiem lub kupując płatną wersję poczty. O ile np. Poczta WP kosztuje kilkanaście złotych miesięcznie, to już chcąc korzystać z Outlook.com bez reklam powinieneś zainwestować w… Office 365. Na szczęście reklamy Outlooka nie są inwazyjne i nawet z nimi poczta nadal wygląda bardzo dobrze.

Rozwiązanie: problemu nie będą mieli użytkownicy programów pocztowych, np. Poczty Windows, Thunderbird czy aplikacji mobilnych. Chyba, że producent oprogramowania przewidział jakieś reklamy od siebie bo i tak się zdarza.

Drugą stroną medalu są wiadomości e-mail, które otrzymasz na swoją skrzynkę elektroniczną, tu sprawa jest bardziej skomplikowana gdyż na przykładzie Poczty Onet czy Poczty WP napiszę, że nie da się tych reklam wyłączyć inaczej jak kupując konto Premium. Myślicie pewnie teraz: utwórzmy regułę przenoszącą je do kosza. Nie! To nie działa.

Rozwiązanie: korzystaj z aplikacji do obsługi poczty e-mail. Filtrowanie wiadomości e-mail realizowane będzie w programie na nie na serwerze poczty. Wiadomości nadal będą spływać na konto, ale od razu będą trafiały np. do dedykowanego folderu poczty e-mail lub Kosza.

Zastanów się do czego używasz poczty e-mail

Po 10 latach pracy w IT wiem jedno – nadal wiele osób nie widzi problemu w tym w jaki sposób korzysta z poczty e-mail i gdzie ją zakłada, a za SPAM i reklamy obarcza usługodawcę. Dotyczy to tak samo darmowej poczty e-mail jak i płatnych rozwiązań. Mają po części rację, ale nie do końca.

Jak wspomniałem wyżej: nie ma w sieci nic za darmo. Jeśli decydujesz się korzystać z darmowej poczty e-mail, powinieneś być świadomy, że w jakiś sposób dostawca usługi musi na niej zarabiać aby chociażby utrzymać serwery. Nawet jeśli to duży operator, który czerpie dochód z innych serwisów.

Gdy jednak decydujesz się na płatną pocztę e-mail, z reguły jest ona pozbawiona reklam i spamu, a wiadomości od operatora (nazwijmy je reklamami wewnętrznymi) są opcjonalne – można je zwykle wyłączyć. Skąd w takim razie SPAM? Z sieci Internet, która cały czas obraca adresami e-mail lub po prostu w ciemno je generuje wysyłając wiadomości gdzie się da. Zawsze zwracałem uwagę klientów na to aby zastanowili się, w jaki sposób korzystają z poczty e-mail: gdzie podają adres, komu powierzają przetwarzanie danych, gdzie się rejestrują i jakie zgody marketingowe akceptują. Uwierzcie mi, że powszechnym procederem jest wciąż handlowanie bazami adresów e-mail lub ich udostępnianie przez różne serwisy, np. forum hobbystyczne udostępnia (na podstawie regulaminu jaki zaakceptowałeś rejestrując się tam) Twój adres reklamodawcy, który zapłacił za możliwość wysłania swoich reklam.

Odpowiedzią na rosnącą liczbę wiadomości SPAM jest nie obarczanie winą dostawcę usługi a zapoznanie się z mechanizmem działania reguł wiadomości i filtrów antyspamowych oraz pochylenie się nad tym co robimy z naszym adresem e-mail i gdzie go udostępniamy.

Darmowa poczta e-mail bez reklam i spamu

Moglibyśmy więc napisać wprost: nie ma darmowej poczty bez reklam i spamu, a jednak można pozbyć się obu problemów niewielkim kosztem, niewielkim nakładem pracy lub niewielkim wyrzeczeniem jakim może być korzystanie z niej w programie pocztowym i włączenie reguł wiadomości oraz dodatkowych filtrów antyspamowych.

Pamiętajmy także, że nie każda wiadomość którą otrzymasz jest typowym w tego słowa znaczeniu SPAMEM. Jeśli wyrażasz zgodę na treści marketingowe, to otrzymujesz pocztę którą chciałeś, na którą zgodziłeś się. SPAMem są tak naprawdę te wiadomości, które nigdy nie powinny do Ciebie trafić od nadawców, z których usług nigdy nie chciałbyś raczej skorzystać.

Tags: ,

330 comments

Dodaj komentarz