Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

OLX jak kupować przedmioty?Kupowanie przedmiotów na OLX odbywa się poprzez kontakt ze sprzedającym oraz ustalenie warunków sprzedaży i dostawy. Ponieważ OLX to serwis ogłoszeń lokalnych, nie udostępnia on jako takich form zakupu i dostawy jak np. robią to sklepy online lub serwisy aukcyjne, np. Allegro.

Nadrzędną opcją zakupu produktów z OLX jest więc kontakt ze sprzedającym i umówienie się na indywidualne warunki odpowiadające obu stronom transakcji, w domyśle odbiór osobisty i płatność na miejscu na faktycznie zakupiony przedmiot. Taka forma płatności i dostawy w OLX pozwala na pełną kontrolę tego, czy sprzedający jest uczciwy oraz czy kupujący faktycznie odbierze produkt lub nie, jeśli np. okaże się on niezgodny z opisem.

OLX jak kupować przedmioty?

Jeśli chcesz coś kupić w serwisie OLX skorzystaj z wyszukiwarki przedmiotów i znajdź interesujący Cię produkt. Jeśli zdjęcia i opis nie precyzują szczegółów produktu, skontaktuj się ze sprzedającym. Możesz do niego zadzwonić (nie wymaga to zakładania konta) lub napisać za pomocą formularza (zalecana forma, wymaga rejestracji konta). Ustalcie warunki płatności i dostawy.

  • Sprzedający może włączyć opcję dostawy OLX czyli mechanizmu który aktywuje dla kupującego płatność online oraz daje możliwość sprzedającemu skorzystania z taniej formy dostawy. Płatność odbywa się z góry.
  • Wygodną formą dostawy jest przesyłka za pobraniem z przedpłatą dla sprzedającego w kwocie kosztów wysyłki. Zabezpiecza to kupującego przed płaceniem w ciemno za przedmiot oraz sprzedające, przed wysłaniem towaru z ryzykiem, że paczka nie zostanie odebrana a on poniesie zbędne koszty wysyłki.

Ważne! Wyżej wskazana metoda wysyłki i płatności to tylko sugestia i nie należy traktować jej jako jedynego i skutecznego sposobu kupowania w OLX.

Kupowanie w serwisie OLX a bezpieczeństwo

Pomimo takich zaleceń OLX nie zabrania ale ostrzega przed transakcjami w których jedna ze stron ponosi większe ryzyko on innej. Są nimi np. płatność przelewem za produkt przed jego wysłaniem, wysłanie produktu przed dokonaniem płatności a nawet wysłanie produktu za pobraniem (płatność przy odbiorze). Niestety każda z tych form zakupu i sprzedaży niesie za sobą pewne ryzyko, np. płatność za przedmiot który nie zostanie wysłany, wysłanie towaru za który nabywca nie zapłaci lub wysłanie przesyłki i opłacenie jej, pomimo, że kupujący jej nie odbierze.

Niestety trudno jest udowodnić później winę kupującego lub sprzedające, a zgłoszenia przekazywane na Policję często nie znajdują rozwiązania. Należy jednak przyjąć, że zakupy na OLX są bezpieczne tak długo, jak obie strony transakcji zachowują środki ostrożności oraz ustalają konkretne warunki zabezpieczające obie strony.

Podsumowanie

OLX to serwis ogłoszeń lokalnych dlatego najlepiej jest kupować przedmioty  z odbiorem osobistym i płatnością do ręki, po to abyś mógł upewnić się co kupujesz. Niezależnie od tego jak bardzo ufasz sprzedającemu lub sprzedający kupującego, powinniście ustalić taką metodę zakupu (płatności i dostawy) która będzie satysfakcjonująca dla obu stron.

Kupowanie w OLX odbywa się poprzez kontakt ze sprzedającym i ustalenie warunków transakcji. OLX nie pośredniczy w transakcji ani nie jest jej stroną, a Dostawa OLX to tylko dodatkowa opcja, która może pomóc i ułatwić dostawę.

Tags:

Dodaj komentarz