Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Polecenia głosowe na telewizorze z Android TV – nie mam mikrofonu, co robić?Do obsługi głowowej telewizora z systemem Android TV konieczne jest posiadanie mikrofonu lub telewizora z wbudowanym mikrofonem. Rozwiązaniem równie skutecznym jest także instalacja aplikacji do obsługi telewizora np. na telefonie czy tablecie. Większość posiada opcję wydawania poleceń głosowych co jest równoznaczne z dostępem do mikrofonu.

W tym artykule koncentruję uwagę głównie na rozwiązaniu zewnętrznym, czyli mikrofon USB podłączony do telewizora.

Mikrofon w pilocie lub mikrofon USB

W przypadku np. telewizorów SONY, mikrofon jest zwykle dostępny np. przy zakupie dedykowanego pilota typu OneFlick, który zastępuje standardowego pilota i umożliwia wydawanie poleceń głosowych.

YouTube: Mikrofon USB i obsługa telewizora głosem

Pilot tego typu ma jednak kilka ograniczeń czy też inaczej, nie jest na tyle funkcjonalny, aby uznać go za zakup niezbędny do życia. No i kosztuje kilkaset złotych.

Tym czasem możemy uzyskać dostęp do jednej z bardziej wartościowych funkcji Android TV inwestując raptem kilka złotych  w mikrofon USB, który następnie podłączymy do telewizora, a samo urządzenie, ustawimy sobie np. schowane za kanapą czy przypięte do kwiatka stojącego w pobliżu nas samych.

WAŻNE! W przeciwieństwie do aplikacji na telefonie/tablecie, mikrofon USB działa w trybie ciągłym i nie wymaga dodatkowych aplikacji czy kliknięć. Wystarczy włączyć aplikację z której chcemy skorzystać i wybrać wyszukiwanie głosowe.

YouTube: Mikrofon USB i obsługa telewizora głosem

Nie każdy mikrofon USB działa z telewizorem

W materiale video, który przygotowałem, skorzystałem z mikrofonu zewnętrznego Samson c01u z którego korzystam także w pracy. Oczywiście to tylko przykład, gdyż mikrofon posiada dość krótki kabel, a więc ustawiony jest przy telewizorze. Nie stanowi jednak problemu aby go tu zostawić (bardzo ładnie zbiera głos nawet z dużej odłegłości) lub zastosować przedłużacz USB i ustawić go, np. bliżej kanapy. To samo możecie zrobić Wy, kupując prosty mikrofon USB z Allegro (10-30 zł).

Taka konfiguracja nie wymaga dodatkowych sterowników, Android TV bez problemu obsługuje takie urządzenie, które wspaniale współgra z aplikacjami posiadającymi wyszukiwanie głosowe, a także z samym AndroidTV.

Więcej informacji o obsłudze głosowej AndroidTV:

Wg. informacji z komentarzy pod filmem nie każdy mikrofon nadaje się do takiego podłączenia, dlatego warto kupić mikrofon online i sprawdzić go, a następnie skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy.

 

Tags: , , ,

One comment

Dodaj komentarz