Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Czym różni się timelapse photo od timelapse video?Timelapse to technika wykonywania zdjęć poklatkowych, składanych w materiał video. Za pomocą timelapse można w krótkim czasie pokazać długo zachodzące procesy. Odmianą timelapse jest hyperlapse, który nie ma żadnych ogr

Kamery sportowe, telefony i aparaty oferują jednak nie tylko możliwość zaprogramowania timelapse, ale także stworzenia timelaps video. Z jednej strony wnosi on wiele ograniczeń, z drugiej rozszerza możliwości kamery.

Timelapse sam w sobie jest techniką wykonywania zdjęć, jedno po drugim. Użytkownik decyduje z jaką częstotliwością zdjęcia będą wykonywane, przez jaki okres czasu, a na etapie postprodukcji nadaje dodatkowo swoje efekty.

Aby uprościć cały proces postprodukcji, na potrzeby kamer czy telefonów, stworzono funkcję timelapse video. Posiada ją także kamera GoPro, telefon iPhone czy nowy Samsung.

Timelaps video jest także filmem poklatkowym. Różnica polega jednak na tym, że wybierając tę opcję, finalnie na karcie pamięci znajdziemy nie tysiące zdjęć, a jeden plik z filmem. I co ważne: 1000 zdjęć będzie ważyło znacznie więcej niż tej samej długości film. Dlaczego?

Timelapse Video to tryb nagrywania wideo, który rejestruje wideo z bardzo niską liczbą klatek na sekundę, np. jeśli ustawisz interwał timelapse na 30 sekund, kamera zrobi 2 zdjęcia na minutę. Jeśli ustawisz timelapse video, to kamera nagra 2 klatki filmu na minutę.

Klatka filmu to nie to samo co zdjęcie. Inna jakość oraz inne algorytmy zapisywania. Dlatego fotografia śmieje się z tych, którzy nagrywają video a potem wyciągają pojedyncze klatki z filmu aby zamienić je w zdjęcia. TO tak nie działa i nigdy zapewne klatka filmu nie będzie tak samo dobra jakościowo co zdjęcie.

Reasumując: Podczas korzystania z trybu timelapse video, kamera nie wykonuje zdjęć które łączy w jeden materiał video, tylko nagrywa film, zmniejszając liczbę klatek ze standardowych, np. 24/25/30 na sekundę to powiedzmy wspomnianych 1-2 klatek na sekundę. Analogicznie jakbyśmy wykonywali zdjęcia co 30 lub 60 sekund chcąc stworzyć timelapse.

Czym różni się timelapse photo od timelapse video? Przede wszystkim tym, że po zakończeniu timelapsa, na karcie pamięci otrzymamy albo zdjęcia które będziemy sobie montowali w film, albo plik z filmem, gdzie postprodukcja będzie mocno ograniczona. Do tego materiał video w porównaniu z finalnie zmontowanym video ze zdjęć, będzie w przypadku Timelapse Video nieco gorszej jakości.

Sytuacja jest analogiczna dla trybu TimeWarp Video oferowanego w kamerach GoPro. Pomimo, że TimeWarp korzysta z dobrodziejstw Hyperlapsa + stabilizacji obrazu, to sam fakt, że nagrywamy VIDEO a nie robimy TimeWarp Photo, powoduje że uzyskamy finalnie dwa różne nagrania o różnej jakości.

Jeśli więc zależy Ci na szybkim osiągnięciu efektu a niespecjalnie interesujesz się fotografią czy filmem, oraz nie planujesz tworzyć ultra pięknych obrazów, których głównym celem jest pokazanie DETALU, to używaj bez ograniczeń trybu timelapse video i ciesz się świetnymi filmami timelapse oraz hyperlapse. Te filmy nadal można edytować, dodając wiele filtrów – nawet na telefonie komórkowym.

 

 

Tags: , , , , ,

Dodaj komentarz