Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Co to jest stabilizacja HyperSmooth (Video Stabilization)?GoPro hero 8 and accessories

HyperSmooth to zaawansowana cyfrowa stabilizacja stosowana w kamerach GoPro 7 oraz modelu Hero 8 (w wersji HyperSmooth 2.0). Działa ona w oparciu o nowoczesny procesor, algorytm stabilizacji obrazu oraz możliwości użycia szerokiego kąta jaki oferuje kamera GoPro Hero. Korzystając z szerokiego kąta, kamera na etapie nagrywania materiału video kadruje a następnie stabilizuje obraz do poziomu porównywalnego z użyciem gimbala. Mocniejsze i skuteczniejsze działanie HyperSmooth  w trybie Boost odbywa się kosztem mniejszego pola widzenia, ale nawet z włączoną stabilizacją obrazu, kadr jest imponująco szeroki.

Na bardzo podobnej zasadzie działa stabilizacja w Max i Fusion. Tu korzystając z obrazu 360 stopni oraz mechanizmów umożliwiających utrzymanie horyzontu w poziomie, możesz nagrać ekstremalne video a następnie wykadrować obraz i otrzymać ultra stabilny materiał video niczym przelot samolotem lub dronem z dużą prędkością.

Historia HyperSmooth

Wraz z wprowadzeniem GoPro Hero 5 Black jeszcze w 2016 r. w kamerach GoPro pojawiła się pierwsza stabilizacja obrazu. Nie była idealna i działała wyłącznie dla rozdzielczości poniżej 4k, chociaż już oferowała 60 klatek na sekundę (dla mniejszych rozdzielczości). Kamera miała jednak znacznie większy potencjał, a sama stabilizacja pozostawiała większy niedosyt niż można by było powiedzieć że była niepotrzebna.

Wraz z Hero 6 sytuacja uległa wielkiej poprawie za co odpowiedzialny był także nowy procesor kamery, ale tak naprawdę dopiero od wersji 7 możemy mówić o czymś przełomowym, co GoPro nazwało stabilizacją HyperSmooth.

W tym miejscu przerwę, dlatego że do 6 wersji GoPro tak naprawdę jedynym słusznym sposobem na stabilizację Video było używanie zewnętrznych gimbali lub oprogramowania, które wykorzystując potencjał szerokiego kąta stabilizowało cyfrowo obraz. Bez wątpienia popularność gimbali zapoczątkowały właśnie kamery GoPro które wyciągnęły video w teren, a w tym samym czasie uczyniły to drony, które po prostu musiały radzić sobie z drganiami urządzeń.

W ten sposób rynek wydał na świat setki różnych przenośnych gimabli elektronicznych, a GoPro pracowało nad HyperSmooth 2.0 które ujrzało światło dzienne wraz z Hero 8.

Dużo pisania ale co to jest HyperSmooth i jak działa stabilizacja obrazu w kamerze GoPro?

Co to jest stabilizacja HyperSmooth (Video Stabilization)?

GoPro wraz z rozwojem swoich kamer dobitnie pokazało, że nic nie jest Ci potrzebne do świetnej zabawy poza samą kamerą. Dziś kamera Hero 8 to multifunkcjonalne urządzenie do którego podłączasz… stop! które po prostu podłączasz pod co tylko zechcesz. Gimbal? Nie potrzebujesz. Próbując uwolnić się od setek akcesoriów GoPro pozbyło się zewnętrznej obudowy wodoszczelnej oraz wprowadziło stabilizację obrazu która praktycznie wyeliminowała konieczność używania gimbali.

Jak działa HyperSmooth (Video Stabilization)? Niewątpliwą zaletą od początku działania kamer GoPro jest szeroki kąt widzenia, tzw. Rybie Oko. Taki kadr w pionie i poziomie sprawia, że mamy ogromne pole widzenia i ogromne możliwości. Np. aby przełączyć się z widoku Fish Eye do szerokiego kąta (obiektyw szerokokątny) czyli w tzw. tryb linear. Możemy też zmniejszyć kadr do typowego dla obiektów daily (czyli codziennego użytku, np. 50 mm). Widzimy szeroko, kadrujemy do mniejszych obrazów.

Cyfrowa stabilizacja obrazu oferowana w telefonach czy za pomocą oprogramowania na komputerze, korzysta z szerokości kadru, pomniejsza go, wycina i stabilizuje obraz w  środku. Mechanizm jest prosty, działa dobrze. Tylko że w telefonie, zazwyczaj wiąże się to z bardzo mocno uciętym kadrem, a w GoPro? Nadal zachowujemy szeroki kąt, a to za sprawą bardzo szerokiego obiektywu.

HyperSmooth zabija konkurencję

HyperSmooth to oprogramowanie kamery, które pozwala już na etapie nagrywania materiału video na jego stabilizację. A więc dokładnie to co musiałbyś później zrobić w oprogramowaniu zewnętrznym. Nagrać materiał szerokim kątem, a potem stabilizować go. Kamera zrobi to za Ciebie.

W Hero 8 Hypersmooth może być przełączony na Off, On, High i Boost. Ustawienie Włącz zapewnia stabilizację podobną do Hypersmooth w kamerze Hero 7, ale już stabilizacja  Wysoka, która jest dostępna tylko w niektórych trybach, oferuje jeszcze lepszą wydajność, a funkcja Boost przyspiesza, przycinając więcej obrazu.

M.in. z tego powodu jeśli zastanawiasz się czy wybrać Hero 7 czy Hero 8, zdecydowanie nowsza kamera ma do zaoferowania znacznie więcej.

Jeśli chcesz zrozumieć działanie HyperSmooth to powinieneś zainteresować się w jaki sposób działa cyfrowa stabilizacja obrazu. To zupełnie coś innego niż stabilizacja optyczna.

Co w praktyce daje nam posiadanie HyperSmooth 2.0 w Hero 8? Możemy śmiało napisać, że wolność. Wolność od wszelkiego typu zewnętrznych urządzeń, które musielibysmy posiadać ze sobą chcąc korzystać z każdej innej kamery czy to telefonu, kamery sportowej czy sprzętu profoesjonalnego.

GoPro Hero 8 wykorzystuje potencjał szerokiego kąta oferując wiele trybów nagrywania i stabilizacji obrazu, od klasycznego 4k bez stabilizacji, po obraz 4k z wysoką stabilizacją HyperSmooth Boost, który owszem pozbawia nas ultra szerokiego kąta widzenia ale w zamian oferuje piorunująco stabilny obraz.

Chociaż stabilizacja obrazu wbudowana w kamerę, nieważne czy cyfrowa czy optyczna, nigdy nie da efektu podobnego do stabilizacji mechanicznej, np. za pomocą gimbala, to HyperSmooth 2.0 działa tak dobrze, że nawet trzymając kamerę w ręku ma się wrażenie jakby używało się gimbala.

Tags: , , ,

Dodaj komentarz