Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Co to jest GoPro SuperView?GoPro hero 8 and accessories

SuperView to jedno z pojęć używanych i zapoczątkowanych przez GoPro. W telefonach komórkowych możemy spotkać się z określeniem UltraWide, chociaż to nie jest obce fanom fotografii i tradycyjnych aparatów oraz obiektywów szerokokątnych. Jednak w dobie fotografii mobilnej, nabrało zupełnie nowego znaczenia (niekoniecznie definicji).

SuperView oraz UltraWide to nic innego jak zwiększone pole widzenia w kamerze. Pozwala ono na uchwycenie znacznie większego kadru, a do jego wykonania stosuje się obiektyw szerokokątny. To on jest podstawą do tego aby w/w pojęcia przełożyć na konkretny efekt.

Sprawdź cenę GoPro Hero8

GoPro od początku posiada w standardzie obiektyw szerokokątny, co oznacza, że tryb SuperView jest praktycznie wykorzystywany tutaj w standardzie. Chociaż domyślnym trybem pracy kamery jest po prostu tryb Wide (szeroki), który jest szerszy od tradycyjnego co wynika z zastosowanego obiektywu.

Niezależnie od wybranego trybu warto zwrócić uwagę, że GoPro także domyślnie oferuje je w trybie rybiego oka (efekt powstaje przez zastosowanie obiektywu typu rybie oko). Tu warto zwrócić uwagę, że w przypadku telefonów komórkowych, domyślnym trybem pracy także w opcji UltraWide jest tzw. tryb linear, a więc kadr zostaje wyprostowany, nie ma krzywizn charakterystycznych dla rybiego oka.

GoPro Hero8 – ewolucja czy rewolucja?

Oczywiście GoPro także oferuje tryb linear chociaż większość użytkowników woli nagrywać w tradycyjnym dla GoPro trybie rybkiego oka, a prostować kadr na etapie postprodukcji co daje często jeszcze lepsze efekty. W telefonach komórkowych jest to robione na etapie oprogramowania kamery, a w przypadku lustrzanek, na etapie doboru właściwego obiektywu i zastosowanych w nim soczewek, które mają za zadanie eliminować ten efekt.

Wróćmy jednak do początku? Czym jest tryb SyperView? SuperView to jeden z trybów cyfrowych ( SuperView, Wide, Linear, Narrow), które odpowiednio wybrane, dają nam możliwość kontroli nad szerokością kadru i krzywiznami.

Tryb SuperView wykorzystuje maksymalne możliwości matrycy, które rejestrują obraz w proporcji 4:3 a następnie rozciąga je do trybu 16:9. W teorii jest więc to wyłącznie zabieg cyfrowy, który możemy osiągnąć także rejestrując materiał video w standardowym trybie Wide w proporcjach 4:3 lub jeśli nie przeszkadza nam ucięcie kadru: 16:9

A więc mamy bardzo szeroki kadr SuperView, Szeroki kadr Wide i Narrow, który generalnie odpowiada tradycyjnej kamerce zamontowanej chociażby w telefonie komórkowym.

Dla wielu fanów zabawy z opcjami kamery GoPro, najciekawszą opcją a zarazem najbardziej przyjazną będzie tryb Linear, tj Liniowe pole widzenia (w kamerze GoPro Hero 8 określone jako LENS). Tryb linear przechwytuje prosty horyzont z bardziej naturalną perspektywą. Ten tryb eliminuje zniekształcenie beczki (efekt rybiego oka) zwykle rejestrowane przez szerokokątny obiektyw GoPro, bez uszczerbku dla jakości obrazu. Kadr jest przez to węższy, ale obraz jest bardziej naturalny i rzeczywisty. A tak naprawdę pozbawiony zniekształcenia wynikającego z zastosowanego obiektywu.  

W jakich kamerach znajdziemy tryb SuperView?

  • MAX
  • HERO8 Black
  • HERO7 Black
  • HERO6 Black
  • HERO5 Black
  • HERO5 Session
  • HERO4 Black
  • HERO4 Silver

Tags: , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz