Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Dlaczego Android TV nie jest dobrym systemem telewizora?Android TV sam w sobie to świetny i przyszłościowy system dla Twojego telewizora. Możesz kupić telewizor z systemem Android TV, chociaż lista producentów jest niewielka: SONY, PHILIPS, SHARP, ale możesz też kupić tzw. Android TV BOX, przystawkę, którą podłączysz do dowolnego telewizora czy to Smart TV czy nawet starszych modeli. Wystarczy tylko jeden wolny port HDMI.

To właśnie lista producentów telewizorów korzystających z Android TV jest jednym z powodów dla których ten system nie jest dobrym wyborem. Może okazać się, że wybierając Android TV bezpośrednio w telewizorze, będziesz miał większe oczekiwania co do samego sprzętu i chętnie zrezygnujesz z Android TV np. na rzecz modeli Samsunga czy Panasonica. Jeśli oczywiście zdecydujesz się na sprzęt z wyższej półki cenowej, gdzie bardziej od systemu będzie zależało Ci na jakości obrazu i funkcjach go wspierających. Jednak i tu zarówno SONY jak i PHILIPIS i SHARP nie są gorsi oferując świetny sprzęt. Mocnym argumentem będzie też zakup telewizora PHILIPS z systemem Ambilight, który działa dla każdego źródła obrazu w telewizorze, nawet YouTube czy Netflix.

Naciągane argumenty

Jest to więc argument i powód naciągany i zależny od tego co naprawdę oczekujesz od telewizora. Ale jeśli kupisz inny model, to za 200 zł możesz dokupić przystawkę z Android TV która zadziała jak zewnętrzny odtwarzacz. Nic straconego.

Android TV zyskuje dziś na popularności ale ostatnie 3 lata nie były dla niego łatwe. Jego największym problemem jest fakt, że jest to system Google a nie system producenta telewizora. Oznacza to, że nim powstanie dobra aktualizacja, musi minąć sporo czasu, a i tak nie masz nigdy pewności czy wszystkie funkcje telewizora będziesz w stanie użyć w aplikacjach oferowanych przez Android TV lub jego narzędzia. Producent telewizora jest więc na swój sposób ograniczony możliwościami danej wersji Android TV (obecnie dostępny już na bazie Androida 9, ale jeszcze w tym roku pojawi się na wybranych modelach aktualizacja do wersji Android 10 czyli Android TV 10).

Ten argument może sprawić, że zniechęcisz się do Android TV uznając, że wolisz mieć system producenta, który dba o to aby wszystko ze sobą współpracowało. Czy jest to jednak powód do zmartwień? I tak i nie.

Wymagania Google i możliwości telewizora

Możliwości jakie daje Android TV oraz sam telewizor z Android TV, także wymagania jakie stawia Google, np. wymuszając wbudowanie chromecasta, sprawiają, że korzyści z posiadania Android TV na telewizorze jest i tak znacznie więcej niż innego systemu dla Smart TV. Nawet jeśli uznasz, że jakaś funkcja nie działa poprawnie lub zwyczajnie nie mam jej, chociaż telewizor jest na nią gotowy, albo poczekasz chwilę na aktualizację, albo skorzystasz z dziesiątek innych możliwości telewizora.

Pamiętajmy także, że większość funkcji i ewentualnych problemów z ich działaniem zobaczysz nie tyle podczas oglądania telewizji czy korzystania z kina domowego z odtwarzaczem BR, co podczas próby ich użycia w aplikacjach Google. Więc to nadal sprawia, że Android TV nie jest złym systemem.

Ostatnią wadą Android TV, którą też nie zawsze zobaczysz, jest prędkość działania. Nowe i lepsze modele mają odpowiedni zapas mocy do obsługi funkcji telewizora i samego Android TV, ale np. w W755C (model 2016) dało odczuć się ogromne spowolnienie działania całego telewizora, jeśli jego pamięć została zawalona zbyt dużą ilością danych. Jednak podobnie jak w każdym wyżej wskazanym przypadku, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, bo dziś, gdy używam wyłącznie Netflix, YouTube i HBO GO, ten problem dla mnie nie istnieje.

Dostęp do treści

Google wraz z Android TV chce, aby od samego początku było oczywiste, że nie będzie jego użytkownikowi nigdy nie zabraknie treści jakie może oglądać. I to jest dobre podejście, zwłaszcza dziś, kiedy pragniemy mieć dostęp do filmów i seriali oraz telewizji internetowej. Pod tym względem Android TV bije na głowę konkurencję i wyprzedza ją, oferując praktycznie nieograniczoną liczbę źródeł obrazu oraz dostępu do VOD.

Wszyscy główni producenci telewizorów rutynowo publikują aktualizacje oprogramowania smart TV, dodając nowe funkcje, udoskonalając stare oraz poprawiając błędy i problemy bezpieczeństwa, tak jak każdy inny system operacyjny. Telewizory obsługujące takie platformy jak  Roku i Android, mają wyraźną zaletę otrzymywania regularnych aktualizacji i dodatkowych kanałów / aplikacji.

Android TV posiada także obsługę Asystenta Google a to otwiera Ci ogromne możliwości do zarządzania całym inteligentym domem za pomocą pilota lub wbudowanego w niego mikrofonu. Oczywiście osiągniesz to samo używając telefonu albo kupując zewnętrzny głośnik Asystenta Google lub Alexa.

Podsumowanie

Jeśli więc zebrać wszystkie „wady” Android TV w telewizorach, to okazuje się, że system ten jest ich tak naprawdę pozbawiony lub nie są one istotne dla większości użytkowników. Jeśli więc miałbyś dziś wybierać nowy telewizor, to przede wszystkim skupiłbym się na tym jakie możliwości obrazu oferuje, a następnie jaki posiada system. SONY posiada w swojej ofercie genialny sprzęt z wyższej półki, a PHILIPS dodatkowo system Ambilight, który jeśli masz trochę miejsca w koło telewizora, jest po prostu oszałamiający.

Tags: , , ,

Dodaj komentarz