Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Zanim kupisz telewizor z Android TV musisz to wiedziećPrzycisk HOME na pilocie telewizora Android TV

Zdecydowałeś się na zakup telewizora z Android TV? Powinieneś wiedzieć, że nie musisz kierować się tylko wyborem systemu telewizora, chyba, że idzie to w parze z jakością. Co więcej, mogę Ci nawet powiedzieć, dlaczego nie powinieneś kupować telewizora z Android TV a zdecydować się na dowolny inny system oraz przystawkę z Android TV, np. Mi Box S 4k postawioną obok.

Android TV ma niezliczoną liczbę zalet o czym przeczytasz w innych artykułach na moim blogu. Ma też jedną wadę, potrafi czasami zamulić telewizor. Chociaż ma to miejsce głównie wtedy, gdy instalujemy za dużo aplikacji i zwyczajnie zapychamy pamięć telewizora. Nie martw się, jeśli planujesz korzystać tylko z podstawowych aplikacji jak Netflix i HBO GO oraz inne systemy VOD, to nie odczujesz problemów.

HDMI-CEC rozwiązuje podstawowy problem

Trudno sobie wyobrazić dziś, aby w dobie wszechobecnej synchronizacji danych, nie móc sparować ze sobą także innych urządzeń jak telewizor, odtwarzacz BR czy konsolę. Z pomocą przychodzi HDMI-CEC, który umożliwia sterowanie wyposażeniem za pomocą jednego pilota. Warunek, urządzenia muszą wspierać technologię HDMI-CEC. A wspiera ją większość telewizorów oraz takie urządzenia, jak konsole do gier, odtwarzacze DVD i BR oraz przystawki z Android TV, np. najpopularniejszy model Mi Box S 4k.

Co daje obsługa HDMI-CEC?

Od kiedy odkryłem potencjał karty CI+, modułu CAM, nie wyobrażam sobie aby używać zewnętrznego dekodera. Z czasem pojawił się u mnie dekoder Horizon, który umożliwił mi sparowanie na jednym pilocie także leciwego telewizora HD. To była duża wygoda, móc obsługiwać dwa urządzenia jednym pilotem. Ale nie zmieniło to mojego stosunku do zewnętrznych przystawek, np. z Android TV, które uważałem za niewygodne. Cały urok Smart TV polega na minimalizowaniu zbędnych pilotów i urządzeń lub takiej ich synchronizacji, aby ich obsługa przebiegała w bardzo uproszczony sposób.

HDMI-CEC (w telewizorach SONY znana jako BraviaSync) pozwala na sparowanie takich urządzeń razem i ich obsługę jednym pilotem. Począwszy od włączenia urządzeń, na obsłudze całego systemu kończąc). Nie zawsze działa to idealnie, w końcu piloty urządzeń peryferyjnych mają czasami mocno ograniczone możliwości, ale zawsze można użyć tego drugiego pilota. I tak jest w tym przypadku.

Dla moich testów użyłem telewizora z Android TV v.7 (Sony W755C) i na porcie HDMI podłączyłem Mi Box S 4k, który także opiera się o Android TV w wersji 8. Jakiego telewizora użyłem, nie ma w tym momencie znaczenia, kluczowym jest to, co stało się później.

Synchronizacja urządzeń

Po włączeniu HDMI-CEC w telewizorze (u mnie funkcji Bravia Sync) oraz w przystawce Mi Box, nastąpiła synchronizacja.

Pilotem od Mi Boxa mogę włączyć i wyłączyć telewizor w chwili uruchamiania przystawki. Mogę regulować głośność telewizora. To świetne rozwiązanie jeśli używacie telewizora właśnie pod przystawkę i mało interesuje Was np. telewizja z tunera. Przystawka Mi Box stała się centralnym systemem telewizora i to ona uruchamia się jako główny ekran po włączeniu telewizora.

Jednak synchronizacja zadziałała w dwie strony. Po włączeniu telewizora pilotem od telewizora, wybrałem wejście sygnału HDMI (na którym podpięta jest przystawka Mi Box) i w efekcie mogłem szybko poruszać się po systemie Android TV z przystawki. Mogłem też poruszać się po systemie telewizora, a przede wszystkim, obsługiwać wszystkie jego funkcje w tym dostęp do telewizji cyfrowej (korzystam z modułu CI+).

Taka prosta konfiguracja wymagająca tylko włączenia jednej funkcji sprawiła, że moje spojrzenie na przystawki uległo diametralnej zmianie. Mało tego, takie rozwiązanie sprawiło, że najpewniej kolejny telewizor jaki kupię nie będzie już telewizorem z Android TV chyba, że akurat taki będzie oferował najlepszą jakość obrazu i funkcje wspierające w tym samym przedziale cenowym.

Dołączenie przystawki i synchronizacja za pomocą HDMI-CEC sprawiła, że w ogóle nie odczuwam tego, aby przystawka była urządzeniem zewnętrznym. Wręcz przeciwnie, oglądając telewizję, jednym przyciskiem uruchamiam ekran HOME. Jednak nie ekran HOME telewizora (co też robię jednym przyciskiem), a ekran HOME przystawki Mi Box. Android TV zawitał na moim telewizorze, bez zbędnych kombinacji.

Podsumowanie

Podkreślam, nie ma w tej konfiguracji i w tym opisie znaczenia fakt, że mój telewizor ma już Android TV. Po prostu nie mam innego telewizora, a HDMI-CEC obsługiwane jest na większości modeli z różnymi systemami. W ten sam sposób mogę podłączyć, np. konsolę PS4 i najpewniej do momentu kiedy nie uruchomię jakiejś gry, wszystko będę mógł obsługiwać pilotem telewizora i częściowo z gamepada.

Ten wpis nie powinien zniechęcić Cię do wyboru telewizora z predefiniowanym systemem Android TV. Philips z Ambilight czy wyższe modele SONY to naprawdę łakomy kąsek. Ale możliwości HDMI-CEC sprawiają, że  możesz zapomnieć o konieczności kupowania telewizora z Android TV, jeśli Ci zależy na tym systemie, ale wolałbyś wybrać inny model.

Android TV przynosi bardzo wiele korzyści, ale nie są one na tyle odczuwalne w codziennym oglądaniu telewizji (dekoder, moduł CI+, tuner cyfrowy i analogowy) aby uzależniać wybór telewizora od systemu Google. Magia Android TV działa po naciśnięciu przycisku HOME a więc po fizycznym przejściu do ekranu Android TV. W tej sytuacji nie ma różnicy czy będzie to ekran HOME Android TV z telewizora czy ekran HOME Android TV z przystawki. Liczy się tylko komfort użytkowania, sterowania i prostota przełączania się między telewizją, a Android TV.

Tags: , , , ,

Dodaj komentarz