Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Jak zrobić z telewizora lub monitora Smart TV?Wyłącz aplikacje w Android TV

Smart TV to określenie inteligentnego telewizora, urządzenia, które poza pełnieniem podstawowej funkcji dostępu do telewizji cyfrowej i analogowej oferuje także dodatkowe opcje, np. aplikacje VOD jak popularny Netflix, HBO GO czy nawet możliwość grania.

Telewizory Smart TV cieszą się dużą popularnością ze względu na swoją uniwersalność w działaniu, nie oznacza to jednak, że każdy telewizor na rynku jest Smart. Nadal możemy znaleźć nawet topowe modele, które posiadają prosty interfejs. Na brak Smart TV mogą jednak narzekać użytkownicy starszych modeli telewizorów czy monitorów, np. uzyskanych niewielkim kosztem lub podłączonych do komputerów.

Sprawdź najniższe ceny:

Przystawki z Android TV stały się bardzo popularne oferując możliwość zamiany każdego rodzaju wyświetlacza w urządzenie lub telewizor Smart TV. Nie dziw się, że jedynym systemem o jakim mowa w kontekście zmiany telewizora w Smart TV jest Android TV. System ten cieszy się ogromnym zainteresowaniem oferując przy tym bardzo wiele aplikacji VOD, narzędzi a także gier, a od niedawna również możliwości  grania w gry z konsol i PC dzięki Cloud Gaming, np. GeForce Now, Game Pass czy Steam Link (przesyłanie obrazu).

Co to jest telewizor Smart TV?

Smart TV umożliwia oglądanie programów telewizyjnych i filmów na telewizorze podłączonym do Internetu. Smart TV wykorzystuje Internet do łączenia się z aplikacjami do przesyłania strumieniowego. Najpopularniejsze z nich to Netflix ,  Amazon Prime Video, HBO Go, VOD, Player, IPLA. Te aplikacje przesyłają strumieniowo programy telewizyjne i filmy bezpośrednio do Twojego telewizora lub dowolnego urządzenia.

Wielu producentów telewizorów posiada własne systemy Smart TV do korzystania z aplikacji do przesyłania strumieniowego. Gdy platforma Smart TV zostanie zaniedbana, aplikacje do przesyłania strumieniowego mogą działać wolno, mieć ograniczone funkcje lub nawet przestać działać. LG i Samsung dbaja cały czas o rozwój swoich systemów Smart TV ale prawdziwym liderem w ostatnim czasie okazało się Google oferujące system Android TV, a niedługo Google TV.

Android TV (Google TV) to coś więcej niż Smart TV ponieważ stoi za nim Google oraz market Google Play Store. A to oznacza znacznie większy dostęp do aplikacji i narzędzi.

Jak zrobić z telewizora lub monitora Smart TV?

Powinieneś wiedzieć, że:

  • dysponując dowolnym telewizorem z wejściem HDMI możesz szybko zamienić go w Smart TV, np. za pomocą popularnej przystawki Xiaomi Mi Box S lub Chromecast 4.0
  • dysponując monitorem z wejściem HDMI, nawet bez głośników, możesz szybko zamienić go w telewizor z dostępem do treści VOD czy gier oraz telewizji internetowej (warunkiem jest posiadanie Internetu w domu, ale już nie musisz mieć np. anteny czy kabla TV).

W dzisiejszych czasach do oglądania telewizji, filmów i seriali czy grania, w zasadzie nie potrzebujesz nic, poza chociażby telefonem komórkowym. Telewizja internetowa, aplikacje VOD, Google Play Store oraz Cloud Gaming zapewniają dziś dostęp do rozrywki w każdej postaci.

Chociaż ten artykuł nie jest sponsorowany, podeprę się w nim jednym z najpopularniejszych modeli przystawki z Android TV czyli Xiaomi Mi Box S oferującej obraz w rozdzielczości 4K.

Urządzenie to posiada HDMI – 1 szt., USB 2.0 – 1 szt., Minijack 3,5 mm – 1 szt. co w praktyce oznacza, że możesz podłączyć urządzenie pod dowolny wyświetlacz z HDMI, np. monitor i telewizor. Jeśli ma on wbudowane głośniki, dźwięk poleci z urządzenia. Jeśli nie, skorzystaj z Minijack aby podłączyć zewnętrzne głośniki.

Android TV i oferowana przystawka nie ma wbudowanego tunera telewizyjnego, dlatego wszystkie wyświetlane z niej treści to treści internetowe. Tu jednak masz nieograniczone niczym możliwości jakie daje Google Play. Setki aplikacji VOD (filmy i seriale), telewizja internetowa (np. TVP VOD, PLAYER, strumieniowe przesyłanie kanałów).

Co musisz zrobić aby mieć Smart TV?

Jedyne co dzieli cię od posiadania Smart TV to zakup odpowiedniego urządzenia lub skorzystanie z najprostszych rozwiązań jak np. kabel HDMI. Możesz m.in.:

  • podłącz swój telewizor przewodem HDMI do komputera aby wyświetlać na nim ulubione filmy i seriale, do których masz na co dzień dostęp na komputerze,
  • podłącz do telewizora Chromecast. To proste urządzenie od Google pozwoli Ci na przesyłanie obrazu z przeglądarki internetowej wprost na ekran telewizora. Żadnych kabli. Urządzenie wspiera setki aplikacji i systemów VOD ale pozwoli Ci też na wyświetlanie ekranu także z telefonu czy tabletu,
  • podłącz do telewizora lub monitora przystawkę z Android TV, w ten sposób stworzysz całkowicie niezależny od komputera i telefonu system Smart TV. Obsługuj telewizor i przystawkę jednym pilotem.

Jednym z nowszych urządzeń jakie będą niebawem dostępne na rynku (artykuł powstał w październiku 2020 roku) jest Chromecast 4.0 i nowszy. Oferuje on nie tylko możliwość przesyłania obrazu z przeglądarki lub telefonu, ale posiada już zainstalowany system Android TV (Google TV) a więc łączy w sobie dwa urządzenia w jednym.

Sprawdź najniższe ceny:

Wniosek

Nie potrzebujesz telewizora Smart TV, aby oglądać swoje ulubione programy telewizyjne, filmy i seriale z VOD czy grać w ulubione gry Google Play oraz z konsoli i PC . Zamiast kupować nowy telewizor Smart TV, możesz kupić Chromecast lub Xiaomi Mi Box S za niższą cenę i zaktualizować swój dotychczasowy telewizor z płaskim ekranem do funkcji Smart TV.

Tags: , ,

One comment

Dodaj komentarz