Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Telewizor z Android TV czy przystawka HDMI z Android?Na rynku mamy dziś dostępnych wiele rozwiązań zwiększających funkcjonalność naszego telewizora. Od początku istnienia bloga, skupiłem swoją uwagę na Android TV. Systemie, który jeszcze 3 lata temu można było uznać za genialne rozwiązanie, a zarazem bubel, nikomu do niczego nie potrzebny. Android TV przeszedł jednak swoją małą ewolucję, zmieniając się z… Androida, w Smart TV. Android TV kładzie dziś duży nacisk na treści i dostęp do nich, a nie na tym, czym Android faktycznie jest i jakie daje możliwości. 

Po ponad 3 latach używania, ograniczyłem liczbę niezbędnych aplikacji do minimum: Netflix, HBO GO, VEVO, Tidal i YouTube. Naprawdę, nie potrzebuję już nic więcej. Android 9.0 bo taki jest już dostępny wraz z Android TV nadal oferuje wszystko co Android znany z telefonów oferował i oferuje nadal. Z tą różnicą, że Google nadal aktualizuje Google Play dla Android TV wybierając tylko te aplikacje, które faktycznie działają na telewizorze. Niektóre zdążyły zniknąć ze sklepu, pojawiły się nowe, ale nadal trzeba się zastanowić: po co mi telewizor?

Google Stadia w telewizorach z Android TV

Z gier zrezygnowałem bo mam od tego konsolę. Z KODI praktycznie też zrezygnowałem, bo więcej czasami traciłem czasu na szukanie filmu (działającego) niż oglądanie. Poza tym dysponując innymi rozwiązaniami, KODI przestało być dla mnie atrakcyjne i potrzebne. Odpadły też wszystkie aplikacje do zarządzania chmurami typu Google Drive czy zawartością pendriva (serio, nie chciało by mi się ściągać filmów aby je oglądać na telewizorze, skoro mam od tego chromecasta lub inne źródła video).

Nie mniej Android TV przeszedł ewolucję a zarazem nadal stanowi główny system zarówno dla telewizorów SONY jak i  PHILIPS ale i bardzo popularnych przystawek do telewizora (przystawki HDMI, Android BOX, Android TV BOX i inne nazwy tego samego rozwiązania.

Generalnie nadal mamy do czynienia z Android TV ale raz jest on bezpośrednio na telewizorze, innym razem jako dodatkowy system na osobnym urządzeniu. Co więc lepiej kupić jeśli już zdecydowaliśmy, że chcielibyśmy ten Android TV mieć?

Zacznijmy więc od początku – telewizor z Android TV

Termin „ Android TV ” odnosi się tak naprawdę do telewizorów z systemem Android. Wymyślił to Google, a pierwszym produktem jaki ujrzał światło dzienne było Google TV. To się nie udało, w końcu Google wymyśliło sobie Android TV. I to zadziałało. I najpewniej zdecydował o tym fakt, że nadal mamy do czynienia z Androidem.

System operacyjny służy do zasilania treści w telewizorach Smart TV produkowanych przez inne firmy. Każda firma może wyprodukować swój Smart TV lub/i korzystać z systemu operacyjnego Android TV. Obecnie Sony jest jedną z firm produkujących telewizory Smart TV z systemem Android TV, ale robi to też Philips. LG, Samsung czy Panasonic mają swoje systemy operacyjne. Co nie znaczy, że są gorsze.

Android TV pozwala robić wszystko co w zasadzie znamy z telefonów  i tabletów: od strumieniowego przesyłania ulubionych programów, słuchania muzyki, oglądania filmów, a także grania w gry, siedząc wygodnie na kanapie.

Największą zaletą posiadania telewizora z Android TV jest fakt, że system ten już jest domyślnym systemem telewizora. A więc obsługujemy to jednym kliknięciem, jednym pilotem. System w pełni korzysta z możliwości telewizora i jeśli takowe istnieją, łączy je w jedną całość (przykładem jest np. połączenie telewizji internetowej z programami telewizji cyfrowej, które można połączyć w jedną listę. Android TV pięknie współpracuje z innymi urządzeniami z Android, a największą zaletą jest oczywiście chromecast.

Pozwala oglądać filmy, przesyłać strumieniowo audio i wideo, instalować większość aplikacji, które chcesz ze Sklepu Google Play. Ale nie rozpędzajcie się, telewizor to nie telefon, nie wszystkie aplikacje zadziałają, np. Google Chrome (na szczęście są alternatywy).

Android TV w telewizorze, to jedno urządzenie. I to jest komfort. A do tego polecam zamienić jeszcze zew. dekoder na kartę/moduł CI+ a wtedy dopiero docenicie czym jest wygoda i telewizor z Internetem

Czy warto kupić telewizor z Android TV?

Wadą posiadania telewizora z systemem Android TV jest w zasadzie sam Android TV, który do dziś zbiera żniwo ze względu na prędkość działania czy aktualizacje. Problem nie leży tylko w jego działaniu, chodzi tu głównie o moment, w którym zainstalujemy za dużo aplikacji i nasz telewizor zamuli. Nie ukrywam, że udowadniałem to 2 lata temu, ale raz: posiadam stary telewizor, dwa, posiadam jeszcze Android TV w wersji 7.0. Nowe telewizory z mocniejszymi układami działają lepiej i na ten moment nie traktowałbym tego jako argument na nie. Zwłaszcza, do czego namawiam, jeśli nie będziecie zapychać telewizora śmieciowymi aplikacjami.

Minusem który istnieje są niestety aktualizacje. A więc producent telewizora musi spiąć je z aktualizacjami Google (lub odwrotnie) co powoduje, że zamiast regularnych napraw błędów, trzeba czasami czekać miesiącami. Ale i to nie stanowi aż takiego problemu, chociaż może dziwić fakt, że na telefonie aktualizacje zabezpieczeń mamy co miesiąc, a na telewizorze raz na pół roku. Prawda?

Android TV Box

Termin „ Android TV Box ” odnosi się do urządzenia, które służy do natychmiastowej konwersji dowolnego telewizora na Smart TV – czyli jest to urządzenie zewnętrzne. Podłączamy je do telewizora np. za pomocą wolnego wejścia HDMI. Jest to źródło zewnętrznego obrazu (tak jak konsola czy odtwarzacz DVD/BR). Zapewnia szeroki zakres opcji. Innymi słowy, można go również traktować jako przystawkę STB z systemem operacyjnym Android i można go podłączyć do telewizora, monitora i innego wyświetlacza.

Niektóre funkcje Android TV Box to przesyłanie strumieniowe treści wideo (z witryn takich jak Hulu, Netflix, HBO itp.), Surfowanie po Internecie, a także instalacja niemal każdej innej aplikacji, którą można zainstalować ze Sklepu Google Play. Czyli niczym nie różni się to od Android TV na telewizorze.  Możesz także instalować gry ze Sklepu Google Play i cieszyć się nimi.

Aby móc korzystać z Android TV Box, potrzebujesz mieć ekran. I tu poznajemy ogromną zaletę Android TV Box. Mianowicie możliwość podłączenia się pod dowolny wyświetlacz: telewizor, projektor, monitor. Pamiętajcie jednak, że Android TV BOX czy też przystawka HDMI z Android TV nie ma tunera. Więc ograniczeni jesteście do treści internetowych.

Dlatego właśnie mówi się że przystawki Android TV to lek na stare telewizory. To prawda. Jeśli masz stary telewizor który nie posiada dostępu do internetu lub producent dawno przestał rozwijać oprogramowanie, to dzięki prostej przystawce, którra kosztuje od 100 do 300 zł możecie mieć Internet, Netflix, HBO GO, różne systemy VOD.

Przystawka Android TV działa jak zew. dekoder, a więc jest urządzeniem obsługiwanym z zewnątrz. To rodzi też pewne wady dot. komfortu użytkowania takiej przystawki, musimy telewizorowi wskazać z jakiego źródła ma wyświetlać obraz. Jeśli masz do tego dekoder np. od UPC no to masz 3 piloty: do telewizora, do dekodera i do przystawki. Pilot od Horizona można parować z telewizorem więc zostają Ci dwa piloty.

Kolejną zaletą przystawek jest moc! Jest w czym przebierać i możemy tu spotkać naprawdę mocne jednostki które udźwigną większość rozbudowanych gier z Google Play. Do tego nie ma praktycznie ograniczeń w podłączeniu zewnętrznych kontrolerów, np. padów czy klawiatury i myszki. Ale to też zrobicie mając telewizor z Android TV (nie wiem do tej pory czemu SONY wycofał się z możliwości podłączenia Dual Shock do telewizora z Android TV).

Podsumowanie

W tym artykule omówiliśmy proste podstawy Smart TV, Android TV i Android TV Box. Porównaliśmy również  Android TV i Android TV Box.

Android TV na telewizorze znacząco zwiększa jego funkcjonalność, ale pod wieloma względami oferuje to samo co telewizory z innymi systemami Smart TV, zwłaszcza Samsung z bardzo rozwiniętym i bogatym w aplikacje Tizenem. Jeśli jednak jesteś pasjonatem Google i Google Play, to Android TV może być dla Ciebie świetnym rozwiązaniem. Zalecam jeszcze pozbyć się dekodera zew. i zastąpić go kartą CI+.

Jeśli jednak masz wybierać między jakością obrazu a Android TV, to Android TV nie jest na tyle silnym argumentem aby uzależniać od niego wybór telewizora. Zwłaszcza, że jeśli przełkniesz dodatkowe 100-300 zł oraz dodatkowego pilota, możesz rozszerzyć każdy telewizor o Android TV.

Dlaczego warto wybrać moduł CI+ zamiast dekodera zewnętrznego?

Przystawka Android TV czyli Android TV BOX to rozwiązanie które pasuje do każdego telewizora i nie tylko, sam używam go z monitorem w sypialni, gdzie w teorii telewizora miało nie być. Oczywiście mogę Android TV boxa zastąpić laptopem, ale urzekł mnie mały pilot. Takie jest moje zdanie. Nie mniej przystawka to świetne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie nie mamy żadnego SMART TV lub chcemy rozszerzyć obecnie posiadany. Dlatego wiele osób kieruje się jakością obrazu a nie SMART TV a dalej dokupują przystawki.

Przystawki mają świetne parametry i są znacznie mocniejsze względem procesorów i układów z telewizorów, ale są to urządzenia zewnętrzne.

Tags: , , , ,

Dodaj komentarz