Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Co to jest gra typu cross-play?Gra typu cross-play to gra umożliwiająca wspólną rozgrywkę online wielu graczy dysponujących różnymi platformami gier, np. komputerem PC, konsolą Xbox lub PlayStation, a nawet urządzeniami mobilnymi. Niewiele jest obecnie gier umożliwiających taką opcję, ale tytułów przybywa.

Ważne jest aby zrozumieć ideę gry cross-play, która nie jest tym samym co udostępnianie tytułu gry na różne platformy gier. Takie rozwiązanie nie jest większym problemem i wielu deweloperów decyduje się na ten krok, niektórzy z nich ograniczają się jedynie do wydawania tzw. ekskluziwów dostępnych dla określonej platformy. Jednak w tej sytuacji decydują pieniądze oraz to, kto jest w stanie zapłacić więcej, aby zyskać prawa do tytułu dla swojej rodziny urządzeń, np. Xbox lub PlayStation.

Gry typu cross-play niezależnie od tego na jakim urządzeniu są uruchamiane, pozwalają na rozgrywkę wielu osób, np. w tej samej grze/na tej samej planszy, niezależnie z jakiego urządzenia korzystają. Jest to utrudnione nie tyle udostępnieniem gry na wiele platform, co samą mechaniką gry, sposobem jej kontroli, przesyłania danych i ich przetwarzania.

Cloud Gaming alternatywą dla gier cross-play

Rozwiązaniem alternatywnym, które może znacząco wpłynąć na postrzeganie tego problemu jest cloud gaming. Cloud Gaming opiera się na uruchamianiu gier w chmurze a następnie przesyłaniu obrazu na ekran urządzenia. Moc obliczeniowa potrzebna do uruchomienia gry pobierana jest z chmury obliczeniowej, a gracz ma za zadanie jedynie udostępnić ekran oraz minimalne wymagania urządzenia i sieci Internet, aby rozgrywka była płynna.

W tym modelu ograniczenie tworzy wyłącznie dweloper oprogramowania, które pozwala na tego typu rozgrywkę, np. Google Stadia czy XCloud. Jednak zainteresowanie taką usługą powoduje, że pojawiają się inne ograniczenia, jak np. liczba dostępnych tytułów, ograniczenia sieciowe czy fakt, że w tej chwili nie uzyskamy najwyższych parametrów obrazu czy czasu reakcji.

Gry Cross-play pożądane

Nie ukrywajmy, w miarę pojawiania się nowego sprzętu na rynku gracze coraz chętniej sięgają po sprzęt wybranego producenta, ale także nie ograniczają się tylko do jednego z nich. Powodem jest m.in. dostępność wybranych tytułów, ale także potrzeba rozgrywki online z rówieśnikami, posiadającymi określony rodzaj sprzętu, np. konsoli lub komputera PC.

Wprowadzenie gier cross-play powoduje, że dysponując jednym dowolnym urządzeniem, możemy grać z innymi graczami, posiadającymi zupełnie inny typ sprzętu. Np. ja gram na konsoli Xbox One, inny gracz na komputerze PC, kolejny na telefonie komórkowym i wszyscy możemy dzięki grom cross-play prowadzić rozgrywkę, np. na tej samej mapie w tym samym czasie.

W tej chwili ze względu na ograniczoną liczbę tytułów cross-play, gracze mogą głównie prowadzić rozgrywkę online wyłącznie z innymi graczami dysponującymi takim samym sprzętem, np. tym samym modelem lub typem konsoli.

Rozgrywka cross-play od Microsoft

Nieco inaczej do tego modelu rozgrywki podszedł Microsoft który zaoferował usługę Play Anywhere. W teorii odpowiada to typowemu modelowi cross-play opierając się na dodatkowej korzyści sprzedawania jednej gry, w którą gracz korzystający z usługi może uruchomić na dowolnym urządzeniu jej dedykowanej, np. konsoli Xbox oraz komputerze PC.

Tags: ,

Dodaj komentarz