Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Co to jest funkcja cross-save?Cross Save to funkcjonalność, która umożliwia zapisanie stanu gry i używanie go na różnych platformach. Przykład: na. konsolach, komputerach PC, urządzeniach mobilnych. Takie rozwiązanie jest bardzo przydatne w sytuacji, gdy dysponujemy grą na różne platformy, np. konsole i PC. Następnie chcemy korzystać z każdej z nich kontynuując rozgrywkę w miejscu w którym ją zakończyliśmy. Dotyczy to to samo postępu w grze jak również używania postaci, bohaterów, którymi kierujemy. Bohaterów którzy mają określone umiejętności i wyposażenie.

Zapisywane w metodzie Cross Save stany gry są zwykle przechowywane w chmurze. Następnie uruchamiane po zalogowaniu do konta konsoli lub konta gracza, np. w wybranej grze komputerowej. Na bardzo podobnej zasadzie działają aplikacje powiązane z chmurą, np. popularny Office 365. Korzystając z One Drive udostępnia wszystkie zasoby wszystkim aplikacjom. W koncepcji Cross Save mamy jednak do czynienia ze stanem gry (postępy w rozgrywce oraz rozwój postaci) które są przenoszone między platformami.

Cross Save, Cross Play, Cross-platform software

Pokrewną koncepcją dla Cross Save jest oczywiście Cross Play czyli rozgrywka krzyżowa, w której gracze korzystający z różnych platform gamingowych, np. konsol, komputerów PC, Mac oraz urządzeń mobilnych, mogą prowadzić rozgrywkę online w tej samej grze, np. multiplayer.

Pomimo bardzo dużego postępu w rozwoju rozgrywki online, Cross Play nadal pozostaje niedostępny dla większości graczy. Istnieje także jeszcze jedno zagadnienie jakim jest Cross-platform software. Udostępnianie oprogramowania, które będzie działało na każdej platformie (jedno oprogramowanie a nie kilka dedykowanych platformom). Jednym z takich przykładów z przeszłości było rozwiązanie problemu aplikacji na Android i Windows Mobile. Weźmy także przykład z oprogramowania Microsoft dla PC i Mac. Nadal mamy do czynienia z dwoma mechanizmami, dwiema różnymi aplikacjami, ale oferującymi to samo. Narzędzia Microsoft działają tak samo, zapisują pliki tak samo i korzystają z jednej chmury.

Dlaczego Cross Save nie jest standardem?

Problem w działaniu funkcjonalności Cross Save to multiplatformowość gier. Czyli  rozwiązanie kwestii w jaki sposób przenosić plik postępu w grze (save game) między wieloma platformami. O ile poruszamy się między np. komputerem PC a konsolą Xbox, mamy do czynienia z kontem Microsoft. Może nam to mocno pomóc. W jaki jednak sposób ten sam stan gry udostępnić na innych platformach, np. PS, Switch itp. M.in. z tego powodu Cross Save nadal nie jest standardem, podobnie jak Cross Play, za którym stoi wiele mechanizmów opartych m.in. na sterowaniu, oprogramowaniu, warunkach technicznych, itp..

Warto zwrócić także uwagę, że Cross Save może być rozpatrywany różnie. Zarówno jako rozwiązanie dla wszystkich graczy i urządzeń, ale też wybranej rodziny urządzeń, np. konsole PS 4 i PS5, Vitay, rodzina Xbox i Windows, itp. Natomiast kolejnym krokiem jest rozwiązanie kwestii przenoszenia stanu gry między konsolami np. PS5 a Xbox Series.

Podsumowanie

Jeśli więc zastanawiasz się co to jest Cross Save oraz czy jest już standardem, to powinieneś wiedzieć że umożliwia on zapisywanie i przenoszenie stanu gry między wieloma platformami. Przykładem są  konsole, PC, urządzenia mobilne. Jednocześnie nie jest standardem i nieliczne tytuły (często ograniczone do wybranej rodziny urządzeń).

W teorii mechanizm krzyżowego zapisu stany gry jest łatwy do osiągnięcia. Wystarczy aby każda z platform do gier, uzyskała dostęp do jednego konta, które pozwoli przechować stan gry i uruchomić go na innej konsoli. W praktyce jednak wydaje się, że producenci nie chcą takiego rozwiązania wprowadzać, ze względu na konkurencję. Oferują jednak możliwość zapisu stanu gry i jego przenoszenia między urządzeniami danej rodziny, np. produktów Microsoft.

Tags: , ,

Dodaj komentarz