Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

3 strony dzięki którym możesz pobrać aplikację z Google Play na dysk komputera

W jednym z opublikowanych filmów na YouTube, pokazywałem Wam w jaki sposób przeprowadzić instalację dowolnej aplikacji z pomocą innego urządzenia z Android oraz aplikacji ES File Explorer.

Wadą tego rozwiązania była konieczność posiadania właśnie drugiego urządzenia z Androidem. Ale mechanizm był podobny do opisanego w tym artykule. Aplikacja z jakiej korzystałem tworzyła kopię aplikacji, następnie przesyłała ją do pamięci telewizora, skąd wykonywana była instalacja już na telewizorze.

Możemy oczywiście prościej uzyskać pliki .apk aplikacji pobierając je bezpośrednio ze sklepu Google Play. Tak! Google Play nie udostępnia takich plików, ale na szczęście są do tego zewnętrzne narzędzia, które nie tylko są banalnie proste w obsłudze ale sądząc po opiniach i popularności, także bezpieczne.

Każda z tych stron działa tak samo. Podajemy adres URL do sklepu Google Play, link do konkretnej aplikacji lub jej identyfikator w Google Play. Następnie generujemy pobieranie, czego efektem jest udostępnienie aplikacji do pobrania na dysk komputera lub wygenerowanie linku, który możemy przesłać znajomym czy umieścić na stronie WWW. Docelowo jego kliknięcie spowoduje od razu pobranie pliku .apk wybranej aplikacji.

Jak wygląda instalacja z pliku .apk?

Co dalej? Pobrane pliki umieszczamy np. na pendrive, tego wpinamy do telewizora i za pomocą menadżera plików, np. ES File Explorer, odnajdujemy plik na nośniku i otwieramy go. Czyli uruchamiamy instalację. To wszystko.

Jak to wygląda w praktyce?

Instalacja aplikacji na telewizorze z AndroidTV może zostać wykonana na dwa sposoby, podobnie jak w innych urządzeniach z systemem Android:

 • możemy skorzystać z Google Play na wybranym urządzeniu, wskazując wybraną przez nas aplikację do instalacji. W tej sytuacji Google Play (w formie aplikacji) wyświetli nam jedynie te aplikacje, które są kompatybilne z naszym urządzeniem. Plusem jest prosta instalacja poprzez kliknięcie Zainstaluj,
 • możemy pobrać pliki instalacyjne (.apk) wybranej, dowolnej aplikacji, a następnie umieścić je w pamięci urządzenia i korzystając z menadżera plików (wbudowanego lub w formie nowej aplikacji, np. ES File Explorer) uruchomić jej instalację. W ten sposób możemy instalować każdą aplikację, niezależnie od jej kompatybilności z naszym urządzeniem.

YouTube: Gdzie znajdę listę lub więcej aplikacji do zainstlowania na AndroidTV?

Instalacja ze strony WWW i przeglądarki internetowej

Rozwiązaniem trzecim, alternatywnym, jest przejście na stronę sklepu Google Play w przeglądarce, zalogowanie się do swojego konta a następnie po wybraniu aplikacji, zlecenie jej instalacji na jednym z dostępnych urządzeń. Ważne jest to, że na tym urządzeniu musimy mieć skonfigurowane to samo konto Google do którego zalogowaliśmy się w przeglądarce. Instalację taką możemy zlecić z dowolnego urządzenia, telefonu, tabletu, komputera oraz przeglądarki samego telewizora.

Niestety to rozwiązanie działa podobnie jak pierwsze wskazane wyżej, instalację wybranej aplikacji możemy przeprowadzić na dowolnym urządzeniu (z listy dostępnych, na których skonfigurowaliśmy konto Google, to samo do którego zalogowaliśmy się) o ile jest ona kompatybilna z tym urządzeniem.

Dlatego drugie rozwiązanie, jest uniwersalne. Pozwala nie tylko na instalację aplikacji niekompatybilnych ale także aplikacji, które zostały docelowo udostępnione dla innego regionu świata niż ten, do którego mamy dostęp.

Brak kompatybilności aplikacji nie zawsze oznacza, że nie będzie ona działała. Ale nie zawsze też oznacza, że będzie w pełni sprawna. W większości przypadków, aplikacje które nie są kompatybilne z AndroidTV, są pozbawione możliwości sterowania nimi z poziomu pilota. Oczywiście ratunkiem jest użycie myszy lub aplikacji do sterowania telewizorem, np. AndroidTV Remote czy Video & TV SideView.

Brak skrótu do aplikacji na ekranie Home telewizora

Generalną wadą instalowania aplikacji z zewnętrznego źródła, innego niż Google Play samego telewizora jest brak skrótu do aplikacji na ekranie HOME. Na szczęście z pomocą przychodzi aplikacja TV APP REPO, której zadaniem jest utworzenie takiego skrótu.

YouTube: Jak utworzyć skrót do dowolnej aplikacji na ekranie Home AndroidTV

Ustawienia telewizora przed instalacją z plików .apk

Ważnym jest, aby, niezależnie od posiadanego urządzenia, aktywować w nim możlwość instalowania aplikacji z nieznanego źródła. W telewizorze SONY z Android TV znajdziecie taką opcję w Ustawieniach, w sekcji Bezpieczeństwo.

Czy taka instalacja jest bezpieczna?

Ważne jest aby wiedzieć skąd pochodzą pliki które instalujemy oraz skąd w ogóle posiadamy samą aplikację. Wg. opinii znalezionych w sieci, w/w 3 strony do pobierania aplikacji z Google Play są bezpieczne czyli nie ingerują w pobraną aplikację, nie dodają żadnych reklam ani „syfu”. Możemy więc przyjąć, że pobieramy to co widzimy w Google Play i to samo instalujemy. Oczywiście jak dobrze wiemy, nie wszystko co jest dostępne w Google Play jest bezpieczne ale dyskusję na ten temat, zostawmy sobie na inną okazję.

Generalnie wskazane w tym artykule rozwiązanie jest dobre i sprawdzone. Skorzystałem z niego wiele razy i nie miałem problemów z zainstalowanymi aplikacjami ani samym telewizorem, nie mniej jeśli macie wątpliwości – poszukajcie opinii w sieci lub instalujcie tylko to co oferuje Google Play Waszego telewizora lub innego urządzenia.

 

Related posts:

Klawiatura, myszka czy gamepad - co warto dokupić do telewizora z AndroidTV?
Jak zainstalować dowolną aplikację z Google Play na telewizorze AndroidTV?
Jak zainstalować dowolną aplikację na telewizorze z Android TV?

Tags: , ,

 • Stanisław Kostka

  Witam. Niektóre aplikacje np. NC+ GO na tablet , lub Horizon GO , po wklejeniu linku do wygenerowania instalki , nie chcą tego robić , wyskakują info o jakimś braku kompatybilności.

  • Grzegorz

   Sprawdź na innych stronach. Niewykluczone że są blokowane. Nie przeskoczymy tego niestety ale wiem o jakim komunikacjie piszesz.

 • Janusz Suwala

  Witam. Chciałem zainstalować aplikacje ES FILE EXPLORER na samsung tv smart. Zrobiłem tak jak mówiłeś wgrałem apk na usb ale samsung smart 2013 nawet nie czyta co jest tylko chce formatować albo szuka wideo. Co robić?

  • Grzegorz

   Samsung to nie Android TV, niestety. Nie przeskoczysz tego.

   • Janusz Suwala

    Ale ma smart hub , a czym się różni od np sony na którym były prezentowane filmy. A może jest potrzebna przystawka tv xiaomi mi box

    • Janusz Suwala

     I ściągając aplikacje apk korzystałem ze stron podanych na twojej stronie