Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Jak namierzyć i zablokować zgubiony telefon?Niewątpliwą zaletą korzystania z urządzeń z Android jest integracja z kontem Google, która w zasadzie wymusza konieczność posiadania konta Google aby korzystać z urządzenia. Jakie daje to korzyści przeciętnemu użytkownikowi? Synchronizację danych telefonu z kontem Google, możliwość szybkiego dostępu do konta na dowolnym urządzeniu oraz dostęp do wielu funkcji odzyskiwania, śledzenia i blokowania urządzeń, odzyskiwania telefonu, śledzenia telefonu.

Z tego artykułu dowiesz się w jaki sposób szybko, bezpiecznie, legalnie zlokalizować zgubione urządzenie z systemem Android. Nie potrzebujesz do tego żadnych specjalnych aplikacji, a jedynym warunkiem jest to, aby Twoje urządzenie pozostawało jeszcze włączone w czasie kiedy będziesz go szukał.

Konto Google zapewnia wszechstronną synchronizację danych i tak jeśli skonfigurowałeś je na swoim telefonie, Twój telefon został wpięty w ekosystem Google i logując się do konta Google np. w przeglądarce internetowej możesz wiele się dowiedzieć o swoich urządzeniach – począwszy od historii przeglądanych stron, po zainstalowane aplikacje czy lokalizację urządzenia.

Jak namierzyć i zablokować zgubiony telefon?

Zgubiłeś lub skradziono Ci telefon? Nie czekaj. Istnieje duża szansa że zdążysz go zablokować lub nawet odzyskać telefon nim stanie się z nim coś złego.

Aby można było znaleźć lub zablokować telefon z Androidem, bądź usunąć z niego dane:

  •   telefon musi być włączony,
  •   na telefonie musi być zalogowane konto Google,
  •   telefon musi mieć włączoną mobilną transmisję danych lub Wi-Fi,
  •   telefon musi być widoczny w Google Play,
  •   na telefonie musi być włączona Lokalizacja,
  •   na telefonie musi być włączona usługa Znajdź moje urządzenie.

Jeśli nie należysz do grona użytkowników, którzy z jakiegoś powodu ignorują dostępność podstawowych metod zabezpieczenia urządzenia, jak np. kod PIN czy odcisk palca oraz nie wyłączasz lokalizacji ani transmisji danych aby oszczędzać baterię i przypadkiem nie ładować jej częściej jak raz na tydzień, to z pewnością nie będziesz miał problemu z odzyskaniem telefonu lub innego urządzenia.

  1. Przejdź na stronę internetową konta Google: https://myaccount.google.com/find-your-phone lub wybierz sekcję Bezpieczeństwo w ustawieniach Twojego konta Google: https://myaccount.google.com/security
  2. Wybierz urządzenie, które chcesz odszukać dla tego konta Google. Jeśli posiadasz wiele urządzeń i wiele kont Google, zaloguj się do konta, które obsługiwałeś na zgubionym urządzeniu.Jak namierzyć i zablokować zgubiony telefon?
  3. Skorzystaj z przycisków Zadzwoń lub Znajdź.
  4. Zapoznaj się z sugestiami Google które pomogą Ci zablokować telefon, płatności i inne funkcje na wypadek gdybyś nie mógł odzyskać urządzenia.Jak namierzyć i zablokować zgubiony telefon?

Funkcja Zadzwoń wbrew swojej nazwie nie służy do wykonywania połączeń z telefonem. Kliknięcie Zadzwoń powoduje, że na telefonie odegrana będzie melodia dla połączeń przychodzących. Nawet jeśli dźwięk w tej chwili jest wyciszony, telefon wymusi jego odtworzenie.

Ta funkcja, funkcja Zadzwoń pomoże Ci zlokalizować urządzenie w pobliżu, np. gdy zgubisz je w mieszkaniu a nie masz w jaki sposób zadzwonić samemu do siebie.

Funkcja Znajdź jest z kolei bardziej przydatna. Znajdź telefon pozwala na jego namierzenie. Wprawdzie nie jest tak precyzyjna jak byśmy mogli tego oczekiwać, ale korzystając z możliwie największej liczby funkcji, spróbuje pomóc Ci namierzyć Twój telefon wskazując przybliżoną lokalizację.

Udostępnianie lokalizacji w Google Maps

Zdalne blokowanie telefonu z Android

Pozostałe funkcje to oczywiście Zablokuj telefon, Wyloguj się z telefonu zdalnie oraz Wymaż dane. Używanie tych funkcji generalnie nie przyniesie żadnego skutku, poza tym, że zabezpieczymy jeszcze na moment nasze konto Google lub zmusimy złodzieja do refleksji. M.in. z tego powodu że blokując urządzenie wyświetlamy na nim komunikat, np. wiadomość z prośbą o kontakt.

Jeśli z jakiegoś powodu żadne z działań nie przyniosło oczekiwanego efektu – zmień hasła! Pierwszą rzeczą jaką niezwłocznie musisz zrobić po utracie urządzenia, po kradzieży telefonu to zmienić hasło do konta Google oraz wszystkich kont znajdujących się, skonfigurowanych na urządzeniu. Tak samo dotyczy to Social Media jak i rachunku i aplikacje do płatności elektronicznych, poczty, itp.. Musimy bowiem przyjąć dwie opcje, albo nasz telefon zostanie poddany czyszczeniu i sprzedany dalej, albo ktoś będzie próbował sobie zadać trud jego odblokowania i uzyskania dostępu do danych na nim zgromadzonych. Ułatwieniem będzie sytuacja w której skradziony telefon był, np. odblokowany w chwili jego utraty.

Wnioski

Przyznam szczerze, że od dnia gdy otrzymałem pierwszy telefon, bo dzień dzisiejszy, nigdy nie zdarzyło mi się stracić go nawet na chwilę, zapomnieć skądś zabrać czy stracić dane na nim zgromadzone. Przez całe życie w zasadzie tylko raz odczułem skutki włamania. Włamania na konto Yahoo i utraty kontroli nad całym systemem kont Rapidshare, które o dziwo odzyskałem za sprawą dobrej komunikacji z operatorem i wiarygodnych dowodów na to, że ja to ja (łącznie z odzyskaniem wszystkich punktów oraz kont).

Pierwsza podstawowa zasada to zabezpieczenie telefonu: pin, odcisk palca, FaceID cokolwiek co skutecznie powstrzyma złodzieja lub przypadkową osobę przed dostępem do telefonu. Zwłaszcza, jeśli mamy tam pocztę, social media, płatności.

Po drugie: włączenie lokalizacji, danych komórkowych (no ludzie jest XXI wiek) i wyłączenie powiadomień dla zablokowanego ekranu. Komunikacja Internetowa pozwala dziś osiągnąć bardzo dużo w zakresie odzyskania sprzętu, np. można zdalnie uruchomić aparat w telefonie i zrobić zdjęcie lub włączyć mikrofon albo głośnik i rozmawiać ze złodziejem, przede wszystkim dzięki sieci GSM, WiFi i danych komórkowych możemy próbować namierzyć urządzenie,

Po trzecie: silne i bezpieczne hasła dostępu do naszych kont, każdego rodzaju. Jeśli macie problem z zapamiętaniem haseł, skorzystajcie np. z KeePass. Zapamiętywanie haseł na koncie Google też działa fajnie ale… no właśnie. Czy potraficie zadbać o bezpieczeństwo konta Google?

Po czwarte: poświećcie trochę czasu na poznanie możliwości narzędzi Google. M.in. opcji odzyskiwania dostępu do telefonu, lokalizacji urządzenia, zdalnego blokowania telefonu, itp.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że podobne a nawet bardziej rozbudowane narzędzia dot. lokalizacji, blokowania czy komunikacji ze złodziejem. A także nasłuchu mikrofonu, znajdziecie np. w aplikacjach AntyWirusowych dla urządzeń mobilnych, jak chociażby Kaspersky czy ESET. Jest tam świetny system kontroli nad urządzeniami, który niewielkim kosztem może Was wspomóc. Kiedy? W trudnej sytuacji. Kosztuje kilka złotych miesięcznie a nawet i za cały rok z góry.

Z tego artykułu dowiedziałeś się jak łatwo  namierzyć i zablokować zgubiony telefon. Jak odzyskać skradziony telefon, jak namierzyć jego aktualną lokalizację. Jak włączyć dzwonek w telefonie aby znaleźć go np. zakopanego pod poduszkami kanapy.

Tags: , , , ,

Dodaj komentarz