Jak zmierzyć odległość między punktami w mapach Google?

Mapy Google pomagają milionom użytkowników nawigować w prawdziwym świecie – wyznaczać trasy dojazdu, planować podróże.Mogą także pomóc w określeniu odległości między punktami na dowolnej mapie.

Mierzenie odległości, mierzenie dystansu między punktami w Google Maps nie wymaga od Ciebie żadnej wiedzy, a już tym bardziej skalowania mapy czy określania jakichkolwiek parametrów. Po prostu określ punkt A i punkt B (lub więcej niż 2 punkty) aby zmierzyć odległości między nimi. Miernik odległości w Google Maps odpowiednio dostosuje się do skali mapy z jakiej aktualnie korzystasz. Mierzenie odległości pozwala na wyznaczanie odległości w linii prostej (za pomocą 2 punktów) lub linii łamanej (za pomocą więcej niż 2 punktów).

Możesz uzyskać pomiar odległości w mapach Google zarówno w oknie przeglądarki internetowej, np. Google Chrome jak i w aplikacji mobilnej Mapy Google na urządzeniu Android lub iOS.

Pamiętaj, że domyślnym mechanizmem mierzenia odległości jest mierzenie odległości podczas wyszukiwania trasy dojazdu/dojścia. Taki pomiar informuje o odległości wzdłuż planowanej trasy – a nie dokładnej odległości między początkowym a końcowym miejscem docelowym.

W ten sposób możesz obliczyć, że szkoła znajduje się w promieniu 3km od miejsca Twojego zamieszkania (pomiar odległości opisany w artykule) ale dojście lub dojazd do niej to 4 km (wyznaczanie trasy i odległości dojazdu). Dodatkową opcją dla Google Maps w przeglądarce internetowej jest opcja mierzenia pola powierzchni wyznaczonego terenu. Możesz więcej zmierzyć swoją działkę, np. budowlaną, a Google maps zwróci Ci informację ile metrów kwadratowych działki posiadasz.

Użytkownicy map komputerowych mogą mierzyć dokładne odległości między dwoma lub więcej punktami i mechanizm ten działa nawet jeśli nie ma drogi lub wykonalnej trasy pieszej lub samochodowej.

Jak zmierzyć odległość między punktami w mapach Google?

Uruchom Mapy Google w przeglądarce internetowej a następnie rozpocznij pomiar. Pamiętaj, że pomiar jest tak dokładny jak bardzo dokładne są Mapy Google. Chociaż lokalizacja GPS może działać z dokładnością do kilku metrów, pomiar odległości może być obarczony błędem, dlatego poniższa instrukcja powinna być stosowana tam, gdzie chcesz uzyskać orientacyjny wynik. W innym przypadku zatrudni Geodetę.

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszki na mapie, np. w punkcie początkowym.
 2. Wybierz opcję Zmierz odległość.
 3. Kliknij lewym przyciskiem myszki na mapie w punkcie końcowym.
 4. Możesz w każdej chwili zmienić lokalizację punktu początkowego i końcowego po prostu łapiąc je lewym przyciskiem myszki i zmieniając położenie.
 5. Kliknij ponownie na mapie Google aby dodać nowy punkt pomiaru

Linie posiadają miarę dopasowaną do skali mapy którą właśnie oglądasz. Dodatkowo na dole ekranu znajdziesz informacje o aktualnej długości pomiaru całkowity dystans – oraz powierzchni jaką mierzysz – łączna powierzchnia. 

Pamiętaj, że uzyskany w ten sposób wyniki liczony jest między punktami. Wynik ten może znacząco różnić się od odległości wyznaczanych za pomocą opcji Wyznacz trasę, która uwzględnia dostępne szlaki komunikacyjne.

Jak zmierzyć pole powierzchni działki w Google Maps?

Korzystając z powyższej instrukcji możesz łatwo określić punkt początkowy i końcowy pomiaru. Pomiar zostanie wykonany w linii prostej (długość) jeśli wyznaczyłeś tylko dwa punktu.

Jeśli wyznaczysz minimum 3 punkty a początkowy i końcowy punkt pomiaru będą się pokrywały ze sobą, Google wyliczy powierzchnię mierzonego obszaru. Nie ma znaczenia ile punktów zawiera w sobie pomiar – 3, 5 czy 10. Może to być dowolna figura geometryczna i kształt. Jeśli jednak początkowy punkt pomiaru pokryje się z końcowym (punkty nałożą się na siebie) pomiar będzie możliwy do wykonania.

Przykład 1: Pomiar prostokątnej działki o bokach ~25 x 30 metrów.

Przykład 2: pomiar powierzchni dowolnego kształtu o wielu zróżnicowanych kątach.

Jak zmierzyć odległość w aplikacji Google Maps na telefonie?

Sytuacja nieco zmienia się kiedy chcesz zmierzyć odległość w aplikacji Google Maps na urządzeniu mobilnym. W tej sytuacji wymiar wykonasz dokładnie tak samo jak w instrukcji wyżej, ale aplikacja nie potrafi zmierzyć pola powierzchni. Dlatego jedyny wynik jaki uzyskasz to odległość pomiędzy dwoma lub wieloma punktami.

Kroki pomiaru odległości w aplikacji mobilnej są takie same dla użytkowników Androida i iPhone’a :

 1. Otwórz aplikację Google Maps.
 2. Stuknij mapę, od której chcesz zacząć czyli wyznacz punkt początkowy klikając na mapie Google palcem lub wyszukując ją za pomocą wyszukiwarki. 
 3. Naciśnij nazwę lokalizacji, znajdującą się na dole ekranu aby rozpocząć.
 4. Przewiń w dół i odszukaj opcję Zmierz odległość.
 5. Przesuń mapę, aby czarny okrąg lub celownik znajdował się w następnym punkcie.
 6. Kliknij Dodaj (plus) w prawym dolnym rogu ekranu.
 7. Powtarzaj czynność tak długo jak dodasz wszystkie punkty pomiarowe. Wynik pomiaru znajdziesz na dole strony.

Jak zmierzyć długość drogi i czas w Google Maps?

Zgodnie z wprowadzeniem do artykułu, najpopularniejszą formą mierzenia odległości w Google Maps nie jest jej wyznaczanie za pomocą linii i punktów a poprzez wyznaczanie realnej odległości do przejścia lub przejechania.

Jak wspominałem. Odległość między dwoma punktami może nie być duża, ale jeśli uwzględnić komunikację miejską, przejścia dla pieszych, ściany, mury, bramy, może okazać się że odległość ta będzie znacznie większa.

W aplikacji i na stronie internetowej Google Maps możesz określić punkt początkowy i końcowy a także przystanki i punkty pośrednie. Na tej podstawie Google wyliczy Ci szacowaną odległość oraz czas dojazdu a także dojścia pieszo. Możesz zmieniać sposób w jaki poruszasz się w danym obszarze aby Google zaproponowało najlepsze i najkrótsze trasy.

Zmierz odległość do przejścia lub przejazdu na mapie Google:

Korzystając z instrukcji wyznaczania trasy dojazdu wyznacz trasę z punktu A do B, a następnie przełączając środki komunikacji, np. samochód lub pieszo, sprawdź jaki dystans masz do pokonania najlepszą dostępną trasą.

Jak zmierzyć długość drogi w Google Maps?

Sprawdź ile czasu i jak daleko masz do przejścia pieszo

Jak zmierzyć długość drogi w Google Maps?

Sprawdź ile czasu i i na jakim dystansie pokonasz tę samą trasę samochodem.

Zmierz odległość do przejścia lub przejazdu w aplikacji Google Mapy:

Dokładnie w ten sam sposób możesz wyznaczać trasę w aplikacji mobilnej, a następnie zmieniać środek komunikacji sprawdzając jaki dystans masz do pokonania oraz ile zajmie Ci to czasu:

Zmierz odległość do przejścia lub przejazdu na mapie Google

Jaki dystans i ile czasu zajmie dotarcie do celu pieszo.

Ile czasu zajmuje dojazd do celu wg. Google maps

Jaką odległość musisz pokonać samochodem aby dotrzeć do celu

Dodaj komentarz