Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Co to jest AndroidTV?AndroidTV to system oparty o znany z telefonów i tabletów system Android. Android TV w stosunku do samego Androida jest oprogramowaniem dostosowanym do pracy z telewizorami oraz urządzeniami typu TV BOX. Jest więc dedykowany na te urządzenia.

System Android TV nie wymaga pracy z ekranem dotykowym, kontrolowany jest za pomocą pilota lub innego kontrolera podłączonego do urządzenia, na którym jest zainstalowany. To jeden z powodów dla których wiele aplikacji znanych z Google Play, nigdy nie będzie w pełni działało na AndroidTV. Nie zadziałają nawet, jeśli zainstalujemy je ręcznie omijając oficjalny sklep Google Play dla AndroidTV.

Obsługa gier i aplikacji z Google Play

AndroidTV tak samo jak system Android posiada dostęp do Google Play, ale wybór aplikacji jest znacznie skromniejszy i często wręcz kompletnie ograniczający możliwości wykorzystania AndroidTV. Google Play dla Android TV ograniczony jest wyłącznie do aplikacji, które można kontrolować za pomocą pilota. Początkowo, kiedy Android TV był w fazie rozwoju ale już był oficjalnie dystrybuowany, Google Play posiadał nie tyle więcej co inny rodzaj aplikacji, znanych także z telefonów. Do obsługi niektórych z nich konieczne było posiadanie zew. myszy lub klawiatury oraz pada. Z czasem Android TV stawał się coraz bardziej zamkniętym systemem, a Google postawiło głównie na dystrybuowanie aplikacji multimedialnych – raz, przyjaznych obsłudze za pomocą pilota, dwa, skierowanych głównie na szeroko pojęte multimedia (filmy, muzykę, kanały internetowe, itp).

AndroidTV to nieograniczony dostęp do cyfrowej rozrywki

Chociaż przez ostatnie 4 lata system Android TV bardzo się zmienił, nadal pozostaje bardzo atrakcyjnym systemem dla telewizorów. Przede wszystkim za wsparciem dla niezliczonej liczby aplikacji. Osobiście jako jedynego sensownego konkurenta postawiłbym tutaj system Tizen Samsunga, chociaż warto pamiętać, że w tym przypadku każda aplikacja jest tworzona z myślą o obsłudze na Tizenie. Samsung jednak bardzo mocno wspiera i dba o rozwój systemu oraz dostarczanie nowego oprogramowania. System Tizen znalazł się także w urządzeniach Smart Samsunga, np. w zegarkach, gdzie także producenci programów muszą tworzyć je z myślą o konkretnym urządzeniu i jego możliwościach.

Najpierw było Google, potem był AndroidTV

AndroidTV swój początek ma w systemie Google TV który jednak został wyłączony z dalszego rozwoju i zastąpiony nowym – Android TV od Google. Głównym powodem było to, że platforma Google TV nie wspierała aplikacji Google Play. Android TV oparty o systemie Android, który Google tworzy od dawna, stał się systemem praktycznie bez ograniczeń. Dodatkowo jego popularność sprawiła, że tworzenie aplikacji niewiele różniło się od tworzenia ich dla samego systemu Android.

AndroidTV obsługuje także Google Cast w standardzie, co powoduje, że system ten jest po prostu kochany przez wielu użytkowników.

Podobnie jednak jak sam Android na telefonach, w miarę aktualizacji i dodawania aplikacji, Android TV także potrafi uprzykrzyć życie – zamula i wymaga coraz więcej mocy. Niestety producenci telewizorów nie patrzą na Android TV tak jak na system Android w telefonach i nie pędzą w kierunku dokładania ogromnych ilości pamięci czy kolejnych rdzeni procesora. Z jednej strony jest to uzasadnione, z drugiej strony, co udowodniłem wiele razy, może czasem powodować, że nie tylko Android TV zacznie pracować wolno, ale cała obsługa telewizora – zmiana programów, ściszanie głosu, będzie niezadowalająco wolne.

AndroidTV jako domyślny system producentów TV

AndroidTV ma też ogromne znaczenie dla producentów telewizorów – dzięki temu, czego najlepszym przykładem jest firma SONY i Philips – mogli oni zrezygnować z rozwoju własnych SmartTV a skupić się na obszarze sprzętowym. Nie muszą nie tylko tworzyć SmartTV ale też nie muszą tworzyć własnych aplikacji wspierających system, jak chociażby programów obsługujących media z YouTube czy Netflixa. Google oferuje to w standardzie i robi to dobrze. Należy jednak pamiętać, czegu tu akurat najlepszym przykładem była firma SONY, że rozwój sprzętu i narzucony system, mogą doprowadzić do wielu problemów i bardzo wolnego czasu aktualizacji. Producent musi wskazać błędy, Google musi chcieć je naprawić, a całość ma ze sobą współpracować. Jednak z aktualizacji jakie wypuściła firma SONY 2 lata temu powodowała m.in. uszkodzenie płyty głównej, co skutkowało (o ile mieliśmy gwarancję) wymianą podzespołów. Chociaż aktualizacja została w porę wstrzymana, tysiące użytkowników odwiedził serwis.

Android TV świetnie współpracuje z urządzeniami z Twojego otoczenia, pozwala nie tylko na synchronizację danych, przesyłanie muzyki i obrazu ale też obsługę, chociażby z telefonu komórkowego, który może być twoim centrum dowodzenia – scena niczym z filmów i wizji świata w przyszłości.

AndroidTV ma sens jeśli masz Internet w telewizorze

Mówiąc o Android TV należy jednak skupić się przede wszystkim na tym co kryje się po przyciskiem Home. W codziennym użytkowaniu telewizora, praktycznie nie odczujemy obecności systemu Google. Od po prostu zmieniamy kanały, regulujemy siłę głosu, bawimy się kolorami, czytamy program TV. Android TV zyskuje moc kiedy podłączymy telewizor do sieci Internet oraz jeśli dodatkowo zamienimy zew. dekoder na kartę CI+. Wtedy sygnał antenowy łączy się także z treściami internetowymi dając nam dostęp do nieograniczonej liczby źródeł filmów, muzyki, telewizji dostępnej na jednej liście, w jednym miejscu.

Niezaleznie od tego skąd pochodzi sygnał TV, dopiero naciśnięcie na pilocie przycisku HOME otwiera nam to co Android TV ma w sobie najlepszego. Dostęp do gier, programów i Internetu. Dostęp do dziesiątek popularnych aplikacji obsługujących tak znane serwisy jak Netflix, Showmax, YouTube, Vevo, HBO GO, Player, itp. I to wydaje się najmocniejszą stroną tego systemu a zarazem (obecnie) jednym mocnym (najmocniejszym) argumentem do wyboru tego systemu.

AndroidTV to jeden z wielu dostępnych na rynku systemów SmartTV czyli systemów obsługujących Twój telewizor. Za jego działaniem stoi Google a także system Android, który znasz z urządzeń mobilnych. Wybór Android TV daje nam praktycznie nieograniczone możliwości dostępu do treści.

Tags: , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz