Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Dlaczego w Google Play telewizora nie ma wszystkich aplikacji na Androida?O ile Google Play wyświetla wszystkie aplikacje, to Google Play dla AndroidTV wyświetla tylko aplikacje kompatybilne z AndroidTV. Dlaczego więc nie widać wszystkiego? A no dlatego, że nie wszystko co znamy i kochamy z telefonu/tabletu, zadziała nam na telewizorze.

W przypadku Android TV i aplikacji dla niego dedykowanych, zwykle rozchodzi się o orientację ekranu, sterowanie, rozdzielczość. Z tym bywa różnia. Warto jednak pamiętać, że Google Play dla Android TV każdego dnia rośnie w siłę i naprawdę, w ciągu ostatnich kilku miesięcy liczba aplikacji przerosła moje oczekiwania.

YouTube: Gdzie znaleźć więcej aplikacji do zainstalowania na AndroidTV?

Google Play to wielki market z aplikacjami dla systemu Android. Jego osobnym tworem (zapewne jednym z wielu) jest market Google Play utworzony dla systemu Android TV (to jest nawet osobna aplikacja). Analogicznie osobną aplikacją jest Google Play dla tabletów i telefonów, gdzie z góry włączony jest filtr.


Zobaczmy jak to działa:

  1. Kiedy na komputerze uruchomimy stronę Google Play, zobaczymy wszystkie aplikacje dostępne dla naszego regionu i urządzeń. Po przejściu do wybranej aplikacji, o ile jesteśmy zalogowani do konta Google, zobaczymy informację o kompatybilności aplikacji z zarejestrowanymi urządzeniami (naszymi). Z poziomu Google Play możemy zlecić instalację aplikacji na wybranym urządzeniu.
  2. Kiedy uruchamiamy Google Play na telefonie lub tablecie. to uruchamiamy aplikację Google Play, która odpowiednio filtruje nam aplikacje i wyświetla od razu tylko te, które możemy zainstalować na telefonie lub tablecie.
  3. Analogicznie kiedy uruchomimy Google Play na telewizorze, to też uruchamiamy aplikację, dedykowaną dla Android TV, która filtruje nam tylko pozycje, kompatybilne z telewizorem.

Jeśli zwróciliście uwagę, to najlepszą opcją (teoretycznie) wydaje się więc szukanie aplikacji przez Google Play (strona WWW) na komputerze, gdyż widzimy je wszystkie i możemy sprawdzić, która z nich jest kompatybilna. Następnie możemy zlecić jej instalację.

Problem w tym, że Google nie filtruje w żaden sposób aplikacji więc tak naprawdę to jest błądzenie w ciemno i sprawdzanie każdej aplikacji z osobna.

Jeśli więc szukacie aplikacji dla Android TV to przede wszystkim skorzystajcie z Google Play Store telewizora. Dopiero kiedy tu nie znajdziecie aplikacji, ponówcie poszukiwania w Google Play (strona WWW) upewniając się czy aplikacja jest oraz czy jest kompatybilna. Z poziomu strony WWW zlecicie instalację jej na telewizorze.

Po co o tym wspominam? Google Play dostępny na Android TV (czyli na telewizorze) ma dwie bolączki, problem z prezentacją aplikacji i ich wyszukiwaniem.

  • prezentacja/rekomendacje: Google Play dla Android TV stosuje metodę rekomendacji. Wklikując się w kolejne kategorie, zobaczycie listy kolejnych aplikacji. Jest tego sporo. Jesli wejdziecie w wybraną aplikację, nie ma czegoś takiego jak aplikacje podobne/polecane. Bazujecie więc na listach aplikacji, które w pewnym momencie się ucinają.
  • wyszukiwanie: to co Google rekomenduje/wyświetla w kategoriach, to jest szczyt góry lodowej. Z pomocą biegnie wyszukiwarka, która raz: potrafi zwrócić brak wyników jeśli wpiszemy poprawną nazwę oraz nie potrafi zidentyfikować nazwy aplikacji jeśli zmienimy kolejność słów, a czasami nawet jeśli nie wpiszemy 1:1 pełnej nazwy aplikacji.

Nawet jeśli uda nam się wpisać poprawną nazwę, 1 do 1, to i tak wyszukiwana aplikacja może znaleźć się na 5, 10, 30 pozycji wyników wyszukiwania. Więc bądźcie wyrozumiali.

Rozwiązaniem jest oczywiście próbować szukać na TV, albo po prostu przejśc do Google Play na komputerze i o ile wiemy czego szukamy, sprawdzić tutaj czy jest dostępna ta aplikacja.

A jeśli macie chwilę czasu, to polecam wpisać w wyszukiwarce Google Play na TV, np. jakieś losowe znaki, ciągi znaków albo fragmenty nazw, jak app, sta, sto (losowe przykłady). Można naprawdę trafić na ciekawe aplikacje… albo takie, których nikt przy zdrowych zmysłach by nawet nie chciał widzieć.

Tags: , , , ,

4 comments

Dodaj komentarz