Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Instalacja aplikacji z Google Play na telewizorze z Android TV?W tym artykule wyjaśniam jak zainstalować aplikacje z Google Play na Android TV (telewizor z Android TV). Mowa oczywiście tylko o aplikacjach kompatybilnych z Android TV (Sony, Philips, Sharp i inne).

Instalacja taka może zostać wykonana na dwa sposoby:

 • instalacja bezpośrednio z Google Play telewizora,
 • instalacja z Google Play, np. komputera.

Android TV oferuje dostęp do osobnej biblioteki gier i aplikacji dedykowanych dla tego systemu Smart TV. Należy o tym pamiętać, gdyż w miarę korzystania z systemu i Google Play zauważysz, że wielu aplikacji które znasz z telefonu/tabletu, na telewizorze zwyczajnie nie ma, lub zostały już usunięte.

Dlaczego nie ma wszystkich aplikacji w Google Play?

AndroidTV nie jest systemem dedykowanym do obsługi ekranem dotykowym, posiada inny format obrazu. Wiele aplikacji zwyczajnie nie chce aby były dostępne na telewizorze, inne nie działają jeśli chcemy obsługiwać je pilotem. Nawet Google przestało udostępniać przeglądarkę Google Chrome na Android TV.

Do obsługi niektórych gier może okazać się niezbędny pad – kontroler zewnętrzny. Niektóre mogą nie działać z pilotem, nawet jeśli są dostępne w Google Play telewizora.

O ile pierwsze rozwiązanie jest najszybsze i najwygodniejsze, gdyż wykonujemy je za pomocą pilota i telewizora, bezpośrednio na jego ekranie, to drugie rozwiązanie także jest przydatne, szczególnie, gdy okaże się że Google Play w TV nie pokaże nam jakiejś aplikacji.

Dzięki powiązaniu konta Google między wieloma urządzeniami, np. telewizor, tablet, telefon, przeglądarka w komputerze, można zarządzać każdym z nich z poziomu innego urządzenia, np. za pomocą komputera planować instalację aplikacji na telefonie czy telewizorze.

Więcej na ten temat wyjaśniam w artykule: Dlaczego w Google Play telewizora nie ma wszystkich aplikacji na Androida?

WAŻNE! Do wykonania poniższych instrukcji, będzie potrzebne posiadanie konta w Google, np. adresu poczty Gmail. Konto takie powinno zostać skonfigurowane zarówno na telewizorze jak i w przeglądarce komputera, w której będziesz uruchamiał stronę Google Play.

Więcej informacji o tworzeniu, zarządzaniu i funkcjach konta Google, znajdziesz w artykule: Tworzenie i konfiguracja konta Google do obsługi Android TV.

Instalacja aplikacji z Google Play – Android TV

 1. Uruchom telewizor i przejdź do ekranu HOME,
 2. Uruchom Google Play Store,
 3. Skorzystaj z widocznych na ekranie rekomendacji lub wyszukiwarki, wpisując nazwę aplikacji,
 4. Potwierdź wybór aplikacji klikając OK na pilocie i wybierz przycisk Zainstaluj,
 5. Zapoznaj się z warunkami instalacji. O ile aplikacja nie jest płatna, zwykle informacje o dodatkowych płatnościach dotyczą jedynie opcji zakupu dodatkowych funkcji już po uruchomieniu aplikacji. Zaakceptuj warunki.
 6. System przeprowadzi instalację aplikacji, po jej zakończeniu pojawi się nowy przycisk – Otwórz.
 7. Na tym etapie możesz uruchomić aplikację klikając w przycisk Otwórz, wrócić do Google Play Store klikając na pilocie BACK lub wrócić do ekranu głównego klikając na pilocie HOME.
 8. Skrót do zainstalowanej aplikacji pojawi się w sekcji Aplikacje lub Gry.

Instalacja z Google Play – komputer

 1. Przejdź na stronę www.play.google.com,
 2. Zaloguj się do swojego konta Google,
 3. Skorzystaj z rekomendacji widocznych na ekranie, wyszukiwarki lub filtra kategorii aby znaleźć interesującą Cię aplikację,
 4. Wybierz aplikację, w nowym widoku skorzystaj z przycisku:
  • Aplikacja jest zgodna z niektórymi/wszystkimi Twoimi urządzeniami – aby podejrzeć, z jakimi urządzeniami aplikacja jest kompatybilna,
  • Zainstaluj – aby rozpocząć instalację aplikacji, oraz wybrać urządzenie na którym ma zostać zainstalowana.
 5. Instalacja zostanie zrealizowana w ciągu kilku minut a aplikacja pojawi się na Twoim telewizorze.

WAŻNE! Powyższa instrukcja będzie działała jedynie wtedy, gdy konto Google do którego jesteś zalogowany, jest tym samym kontem, które skonfigurowałeś na swoim telewizorze. Jeśli posiadasz kilka kont, upewnij się że jesteś zalogowany w przeglądarce do właściwego konta.

 

Tags: , , , , ,

Dodaj komentarz