Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Tani legalny klucz systemu Windows 10 – czy działają?Licencja systemu Windows nie należy do tanich ale oferuje możliwość legalnego korzystania z jednego z najpopularniejszych systemów operacyjnych. Legalny klucz Windows daje dużo możliwości aktywacji systemu. Z pewnością użytkownicy komputerów PC i notebooków będą w większości korzystali z licencji Windows. Jednak mogą też skorzystać z darmowego oprogramowania Linux. Ono także oferuje wiele wygodnych możliwości jego używania.

Licencja Windows 10 dla użytkowników domowych kosztuje około 500 do 600 zł i około 900-1000 za wersję Windows Pro. Aktualną cenę Windows 10 możesz sprawdzić m.in. z pomocą Ceneo. Nie sugeruj się jednak ofertami poniżej 400 zł gdyż nie są typowe licencje oferowane przez Microsoft.

Jeśli szukasz taniej licencji Windows 10 z pewnością prędzej czy później trafisz na różne ogłoszenia. Na niektórych uda Ci się kupić klucz licencji Windows 10 za kilkanaście złotych, np. klucz Windows 10 z Allegro. Na innych za kilkaset złotych (nadal taniej niż sprzedaje Microsoft). Każdy ze sprzedawców zapewnia o legalności i oryginalności klucza oraz możliwości aktywacji systemu i jego aktualizacji. Dlaczego tanie klucze Windows 10 wzbudzają podejrzenia?

Legalny klucz Windows

Ustalmy to co jest pewne: jeśli chcesz kupić nowy klucz systemu Windows 10 kup go w sklepie Microsoft. Lub od oficjalnego partnera. Pozwoli Ci to aktywować go i mieć pewność, że nikt inny poza Tobą nie używa tego samego klucza. Zrób to jeśli doceniasz legalne pochodzenie licencji Windows. Jedynym właściwym źródłem zakupu licencji Windows 10 jest firma Microsoft oraz jej autoryzowani partnerzy. Zgadza się, taka licencja nie jest tania ale tak naprawdę zostanie z Tobą na długie lata. Przy obecnym rozwoju systemu Windows być może użyjesz tej samej licencji do końca życia dokonując jedynie aktualizacji systemu.

Tani klucz licencji Windows

A co nie jest pewne? Nie jest pewne to skąd tak naprawdę pochodzą tanie klucze licencji Windows 10, kto ich używał oraz ile osób w tej chwili nimi dysponuje. Prawdą jest, że uzyskane w ten sposób klucze mogą być legalnego i oryginalnego pochodzenia. Prawdą jest także to, że uda Ci się aktywować system Windows z ich pomocą. Niepewne jest jednak to jak długo taki system będzie działał. Czy któregoś dnia nie zapuka do Twoich drzwi Policja informując Cię, że firma od której kupiłeś licencję „wpadła”. Tym samym Ty byłeś jej klientem, więc automatycznie współuczestniczysz w procederze.

Zapytałem o stanowisko w tej sprawie Microsoft: legalny klucz Windows a używany. Tak naprawdę nie otrzymałem konkretnej odpowiedzi, bowiem jak napisałem wyżej, weryfikacja legalności klucza nie odbywa się na etapie jego zakupu. Microsoft dopiero po aktywacji klucza licencji na urządzeniu jest w stanie sprawdzić na ilu urządzeniach taki klucz był aktywowany. Tym samym wszcząć działania zmierzające do ustalenia kto to sprzedał, kto tego używa i na ilu stanowiskach ten sam klucz jest używany.

Próbując uzyskać informacje na ten sam temat od jednej z wiodących (pierwsze pozycje w Google) firm zajmujących się sprzedażą kluczy w cenie około 240 zł (wersja Home). Niestety ale otrzymałem tylko informacje w stylu: jesteśmy partnerami Microsoft, klucze są legalne i oryginalne. Gdy pytałem o aktywację i proces odzyskiwania używanego klucza i możliwości jego dalszej sprzedaży, rozmowa została kilkukrotnie przerwana bez odpowiedzi.

Ofert na tanie legalne klucze Windows nie ubywa

Skoro tanie legalne klucze Windows nie są tak pewne w użytkowaniu jak oprogramowanie zakupione w autoryzowanym punkcie Czemu nie ubywa w sieci ofert na nie? I to jest pytanie na które trudno odpowiedzieć inaczej niż tylko przez pryzmat pieniędzy oraz nie do końca jasnego mechanizmu kontroli kluczy. Wiele firm zasłania się wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE, który wskazuje, że sprzedaż używanych licencji jest możliwa. Możliwa o ile wcześniej odpowiednio usuniemy te licencje i oprogramowanie z pierwotnego urządzenia na którym było używane (tak w dużym uproszczeniu).

W rezultacie wszystkie klucze zakupione inaczej niż przez autoryzowanego do ich sprzedaży partnera, nie są kluczami nowymi. To wciąż prawdopodobnie legalny klucz Windows, ale z odzysku. Zostały „odzyskane” i są sprzedawane jako używane. I w teorii nie było by w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to co napisałem wyżej – nadal nie wiemy nic o pochodzeniu kluczy licencji. Nie mamy pewności, że faktycznie za jakiś czas klucz nie zostanie zablokowany. Nie oznacza to jednak (co ważne) że klucze te nie są legalne ani oryginalne. Koło się zamyka, a konsument zostaje bez odpowiedzi.

Wydaje się, że ani firma Microsoft, ani też firmy handlujące kluczami jak również sam Trybunał Sprawiedliwości, nie potrafią lub nie chcą doprecyzować wszystkich szczegółów bo nie jest to albo możliwie, albo oznaczało by duże problemy dla każdej ze stron.

Idąc prostym schematem myślenia, firma sprzedająca tego typu klucze może to robić to czasu, kiedy Microsoft nie stwierdzi problemu. Wtedy rozpoczyna procedurę wyjaśniania co się dzieje z firmą. Na samym jej końcu jeśli okaże się, że firma działa wbrew prawu, pociąga do odpowiedzialności jej klientów. Powinieneś bowiem pamiętać, że niewiedza nie zwalnia Cię z odpowiedzialności. To w Twoim interesie jest upewnić się, że nabywasz legalne oprogramowanie wraz z niezbędnymi do korzystania z niego kluczami i licencjami.

Tags: , ,

Dodaj komentarz