Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

Na co zwrócić uwagę kupując nowy telewizor 2020/2021?Zakup telewizora to zawsze duże przeżycie, zwłaszcza, że wbrew temu że ich kształt za bardzo nie zmienił się przez ostatnie lata, to zmieniła się bardzo technologia jaką oferują. Dotyczy to zarówno jakości obrazu, ale też funkcji Smart TV.

Jeszcze nie tak dawno cieszyliśmy się z rozdzielczości Full HD na 50 calowych ekranach przyjaznych naszym portfelom. Dziś standardem jest rozdzielczość 4K, wysokie odświeżanie na poziomie 100-120Hz oraz funkcje Smart TV jak aplikacje VOD, gry, dostęp do Internetu czy nagrywanie telewizji w pamięci przenośnej. No i chętniej sięgamy po duże rozmiary telewizorów nie bojąc się ich.

Nowoczesne telewizory to już nie tylko wyświetlacze podłączone pod dekodery ale także w pełni funkcjonalne komputery. O ile Smart TV dał wiele nowych możliwości multimedialnych to największą siłę pokazuje Android TV, który już dziś wbudowany w telewizor pozwoli Ci uruchomić np. gry z chmury bez konieczności kupowania PC czy konsoli.

Także abstrakcyjna rozdzielczość 8K wcale nie wydaje się już niczym odległym w momencie, gdy nowa generacja konsol oferuje pełną obsługę 4K do 60FPS a także skalowanie obrazu do rozdzielczości 8K.

Być może kupując nowy telewizor i tak dasz się skusić promocji jaką spotkasz w sklepie, a być może sprzedawca będzie bardziej przekonujący ode mnie, ale zwróć uwagę na kilka elementów o których warto pamiętać kupując nowy telewizor.

Na co zwrócić uwagę kupując nowy telewizor na 2021 rok?

Poniżej znajdziesz listę około 10 elementów na które powinieneś zwrócić uwagę decydując się na nowy telewizor. Tylko nieliczne z nich okażą się mało ważne, np. gdy zechcesz korzystać tylko z telewizji internetowej i VOD lub używać telewizora wyłącznie z konsolą. Powinieneś jednak wiedzieć jakie są możliwości wyboru, bo nigdy nie wiesz, kiedy będziesz potrzebował z nich skorzystać. Nawet jeśli decydujesz się na zakup najtańszego telewizora, miej świadomość co on oferuje i ile lat Ci posłuży.

 1. Kup najdroższy telewizor na jaki Cię stać: może to zabrzmi zabawnie, ale jest w tym wiele mądrości. Jeśli nie stać Cię na dobry telewizor, prawdopodobnie niechętnie sięgniesz bo inne technologie jak płatne usługi VOD, konsole do gier nowej generacji, telewizję internetową wysokiej jakości czy rozgrywkę cloud gaming. To wszystko też kosztuje, ale aby cieszyć się z możliwości jakie dostarcza, warto też mieć odpowiedni sprzęt do oglądania tego wszystkiego. Zakup telewizora to także inwestycja na co najmniej kilka długich lat, jeśli dziś oszczędzisz wybierając stary typ telewizora, za 5 lat nie będzie on już nic warty. Dobry sprzęt, nowy, nie koniecznie najdroższy, to sprzęt którym będziesz cieszył się dobre kilka lat, a możliwe że odsprzedaż go lub zostawisz sobie i nadal będzie miał on sporo do zaoferowania. Kup sobie telewizor na 60 rat 0% a potem go opchnij komuś innemu albo oddaj dzieciakom. 
 2. Zapomnij o Full HD, ta rozdzielczość nie istnieje już dla telewizorów, ale też nie szalej z 8K. O ile FullHD już dawno przestało być standardem rozdzielczości obrazu o tyle 8K dopiero raczkuje, ale nie oznacza, że jest poza Twoim zasięgiem. Konsole nowej generacji są już nastawione na pasywne 4K z opcją skalowania do 8K! W sieci także nie brakuje treści 8K, nie jest to jednak standard, który by w tej chwili wymagał inwestowania w taki telewizor, zwłaszcza, że cena może odstraszać. 4K i 8K otworzą Ci drogę do filmów, seriali, gier wysokiej jakości i nie mów, że nie potrzebujesz tego. To jest przyszłość, szkoda oczu na oglądanie niskiej jakości video. 
 3. Przede wszystkim jakość obrazu, potem reszta. Pamiętaj, że  uruchomienie SMART TV to kwestia 100-200 zł i możesz to zrobić na dowolnym telewizorze. Jeśli więc nawet wybierzesz telewizor bez systemu, ze świetnym obrazem, niewykluczone że i tak wygrasz na tym dokupując do niego przystawkę, np. Android TV Box.  Jak zrobić z telewizora lub monitora Smart TV?
 4. Odświeżanie ekranu: to jedno z lepszych pytań jakie możesz zadać sprzedawcy w sklepie i usłyszeć, np. 1200, 3000. Telewizory zwykle oferują dwie wartości 50/60 oraz 100/120hz. Każda wartość powyżej tego to tak naprawdę mechanizmy optymalizacji ruchu dostarczane przez producenta. Im wyższa wartość tym obraz jest wyraźniejszy, płynniejszy, ostrzejszy. To ważny dodatek, ale jeśli planujesz grać lub oglądać mecze, zadbaj aby w specyfikacji zidentyfikować właściwe wartości 100/120Hz.  Gracze dostaną dużo z telewizora 60 Hz, ale nie powinniśmy dziś schodzić poniże 120Hz, tak samo jak decydujemy się na nowoczesne monitory.
 5. Smart TV to przyszłość. To nic nie kosztuje. Jeśli sprzedawca Twierdzi, że musisz dopłacać do inteligentnego telewizora, to chyba czas przekonać go, aby sam zainwestował w coś nowszego. Telewizory SMART TV to standard. Oferują dostęp do setek aplikacji i narzędzi, dzięki którym szybko podłączysz telewizor do sieci Internet, uruchomisz miliony filmów i seriali, pograsz w gry czy sprawdzisz pogodę. Jeśli jednak chcesz zrobić duży krok, sprawdź ofertę Smart TV z Android TV, aby zyskać dodatkowo jeszcze więcej aplikacji Google oraz uruchomić cloud gaming czyli gry z konsoli i PC na telewizorze… bez konieczności kupowania konsoli i PC. Google Android TV to dobrze znany Android w wersji na telewizor. Od ręki zainstalujesz na nim kilkanaście aplikacji VOD i PPW z filmami i serialami oraz telewizją po polsku. A przy okazji pograsz w kilkaset gier video za darmo.
 6. Nie ma za dużych telewizorów. Wierz mi albo nie, ale jeszcze nigdy nie słyszałem aby ktoś powiedział, że kupił za duży telewizor.  Prawdą jest, że telewizor nie powinien być za duży, aby nie błądzić wzrokiem po całym ekranie nie mogąc skupić się na akcji, dlatego 65 cali metr od twarzy to bardzo głupi pomysł (kto Ci projektował mieszkanie?). Jeśli masz przeciętny pokój i siedzisz 3-5 metrów od telewizora, 65 cali wydaje się minimum. Ważne jest też to, że wraz z odległością inaczej postrzegamy rozdzielczość ekranu. 65 cali Full HD idealnie sprawdzi się w odległości 3 metrów, ale już ten sam model w rozdzielczości 4K dostarczy nam wrażeń wizualnych przy 1,5 metrze. Nadal będzie dobry dla 3 metrów, ale szczegółowość obrazu w tej odległości niewiele będzie różniła się od FullHD (dlatego przy 4 metrach nadal używam leciwego FullHD 60 cali, który oferuje świetną jakość obrazu, ale już grając na konsoli i siedząc pod telewizorem, dostrzegam niską rozdzielczość).
 7. Upewnij się, że telewizor obsługuje HDR a efekt wysokiego kontrastu jest naprawdę widoczny. Większość telewizorów ma dziś wpisane w parametry obsługę HDR, ale nieliczne z nich potrafią to w ogóle pokazać w sposób dostrzegalny dla oczu. HDR jest standardem używanym w grach oraz filmach i serialach, pozwala na uzyskanie jeszcze lepszego obrazu i pokazania znacznej liczby detali w filmie. Co to jest 4K HDR? HDR = High Dynamic Range. HDR robi dla telewizorów to, co piękne obcasy z kobietami, czynią je lepszymi, pewniejszymi siebie i piękniejszymi (chociaż bez nich wyglądają równie dobrze). Każda kobieta lubi obcasy, a my faceci lubimy kobiety na obcasie.
 8. Czy ktoś jeszcze produkuje zakrzywione ekrany? To mijająca moda, która znajdzie dziś jeszcze jako takie zastosowanie wśród singli. Jeśli oglądasz telewizję rodzinnie lub lubisz obracać ekran w stronę salonu, kuchni czy biurka do pracy, zapomnij o zakrzywionym ekranie. To fajne rozwiązanie gdy kupujesz monitor do grania i pracy. Być może uzyskasz w ten sposób lepsze kąty widzenia.
 9. Wymień przewody HDMI, szukaj telewizorów z HDMI 2.1 lub przynajmniej 2.0. Nowe wtyczki, nowe przewody otwierają zupełne nowe możliwości przekazywania dźwięku i obrazu. I nie myśl, że to przyszłość która jest poza Twoim zasięgiem. Spójrz na nową konsolę Microsoft Xbox Series S | X albo weź do ręki pierwszy lepszy Soundbar. Upewnij się, że porty telewizora obsługują minimum HDMI 2.0 aby pomieścić przyszłe źródła Ultra HD.
 10. Pozbądź się zbędnych kabli i urządzeń peryferyjnych. Wiesz za co lubię mój 5 letni telewizor SONY? Za to, że posiada obsługę modułów CAM i Android TV, ma wbudowane WiFi oraz Bluetooth. Dzięki temu pozbyłem się zbędnego dekodera UPC zastępując go kartą CI+, dzięki temu mogę używać wbudowanych tunerów, nagrywać telewizję na dysku twardym oraz mieszać kanały telewizyjne wg. własnego uznania. Bluetooth pozwala mi podłączyć dodatkowe urządzenia jak głośniki, słuchawki czy kontrolery np. Pada od XBOX. Wbudowane WiFi rozwiązało problem z przewodem od Internetu, a Android TV otworzył mi drogę nieskończonej rozrywki. Telewizory Smart TV umożliwiają przecięcie przewodu i pozbycie się usługi kablowej lub satelitarnej dzięki aplikacjom, z którymi są dostarczane: usługom strumieniowym, takim jak Netflix, HBO Go, VOD, Player, Chili, Rakuten, Amazon Prime Video i wiele innych. Zadbaj o to, aby Twój telewizor miał to wszystko.  
 11. Pilot? Po co komu pilot skoro dziś bez problemu możesz podłączyć do telewizora mikrofon, skorzystać z mikrofonu w pilocie lub podłączyć np. Asystenta Google. Co się stanie teraz? Teraz po prostu mów do swojego telewizora co chcesz zrobić, a on zrobi to tak, jakbyś obsługiwał telewizor pilotem. To też nie jest przyszłość, ta technologia ma już wiele lat, a ja sam korzystam z niej od prawie 4. Zapytaj sprzedawcę o telewizor z obsługą głosową, upewnij się, że działa ona zarówno podczas szukania filmów na Netflix ale także przy codziennym korzystaniu z telewizora.

Jeśli obecnie nie oglądasz treści 4K, telewizor 4K nadal będzie ogromnym ulepszeniem dla obrazu pochodzącego z różnych źródeł, np. cyfrowej telewizji czy starszych materiałów video.

Zadbaj o to aby wymienić dekoder HDMI na moduł CAM, pozwoli Ci to lepiej wykorzystać możliwości Twojego telewizora. Większość dostawców, jak UPC, oferuje dodatkowe aplikacje np. na Android TV, które zastąpią Ci możliwości dekodera Horizon. Telewizory które korzystają z modułu CAM mogą nagrywać obraz na dysku. Nie nagrasz nic, jeśli masz urządzenie podłączone pod HDMI.

Jaki rodzaj matrycy wybrać: LED, OLED, QLED, LCD?

Wybór nie jest wcale tak oczywisty ponieważ każda z technologii będzie oferowała nieco inny obraz. Zawsze jest coś kosztem czegoś, ale nie ukrywajmy, że dążenia producentów nie idą w kierunku tego aby poróżnić się, ale aby stworzyć złoty środek.

Pomijając, że na rynku tak naprawdę wciąż wszystko obraca się w koło technologii LED, OLED czy LCD, to producenci telewizorów starają się dodatkowo rozwijać własne ich modyfikacje, np. Samsung QLED, LG NanoCell, Samsung The Frame, Sony Full Array LED  czy Philips Ambilight. Niektóre z nich bezpośrednio dotyczą budowy matrycy, technolgoii jej wykonania, oprogramowania a także dodatkowego wspomagania jakim jest np. oświetlenie ambilight.

Technicznie QLED  jest to ulepszona forma technologii LCD. W pewnym sensie można powiedzieć, że QLED to połączenie diody LED i LCD. W porównaniu do QLED, OLED nie ma podświetlenia. Dlatego ta technologia może tworzyć idealną czerń, zapewniając w ten sposób kontrast o wysokiej jakości. Ale jak się okazuje niezapomniane wrażenia dostarcza nie QLED czy OLED ale  NanoCell jznany także ako IPS-Nano od LG.

Przed wyborem najlepszej matrycy polecam jednak poczytać samemu, które ich parametry będą nam odpowiadały najbardziej.

Polecane akcesoria do telewizora

Jeśli zdecydowałeś się na zakup telewizora, polecam Ci od razu dokupić do niego ciekawe akcesoria, która rozkręcą zabawę:

 • zadbaj o wysokiej jakości przewody HDMI obsługujące technologię HDMI 2.0 i 2.1,
 • pomyśl o soundbar, który wzmocni dźwięk telewizora. Nie ukrywajmy, dopóki nie podłączysz zewnętrznych głośników nigdy nie przekonasz się, jak słabe są głośniki Twojego telewizora,
 • rozważ zakup słuchawek bezprzewodowych Bluetooth, uwierz mi, to się naprawdę przydaje do grania i oglądania filmów po nocach. Wybierając telewizor upewnij się, że zamontowane Bluetooth pozwala na przesyłanie dźwięku do słuchawek, inaczej będziesz musiał kupić słuchawki przewodowe,
 • klawiatura Bluetooth to fajna sprawa jeśli dużo korzystasz z Internetu lub chcesz cały czas przeszukiwać źródła video i muzyki. Wydatek około 100 zł szybko się zwróci, ale pamiętaj, że zawsze możesz podłączyć do np. Android TV telefon z aplikacji Android TV Remote, która ma wbudowaną myszkę, klawiaturę i pilota,
 • uchwyt do telewizora nie musi kosztować dużo, ważne aby był solidny i najlepiej dwuramienny. Czy uchwyt odchylany jest potrzebny? Stań obok zlewu, potem obok kuchenki, usiądź przy stole, połóż się na kanapie. Jesteś w stanie oglądać telewizję?
 • dysk zewnętrzny do telewizora: nie jest to gadżet niezbędny, biorąc pod uwagę, że większość treści oglądam z aplikacji VOD, to nawet nie mam czego nagrywać na tym dysku, nie mniej jeśli jesteś fanem seriali, korzystasz z wbudowanego tunera telewizyjnego (nie dekodera HDMI) lub modułu CI+ to pomyśl o dysku, będziesz mógł nagrywać telewizję lub odtwarzać stare filmy z komputera,
 • kup kontroler, pod Bluetooth i Android TV polecam pady od konsoli Xbox One (te obsługugujące Bluetooth) przydadzą Ci się do setek gier, podłączysz je też do konsoli i no i do komputera PC czy telefonu,
 • zainwestuj w dobry Internet i podłącz do niego wszystkie urządzenia w domu, to się naprawdę szybko opłaci.

Tags: , , , , , , ,

Dodaj komentarz