Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Co to jest multiroom?Multiroom rozpatrywany jest głównie jako system telewizyjny, który pozwala na odbieranie i oglądanie programów telewizyjnych na wielu telewizorach jednocześnie. Korzysta przy tym z jednej anteny satelitarnej lub jednego źródła sygnału nadawanego przez operatora telewizji cyfrowej.

Jednak Multiroom może być systemem odnoszącym się także do samego audio, np. multiroom audio. Pozwala na odtwarzanie muzyki w całym domu, także traktując każde z pomieszczeń jako niezależne od innych (co będzie miało znaczenie np. przy dźwięku przestrzennym, itp.).Multiroom – jedna antena, wiele odbiorników

Z ofertą multiroom najczęściej spotkamy się obecnie u dostawców telewizji. TV cyfrowej, a więc dostawców usług opartych o anteny satelitarne lub naziemną telewizję cyfrową (np. UPC). Chociaż wydaje się prostym, że wystarczy do jednego źródła sygnału podłączyć „rozgałęźnik” to należy zwrócić uwagę, że do odbioru sygnału konieczny jest tuner telewizji cyfrowej dodatkowo zaprogramowany tak, aby posiadał on dostęp do źródła tego sygnału.

System multiroom będzie opierał się na różnych urządzeniach w zależności od tego co będziemy chcieli osiągnąć. Jeśli odbieramy telewizję satelitarną to najczęściej instalowana jest jednostka główna, tzw. multiswitch. Rozdziela sygnał z jednej anteny na poszczególne telewizory.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku operatorów płatnej telewizji, gdzie mutiroom oznacza rozdzielenie sygnały z anteny/kabla na poszczególne telewizory poprzez dodatkowe wprowadzenie osobnych dekoderów dla każdego z nich. Ten sam schemat działa w przypadku telewizji naziemnej, np. UPC. Istnieje też możliwość połączenia obu systemów w czym specjalizuje się wiele firm (trudno mi określić czy jest to w pełni legalne oraz czy działa równie efektownie). Warto jednak zainteresować się tym tematem na etapie planowania instalacji TV/SAT w domu lub mieszkaniu, gdyż system może wymagać położenia dodatkowych przewodów.

Multiroom UPC

W podstawowej ofercie telewizyjnej, np. od UPC otrzymujemy dekoder lub moduł CI+ (który umieszczamy w telewizorze), a który pozwala nam na odtwarzanie pakietu programów na wybranym telewizorze. Próba podłączenia kilku telewizorów nie przynosi efektu, a w najlepszym przypadku otrzymamy dostęp jedynie do podstawowego pakietu programów dostępnych z anteny (bezpłatne programy do których ma dostęp każdy, kto np. podepnie antenę do telewizora).

Jeśli więc zdecydujesz się na multiroom, np. w UPC, sygnał dochodzący do mieszkania zostanie podzielony na tyle sygnałów, ile dodatkowych dekoderów zostanie zainstalowanych i odpowiednio na każdym z nich będziesz mógł odtwarzać całą ofertę programową dostawcy.

Dlaczego warto wybrać moduł CI+ zamiast dekodera zewnętrznego?

Multiroom Audio

System multiroom działa podobnie w przypadku systemów AUDIO, a więc dając możliwość kontrolowania dźwiękiem w całym domu z poziomu jednego systemu. To oznacza zarówno możliwość słuchania tej samej muzyki w całym domu lub różnych utworów w poszczególnych pokojach.

Użyteczność systemu multiroom audio może wydawać się prozaiczna, ale cieszy się zainteresowaniem.

Podsumowanie

Zdecydowanie jednak większą popularnością cieszą się systemy telewizji i dostępu do kanałów w ofercie multiroom. Takie rozwiązanie skierowane jest do każdego odbiorcy, który chciałby mieć w mieszkaniu, np. dwa czy trzy telewizory z tą samą ofertą programową. Jeśli chcesz pozbyć się zbędnych anten lub interesuje Cie korzystanie z oferty telewizyjnej jednego dostawcy, zapytaj o ofertę multiroom. Warto także porozmawiać o niej przy okazji przedłużenia lub wyboru nowej oferty, kiedy cena może być znacznie atrakcyjniejsza niż dokupienie multiroom do już trwającej umowy.

Powyższy tekst nie jest materiałem sponsorowanym, a przywołanie oferty UPC ma jedynie charakter przykładu. Korzystając z oferty UPC mam przyjemność korzystać z multiroom na dwóch odbiornikach, korzystając przy tym z dekodera Horizon oraz modułu CI+.

O wyższości modułu CI+ nad dekoderem zewnętrznym przeczytasz w osobnym wpisie. Warto pozbyć się dekodera.

Kup nowy telewizor i pozbądź się dekodera

Tags: , , ,

Dodaj komentarz