Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

Co to jest konsola Digital Edition?Nie cichną zachwyty nad nową konsolą Xbox Series S oraz Xbox Series X, które niedługo pojawią się w sprzedaży (ten wpis powstał we wrześniu 2020, więc możliwe że czytając go konsole są już w sprzedaży). Ale od dłuższego czasu wiadomo także o zbliżającej się premierze PlayStation 5: PlayStation 5 i PlayStation 5 Digital Edition.

Wraz z pojawieniem się nowej generacji konsol wiemy już, że podstawowy model nowej serii konsol będzie produkowany bez napędu optycznego w tzw. digital edition. Jak nie trudno się domyślić, użytkowanie takiej konsoli jest mocno uzależnione od dostępu do Internetu, który będzie konieczny w celu zainstalowania gry oraz w przypadku np. subskrypcji Game Pass do prowadzenia rozgrywki. Gry zakupione na własność pozostaną z użytkownikiem nawet wtedy, gdy konsola nie będzie już podłączona do Internetu.

Konsola Digital edition chociaż pozbawiona napędu optycznego jest atrakcyjna ponieważ jest tańsza!

Co to jest konsola Digital Edition?

Konsola digital edition to konsola pozbawiona fizycznego napędu optycznego. Instalacja i obsługa gier na konsoli nowej generacji realizowana jest tylko poprzez ich instalację z cyfrowych źródeł, tj. z Internetu np. za pomocą subskrypcji Xbox Live Gold lub Xbox Game Pass oraz PlayStation Plus.

Użytkownik który zdecyduje się na zakup konsoli digital edition nie będzie miał możliwości instalowania gier w inny sposób, jak poprzez pobranie ich z sieci Internet za sprawą płatnych subskrypcji. Ten model nie jest żadną nowością na rynku konsol, bowiem już poprzednia generacja konsol Xbox oferowała m.in. model Xbox One S Digital Edition nie posiadający napędu optycznego. Sprzedaż modelu cieszyła się dużym zainteresowaniem, a powodem do tego była cena samej konsoli oraz atrakcyjne warunki zakupu subskrypcji Game Pass, EA Access czy Xbox Live Gold oraz Game Pass Ultimate.

PlayStation po raz pierwszy wypuści konsolę digital edition, a więc będzie to debiut SONY.

Jeśli wybierzesz konsolę Digital Edition nie będziesz mógł instalować gier z nośników danych takich jak płyty BR, DVD czy oglądać filmów z płyt. Możesz za to korzystać z subskrypcji gier, zakupu cyfrowych edycji gier oraz dostępu do treści video np. za pomocą systemów VOD Netflix, HBO GO, itp..

Czy warto kupić konsolę digital edition?

Rozważania o sensowności i opłacalności zakupu konsoli Digital Edition nie mają końca. Rozwiązanie ma tak samo wielu przeciwników jak i zwolenników. Warto zastanawiając się nad wyborem konsoli rzucić okiem w jaki sposób są dziś dystrybuowane gry zarówno na konsole jak i komputery PC.

Steam i inne rozwiązania oferujące możliwość zakup cyfrowej wersji gry (do pobrania z Internetu) cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. To świetna alternatywa dla gier pudełkowych a więc kupowanych w sklepie, z pudełkiem i płytą. Dlaczego?

To co jest zaletą każdego z rozwiązań jest jednocześnie  wadą drugiego. Dla przykładu: cyfrowe wersje gier potrafią kosztować więcej niż ich pudełkowe odpowiedniki, ale jednocześnie możemy trafić na znacznie więcej ofert i promocji na cyfrowe wersje gier kupując je często poniżej wartości rynkowej i w połowie ceny pudełkowej. Nowa odsłona Assassins Creed kosztuje w pudełku około 80-90 zł podczas gdy jej cyfrową wersję możemy znaleźć w różnych sklepach online (wersje cyfrowe) nawet w cenie 50-60 zł.

Z drugiej strony warto pamiętać, że cyfrowych wersji gier nie jesteśmy w stanie w żaden sposób odsprzedać czy oddać, chyba że przekażemy komuś całe nasze konto. Taka praktyka też jest stosowana, gdy użytkownicy zakładają wiele kont aby na każdym z nich utrzymywać różne gry, które następnie sprzedawane są z całym kontem.

Cyfrowa gra na własność to nie wszystko – czas na subskrypcje

Jednak w tym przypadku omawiamy głównie gry kupowane na własność, ale to nie jedyny model ich dystrybucji. PlayStation Plus oraz XBox Game Pass, Ultimate czy EA Access oferują dostęp do wielu gier w modelu subskrypcji. Możesz więc grać w setki tytułów opłacając subskrypcję, np. co miesiąc, dwa, trzy czy raz na rok. Dostęp do gier masz tak długo jak długo opłacasz subskrypcje. Gry nie są Twoją własnością a więc nie martwisz się o ich wartość / cenę.

I to właśnie taki model dostępu do gier sprawia że zakup Digital Edition może rozwiać nasze wątpliwości co do wyboru właściwej konsoli. Mamy ogromny wybór gier dostępnych od ręki, już. Bez wychodzenia z domu lub oczekiwania na przesyłkę z płytą CD.

Masz kolekcję filmów DVD? Nie obejrzysz ich na konsoli

Jednym z powodów dla których wiele osób podjęło swego czasu decyzję o zakupie konsoli była obecność napędów BluRay. To bardzo atrakcyjna sprawa gdyż zwalniała nas z posiadania zewnętrznego odtwarzacza BluRay przy jednoczesnej możliwości korzystania z konsoli do grania.

Jeśli zdecydujesz się na konsolę digital edition nie będziesz mógł odtwarzać żadnych treści video z płyt DVD, CD czy BluRay. Nadal możesz jednak korzystać z odtwarzaczy sieciowych i systemów VOD, np. Netflix, HBO GO. Na konsoli XBOX zainstalujesz nawet KODI który otwiera Ci drogę do nieskończonej ilości treści internetowych.

Podsumowanie

Z tego artykułu dowiedziałeś się, że konsole Xbox oraz PlayStation są lub będą dostępne w dwóch wariantach: klasycznej, posiadającej napęd optyczny oraz cyfrowej, tzw. digital edition, która to nie posiada napędu optycznego. Konsole Digital Edition są nastawione na dostęp do gier i treści video z Internetu. Masz bardzo dużo możliwości dostępu do nich, począwszy od oficjalnych aplikacji i marketu SONY oraz Microsoft a skończywszy na każdym sklepie internetowym, który oferuje cyfrowe gry udostępniając Ci klucz licencji, który aktywujesz na konsoli poprzedniej i nowej generacji.

O tym czy zakup takiej konsoli jest opłacalny zadecyduje to jaki sposób pozyskiwania gier Cię interesuje, czy cena gry ma tu duże znaczenie czy bardziej jej natychmiastowa dostępność oraz czy chcesz sprzedawać zakupione gry na rynku wtórnym. Digital Edition oferuje wiele dobrych cech konsoli i wpasowuje się idealnie w najnowsze trendy dystrybucji gier, ale może stanowić dla niektórych ograniczenie.

Aby grać w gry na PS5 Digital Edition oraz Xbox Series S czy Xbox One S Digital Edition, musisz pobrać gry online i przechowywać je bezpośrednio na konsoli. Nie jest wykluczone, że mocniejsze wersje konsoli Xbox Series X także będą oferowane w wersji Digital Edition, ale o tym przekonamy się w przyszłości.

Czy powinienem kupić standardową konsolę?

Wybierz klasyczną konsolę jeśli:

  • lubisz zbierać gry i filmy na płytach / w pudełkach,
  • zmieniasz generację konsoli i nie zachowujesz poprzedniej, ale masz sporo gier (kompatybilność wsteczna),
  • jeśli chcesz oglądać filmy BluRay bez potrzeby zakupu osobnego odtwarzacza do Twojego kina domowego,
  • jeśli masz kiepski internet, który spowoduje, że pobieranie gier będzie trwało bardzo długo,
  • jeśli kupujesz i często sprzedajesz gry, aby zakupić kolejne tytuły.

Czy powinienem kupić cyfrową edycję konsoli?

Wybierz konsolę digital edition jeśli:

  • zależy Ci na atrakcyjnej cenie konsoli, niższej niż wersja klasyczna,
  • jeśli do tej pory korzystałeś lub zależy Ci głównie na korzystaniu z subskrypcji, np. PlayStation Plus lub Xbox Game Pass, Ultimate czy EA ACCESS,
  • jeśli SONY i Microsoft zapewniają kompatybilność wsteczną dla cyfrowych wersji gier, które już posiadasz na swoim koncie,
  • jeśli jesteś świadomy tego, że w przypadku cyfrowej wersji konsoli będziesz prawdopodobnie musiał dokupić większy lub drugi dysk na cyfrowe wersje gier (zajmują więcej miejsca na dysku niż wersje pudełkowe),
  • jeśli masz dobry Internet i nie martwisz się czasem pobierania nowej gry.

Tags: , , , ,

Dodaj komentarz