Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

Czy Allegro Smart opłaca się?Allegro Smart

W sieci krąży wiele mitów na temat tego czy Allegro Smart jest faktycznie sposobem na oszczędności czy może sposobem na jeszcze większe wydatki. Tak naprawdę to nie opinie świadczą o oszczędności, a to, czy potrafimy logicznie uzasadnić zakup, korzystać z porównywarek cenowych oraz kontrolować co kupujemy i gdzie.

Dziś dostałem wiadomość e-mail od Allegro z informacją, że w ciągu ostatni 12 miesięcy zamówiłem 60 paczek korzystając z Allegro Smart. W teorii zaoszczędziłem 544 zł. Od tego należy odjąć 49 zł za zakup Allegro Smart czyli 495 zł zostało w mojej kieszeni. Czy na pewno? I tak i nie.

Allegro Smart sprawiło, że chętniej korzystam z tej platformy zakupowej. Z drugiej strony wybieram przeważnie oferty z darmową dostawą (czemu mam za nią płacić skoro mogę ją mieć za darmo).

Prawo do zwrotu produktu zakupionego przez internet

Darmowa dostawa i darmowe zwroty Allegro

Allegro nie napisało mi ile paczek zwróciłem z tych 60. Nie całych, przeważnie były to zwroty części zakupów. Przykładem był chociażby zakup uchwytów do szaf i szafek, który zrealizowałem 2 paczkami, a czego z obydwu połowa produktów wróciła do sklepu. Upatrzyłem sobie w hurtowni uchwyty, których cena wynosiła około 29 zł (najtaniej jak znalazłem). Na allegro kosztowały około 13 zł, w efekcie zamówiłem kilka różnych do sprawdzenia + kilka które wiedziałem że zostawię. W skali całej inwestycji już sam zakup na Allegro dał mi z prawie 1000 zł około 600 zł oszczędności. Dostawa była więc czystą formalnością, nie mniej skoro Allegro to policzyło: zaoszczędziłem 18 zł na dostawie 2 paczek i kolejne 18 (jak nie więcej) na zwrocie, za który musiałbym zapłacić sam gdyby nie Allegro Smart.

Allegro Smart to usługa dla kupujących

Warto zwrócić uwagę na pierwszą kwestię: Allegro Smart w odróżnieniu od Darmowej dostawy Allegro InPost to usługa dla KUPUJĄCYCH. A więc to kupujący kupuje pakiet, kupujący wybiera sposób dostawy. Sprzedający tak naprawdę nie ma wpływu na darmową dostawę i w żaden sposób nie ponosi jej kosztów. Warunkiem jest to, aby sprzedający (także osoby prywatne) spełniły warunki nienagannego konta oraz wysyłały produkty za pomocą przesyłek Allegro InPost i Allegro Punkt Odbioru.

Dowód? Spójrzcie na paragony i faktury. Każdy sprzedawca wlicza koszty dostawy, chociaż my za nie nie płacimy. To allegro rozlicza się ze sprzedającym a nie my.

Niektórzy twierdzą, że ceny produktów poszły na Allegro w górę. I tak i nie. Warunkiem skorzystania z Allegro Smart jest zakup za minimum 40 zł. I tu faktycznie niektórzy sprzedawcy dobili ceny do 39 zł lub 40, inni obniżyli ceny np. z 40 do 39 aby… wymusić na kupującym zakup dodatkowego produktu. Dosprzedaż nie jest niczym nowym w biznesie i moim zdaniem, tylko głupiec tego nie robi.

Aby realnie mówić o podwyżkach cen produktów, musimy przede wszystkim znać ich ceny sprzed wprowadzenia Allegro Smart oraz znać ewentualne prognozy podwyżek cen produktów. Lubię kupować klocki Lego i można powiedzieć że znam ich ceny doskonale. Wiem też jak ceny zmieniają się i wcale nie musi tego powodem być Allegro Smart.

Szukam najlepszych ofert nim coś kupię. Nie widzę aby ceny poszły w górę, zwłaszcza, że… nadal kontroluję wszystko za pomocą Ceneo.pl i Skąpiec.pl. Realnie więc decydując się na zakup Allegro, mam na uwadze wszystkie ceny, w jakich danych produkt jest sprzedawany. Liczę więc oszczędności wynikające z tańszego zakupu, a nie tego, czy osiągnąłem ustaloną z góry cenę zakupu, np. ustalając że nie zapłacę więcej jak 35 zł za ten produkt, chociaż realnie nie kupię go nigdzie w tej cenie. W końcu to runek dyktuje ceny a nie konsument sam w sobie.

Darmowa dostawa nadal jest abstrakcją w wielu sklepach i tu nie ukrywajmy, nawet jeśli jest to trzeba zrobić zakupy za minimum 99, 199 czy więcej złotych. Allegro ma próg 40 zł. Jeśli ktoś kupuje pierdoły – może pukać się w czoło i powiedzieć wprost że Allegro Smart to oszustwo. Po co mi pumex za 40 zł w ilości 40 sztuk. Ale kto kupuje pumex na allegro, skoro w sklepie kosztuje złotówkę.

Jeśli więc mam produkt XXX, który kosztuje w najtańszym sklepie z dostawą 60 zł, a na Allegro mogę go kupić w cenie 40 zł z darmową dostawą, to realnie jestem 20 zł do przodu. Nie tylko na dostawie ale na końcowej cenie produktu. Dlaczego o tym piszę? Dlatego, że wiele osób z którymi rozmawiam kieruje się ceną zakupu produktu, ale nie uwzględnia dostawy w tej cenie. Dla mnie zestaw Lego kosztujący 50 zł + 10 zł dostawa, kosztuje 60 zł. Jeśli więc w sklepie stacjonarnym mam go za 61 zł, to kupuję, bo wiem, że 1 zł wynosi realna różnica w cenie.

Pamiętacie pewnie żart o chwaleniu się pensją brutto, co jest tym samym jakby podawać długość penisa razem z długością kręgosłupa.

Jeśli więc Allegro oferuje produkt za 50 zł a ja korzystam z Allegro Smart, to w skali roku ten produkt kosztował mnie… 50 zł i kilka groszy wynikających z 49 zł wydanych na 12 miesięcy Allegro Smart.

Druga strona medalu to próg 40 zł i tu muszę przyznać rację: jeśli ktoś ma produkt za 39 zł, musi kupić dwa produkty aby osiągnąć próg. No niestety, ale i czy to kogoś dziwi? Darmowa dostawa od 100 zł, a produkt kosztuje 99 zł?

Na to jest oczywiście sposób: kupujemy dwie potrzebne rzeczy i cieszymy się darmową dostawą, albo… kupujemy dwa takie same/różne produkty, z czego jeden zostawiamy a drugi zwracamy za darmo w ramach Allegro Smart. To nie sprzedający ponosi koszty. W efekcie możemy kupić korzystając z Allegro Smart nawet 1 produkt, za 1 zł zwracając ten za 39 zł.

Allegro Smart spowodowało jednak że kupuję więcej. Ale działa to bardzo podobnie do tego jak robię zakupy w Biedronce czy innym markecie. Kostka masła jest bardzo droga. 5,50 zł za 200 gramów. To dużo, tak myślę, zwłaszcza że jem tylko masło. Ale jeśli kupię 3 sztuki, zapłacę 4 zł za każdą. Oszczędzam 1,50 ale wydaję tak naprawdę 6,50 więcej niż powinienem, do tego mając trzy kostki w lodówce, chętniej sięgam po kolejne. Mam zapas + kupiłem je tanio = czego mam sobie żałować. W skali roku jem więcej masła chociaż kupuję je taniej, w efekcie po 12 miesiącach wychodzę na zero.

Ale tak też działa dziś większość promocji: kup taniej ale więcej. Konsumpcjonizm.

Na allegro smart zaoszczędziłem prawie 500 zł (patrz wyżej) ale zamówiłem nie 40 a 60 paczek. Czy zrezygnowałbym z ich zakupu gdyby nie Allegro Smart? No właśnie. Kolejna sprawa to nasze potrzeby.

Czy Allegro Smart się opłaca?

Czy Allegro Smart się opłaca? To nie jest materiał sponsorowany i nie mam interesu w tym aby namawiać Was do Allegro Smart. Każdy będzie szukał innych oszczędności, każdy spojrzy na to inaczej. Ja po 13 latach na Allegro wiem ile rocznie wykonuję tu transakcji, więc tak naprawdę zakup Allegro Smart nie był dla mnie czymś złym. Zwłaszcza, jeśli naprawdę sądzicie, że ceny produktów poszły w górę.

W Allegro Smart znalazłem też rozwiązanie mojego problemu z zakupami online. Chętnie zamawiam więcej, aby później zwrócić to czego nie chcę. Być może wynika to z faktu, że rzygam już chodzeniem po sklepach. Z drugiej strony jestem klientem, który kupuje w sieci, a ogląda stacjonarnie.

Pamiętajmy jednak, że ceny produktów na Allegro wcale nie muszą być lepsze od cen produktów w sklepach internetowych. Allegro jest platformą sprzedażową i każdy sklep płaci za korzystanie z niej. Płaci prowizję. Płaci prowizję + aby zadowolić klientów, musi korzystać z określonych form dostawy i stosuje standardy. Czasami sprzeczne z planami właściciela sklepu, ale korzystne dla kupujących.

Allegro to synonim słowa zakupy

Dla klientów korzystanie z Allegro to ogromna korzyść, bo mają pewien standard i kontrolę nad tym co kupują. Jakiej jakości jest obsługa. Nie jeden sklep internetowy działa sprawniej, ale też nie jest zawala dostawę próbując na siłę tworzyć własne procedury, które wydają mu się lepsze. Allegro ma kilkanaście lat doświadczenia i z pewnością działający tam system nie jest zły. Może być co najwyżej jeszcze lepszy.

Allegro już dawno stało się synonimem słowa zakupy. Portal szybko przeszedł z oferty aukcyjnej na Kup teraz, stając się jednym wielkim marketem, w którym wielu sprzedawców sprzedaje dla Allegro, wg. ich zasad, ale nadal czerpiąc z tego korzyści.

Jeśli prowadzicie sklep internetowy, nie obrażajcie się na Allegro. Integrujcie sklepy i zachęcajcie klientów do odwiedzenia ich. Oferując dodatkowe bonusy, można łatwo przenieść klienta z Allegro do sklepu online, a tu oferować mu produkty wg. własnych zasad. Nawet tańsze, no bo w końcu nie płacicie już nikomu prowizji.

Allegro Smart zwróciło mi się z nawiązką bo, tak sądzę, wiedząc co potrzebuję i ile to kosztuje, kupowałem to bez ograniczeń. Być może kupiłem więcej niż chciałem – darmowa dostawa zadziałała jak prowokacja: kupuj i nie żałuj sobie. Ale nikt mnie do tego nie zmuszał.

Tags: , , , , ,

Dodaj komentarz