Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Allegro czy można zwrócić towar?Allegro Smart

Czy można zwrócić towar zakupiony na Allegro? Tak. Muszą być jednak spełnione dwie podstawowe zasady wynikające z przepisów prawa oraz kilka innych, które w mniejszym lub większym stopniu mogą mieć wpływ na przebieg całej procedury. Przede wszystkim ustalmy jedno – zakupy w serwisie Allegro w większości nie różnią się niczym od zakupów w sklepie internetowym. Wyjątek stanowi sytuacja, w której sprzedającym nie jest firma. To ważne.

Kupując od osoby fizycznej czyli prywatnej, kupując na Allegro w tej sytuacji nie będzie nam przysługiwało prawo zwrotu. Wszelkich roszczeń dot. stanu przedmiotu czy przebiegu transakcji będziemy dochodzili na drodze powództwa cywilnego, ew. wesprzemy się pomocą Allegro czy systemu płatności (kocham płacić kartą – nie mylić z płatnością przelewem czy Blikiem, mogę wtedy skorzystać z Chargeback i szybko odzyskać pieniądze). 

Prawo do zwrotu produktu zakupionego przez internet

Wiesz już, że zwrotu możesz dokonać jeśli kupiłeś od firmy, czyli od sprzedawcy, który wystawia faktury i paragony. Drugim waznym warunkiem jest to, że nie możesz kupić na firmę. Jeśli bierzesz fakturę na firmę, rozliczasz zakup w ramach prowadzonej działalności to nie możesz zwrócić zakupionego przedmiotu.

Pamiętaj jednak, że w tej sytuacji odnoszę się teraz do przepisów prawa. Zasady dotyczące prawa do zwrotu towaru w ramach odstąpienia od umowy bez podania przyczyny reguluje ustawa z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta. Jeśli więc jesteś firmą, a sprzedający określił warunki zwrotów, że możesz skorzystać z tego prawa, no to oczywiście towar będziesz mógł zwrócić czy tam wymienić – w zależności jak się dogadacie. Prawo do odstąpienia od umowy zależeć będzie w tej określonej sytuacji od dobrej woli sprzedającego.

Jeśli jednak rozpatrujemy zakup w odniesieniu do ustawy o prawach konsumenta to konsument nie jest podmiotem gospodarczym a osobą fizyczną, prywatną. Rzućmy okiem i wyjaśnijmy dokładnie co mówią przepisy i jak to wygląda w praktyce: Czy można zwrócić towar zakupiony na Allegro reguluje to samo prawo, co reguluje zakupy w sklepach internetowych. Zwrot Allegro nie różni się niczym od zwrotu w sklepie online..

Kim jest konsument który może kupić na  Allegro i zwrócić towar

Zgodnie z Art. 221 Kodeksu Cywilnego: Za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Czyli jak napisałem wyżej, jeśli kupujesz ale nie rozliczasz tego zakupu w ramach swojej działalności, to tak jakbyś kupował prywatnie, na paragon. Pamiętaj, że opisane w tym artykule zapisy prawa i definicje, odnoszą się nie tylko do serwisu Allegro. Kupujesz w sklepie internetowym lub na Allegro czy można zwrócić towar? Można.

  • Kupujący (konsument) w większości przypadków ma prawo do odstąpienia od zakupu dokonanego u przedsiębiorcy bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od momentu odebrania towaru. Ważne są tu dwie kwestie: masz 14 dni na powiadomienie sprzedawcy o odstąpieniu i te 14 dni liczy się od dnia następnego po odebraniu przesyłki. Pamiętaj, że nie zwracasz towaru, nie reklamujesz go, Ty odstępujesz – rezygnujesz z jego zakupu, czy to na Allegro czy w sklepie internetowym,
  • Kupujący ma obowiązek odesłania towaru w ciągu 14 dni od momentu złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Tak naprawdę te 14 dni na odesłanie to jest kwestia umowna, bo prawo mówi: jak najszybciej. Nie mniej przyjęło się, że 14 dni to jest ten czas kiedy przesyłka ma od Ciebie wyjść! ma zostać nadana. W praktyce, co nie jest tajemnicą, możesz zgłosić zwrot 14 dnia od odebrania przesyłki i nadać po kolejnych 14 dniach, co daje Ci 28 dni na spakowanie towaru.
  • Od momentu zgłoszenia zwrotu (nie odesłania jeszcze) sprzedający musi  zwrócić pieniądze. Ale może się wstrzymać ze zwrotem pieniędzy do czasu otrzymania przedmiotu lub potwierdzenia jego odesłania, w zależności od tego, które zdarzenie nastąpi wcześniej. Nielogicznym było by gdyby ktoś oddał nam kasę, a my mu nie wyślemy towaru. I znów, sprzedający powinien jak najszybciej odesłać pieniądze, jak najszybciej, ale nie że ma X dni a potem jedziemy z kolegami.
  • Bardzo interesującym wyjątkiem od w/w zasad jest sytuacja, w której sprzedający NIE POINFORMUJE nabywcy o prawie do odstąpienia od umowy zakupu. To mało realne, bo w każdym regulaminie jest o tym wzmianka, ale… gdyby… zapomniało się komuś o tym napisać w regulaminie lub innej stronie informacyjnej to prawo do odstąpienia od umowy obowiązuje przez 12 miesięcy.
  • Kwestia kosztów odesłania towaru i w ogóle kosztów przesyłki. Odstępując od umowy, kupujący odsyła towar na swój koszt chyba, że sprzedający realizuje zwroty inaczej (np. jak kupujecie na eMag, to zwrot jest u nich za darmo, tak jak i dostawa, ale to eMag zamawia Wam kuriera).  Gdy już odstąpimy od zakupu to ważne! sprzedający jest zobowiązany do zwrotu kosztu przedmiotu wraz z kosztami pierwotnej przesyłki w wysokości najtańszego zwykłego sposobu dostawy wyszczególnionego w ofercie. Czyli sprzedający oddaje nam za koszty wg. swojego cennika, przy czym oddaje zawsze za najtańszą przesyłkę. Jeśli zamawiacie sobie, np. buty i płacicie za nie 300 zł, do tego dobieracie przesyłkę pod drzwi i pocałunek księcia, łącznie 1000 zł, a kurier kosztował 15, ale wy woleliście dostawę za 1000 zł to sprzedający oddaje Wam 15 zł. Bo taka jest najtańsza forma dostawy u niego (dlatego wolę Allegro Smart).

No i ze względu na to, że piszę tutaj o Allegro, to prawa te dotyczą zarówno zakupu przez Kup teraz jak i przez licytację. Zgodnie z powyższymi warunkami.

Symulacja: kupiłem telefon ze sklepu X-Kom na Allegro. Zapłaciłem 2000 zł, przesyłka była za darmo (ale nie było to Allegro Smart). Odebrałem telefon, rozpakowałem, zapakowałem. Zgłosiłem po 10 dniach że oddaję. Nie muszę pisać dlaczego oddaję, ani czekać aż X-KOM odpisze mi: Czekamy z niecierpliwością. Po prostu poinformowałem ich (mogę to zrobić telefonicznie, mailowo, listem poleconym, gołębiem). Ponieważ nie śpieszyło mi się, to dopiero po tygodniu spakowałem telefon i wysłałem go kurierem. Dostawa była darmowa, więc X-KOM oddał mi 2000 zł i pożegnaliśmy się.

Gdybym X-KOM korzystał, np. z Allegro Smart albo Allegro Paczkomaty InPost to wtedy zwrot miałbym za darmo za pomocą paczkomatów. O tym w osobnym artykule. Czy w tej sytuacji kupując na Allegro czy można zwrócić towar bez problemu? Można.

Czego po zakupie na Allegro nie można zwrócić?

Powinieneś wiedzieć, że są sytuacje, kiedy sklep może rozliczyć takie odstąpienie trochę inaczej. Po pierwsze: sklep nie może odmówić Ci odstąpienia od zakupu towaru, ale…

Art. 38 ustawy z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta opisuje szereg sytuacji w których konsument traci prawo do odstąpienia od umowy. Prawo do odstąpienia od umowy nie przysługuje w odniesieniu m.in. do ofert:

  • w których przedmiotem świadczenia jest rzecz nieprefabrykowana, wyprodukowana według specyfikacji konsumenta lub służąca zaspokojeniu jego zindywidualizowanych potrzeb: czyli jeśli kupiliśmy coś zrobione na zamówienie, np. spersonalizowana tabliczka, majtki szyte na miarę czy biustonosz dopasowany do piersi,
  • w których przedmiotem świadczenia jest rzecz ulegająca szybkiemu zepsuciu lub mająca krótki termin przydatności do użycia; co jest szerzej opisane w ustawie i dotyczy ogólnie produktów spożywczych i wszystkiego co takową powiedzmy że datę ważności posiada,
  • w których przedmiotem świadczenia jest rzecz dostarczana w zapieczętowanym opakowaniu, której po otwarciu opakowania nie można zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu; kupujesz butelkę z płynem do płukania ust, smak CI nie pasuje, nie zwrócisz. Podobnie jest z paczką prezerwatyw,
  • w których przedmiotem świadczenia są nagrania dźwiękowe lub wizualne albo programy komputerowe dostarczane w zapieczętowanym opakowaniu, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu; generalnie jeśli możesz to skopiować, to nie oddasz tego. Ale tu jeśli dobrze pamiętam, prawo nie dotyczy książek i książki można kupować i zwracać, temat do sprawdzenia,
  • dotyczących dostarczania treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym, jeżeli spełnianie świadczenia rozpoczęło się za wyraźną zgodą konsumenta przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i po poinformowaniu go przez przedsiębiorcę o utracie prawa odstąpienia od umowy.

Czy można otworzyć towar kupiony na Allegro który oddaję?

Na koniec to co konsumenci lubią, sklepy nienawidzą, ale na co prawo pozwala. Zgodnie z prawem kupujący „ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości rzeczy będące wynikiem korzystania z niej w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania rzeczy”. W praktyce oznacza to, że kupujący może sprawdzić przedmiot, jego działanie, funkcje w taki sposób w jaki mógłby to zrobić w sklepie stacjonarnym.

Nie oznacza to jednak, że po zakupie szczoteczki myjecie nią zęby, po zakupie maszynki do golenia golicie jajka, czy po zakupie płyty CD nagrywacie na niej film z wakacji i oddajecie płytę. Czy w tej sytuacji kupując na Allegro czy można zwrócić towar? Nie można przekroczyć umownej granicy sprawdzenia towaru, która spowodowała by zmniejszenie wartości rzeczy lub uznanie jej za niemożliwej do dalszej sprzedaży, itp.

Jeśli jednak zdarzy Wam się taka sytuacja, że kupicie 65 calowy telewizor, postawicie go na szafce RTV, okaże się, że jest za duży, ale Wasze dziecko w między czasie wsadziło pilota w plastelinę to uznajemy tę sytuację jako przekroczenie dozwolonego zakresu sprawdzenia i sklep/sprzedawca ma prawo obciążyć nas kosztami utraty wartości zakupionego towaru. Sprawą dyskusyjną pozostaje o jakiej kwocie mowa.

Przykład: kiedy faktycznie zdarzyło mi się kupić kamerkę samochodową na której niechcący zrobiłem ryskę na ekranie (folia była zdjęta). Zrobiłem odstąpienie, sklep przyjął i po tygodniu otrzymałem informację, że zamiast zwrócić mi 330 zł, zwrot będzie na kwotę 320 zł. Innym razem sprawa dotyczyła ładowarki od telefonu (kupowałem telefon) i sklep w ogóle nie odjął nic za to, że ładowarka miała widoczne ślady. Niestety kiedyś zwracałem etui, które było z tak kiepskiej gumy, że zaraz po wyjęciu z opakowania złapało odciski palców których nie dało się wytrzeć. I tu sprzedający najpierw odmówił uznania odstąpienia od umowy, a kiedy już je uznał, to zamiast 70 zł oddał mi… 10 zł stwierdzając, że produkt nie nadaje się do użytku. Sprawa ma finał w rzecznika praw konsumenta.

Analogicznie mogłeś np. wyrzucić karton i wtedy sklep też uzna to jako zmniejszenie wartości towaru. Ale nie może odmówić przyjęcia odstąpienia. Sprzeczne z prawem jest ograniczenie możliwości odstąpienia w przypadkach, w których przedmiot został rozpakowany lub też nie zostanie zwrócony paragon.

Tags: , , , , , ,

One comment

Dodaj komentarz