Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Adres MAC – czym jest i jak go sprawdzić?Adres MAC to tzw. adres fizyczny, sprzętowy.  Jest to unikatowy i nadawany przez producenta danej karty sieciowej urządzenia adres, umożliwiający identyfikację urządzenia w sieci. Adres Mac komputera, telefonu, adres sieciowy drukarki czy dysku sieciowego. Każde urządzenie nawiązujące połączenie z siecią, posiada swój unikalny identyfikator.

Czy można sprawdzić i jak sprawdzić adres MAC komputera lub innego urządzenia? Jest to możliwe. O ile producent nie zamieścił nakljki informacyjnej, może być konieczne połączenie urządzenia do sieci – bez użycia adresu MAC, jego odczytanie i skonfigurowanie ponownie z użyciem tytułowego adresu karty sieciowej urządzenia.

Adres urządzenia, zwany adresem MAC, przyznawany jest karcie sieciowej urządzenia i funkcjonuje on równolegle z adresem IP, stanowiącym część oprogramowania sieci.

OLX logowanie za pomocą konta Allegro nie działa

Adres urządzenia składa się z 2 części a więc zakodowanych informacji o producencie karty oraz unikatowego numeru seryjnego.

Dzięki temu że adresy komputerów MAC są unikalne, można stosować je do filtrowania adresów MAC, tj. identyfikacji użytkowników w sieci. W ten sposób określamy dostęp do sieci wyłącznie określonym użytkownikom. M.in. z tego powodu, np. w starych sieciach osiedlowych czy firmowych, nie można samodzielnie wprowadzać zmian czy dodawać nowych urządzeń bez zgody i wiedzy administratora, który celem zabezpieczenia sieci musi dodać adres urządzenia do listy zaufanych urządzeń.

W jakim celu stosuje się adres MAC?

Korzystając z modemu UPC możemy, m.in. utworzyć listę zaufanych urządzeń, które mogą uzyskać dostęp do sieci WiFi. Nie ma tu miejsca na kompromis, albo akceptujemy wszystkich userów którzy znają nazwę i hasło sieci WiFi, albo dodajemy każde urządzenie ręcznie i blokujemy dostęp tym, którzy nie są zaufani.

Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy stworzyć dosyć bezpieczną sieć WiFi. Należy jednak pamiętać, że tego typu zabezpieczenie ogranicza dostęp do sieci osobom z zewnątrz. Nie wyklucza jednak ryzyka penetracji sieci poprzez luki w zabezpieczeniach poszczególnych urządzeń czy oprogramowania.

Adres MAC w ustawieniach routera i zabezpieczanie sieci WiFi

Jak sprawdzić adres MAC mojego komputera?

  1. Uruchom menu Start –> Uruchom
  2. W oknie wyszukiwania wpisać polecenie: cmd
  3. W konsoli tekstowej wpisz: ipconfig /all” i Enter.
  4. Wiersz poleceń wyświetli nam wszystkie ustawienie związane z siecią w naszym komputerze. Odszukaj pole Połączenie lokalne, a w nim Adres fizyczny.

Adres MAC komputera

Tags: , , , ,

Dodaj komentarz