Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

11 aplikacji, które powinieneś mieć na swoim telewizorze z AndroidTV

W poniższym zestawieniu znajdziecie 11 aplikacji, które sprawią, że Wasz telewizor z systemem Android TV zyska drugie życie. Polecam je szczególnie osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym systemem.

Większość aplikacji, dostępna jest bezpośrednio w Google Play telewizora. Każda z nich jest bezpłatna, chociaż, np. w przypadku aplikacji VOD mogą pojawić się opłaty za dostęp do materiałów video. W opisie do aplikacji znajdziecie także odnośniki do YouTube, gdzie zamieściłem materiały edukacyjne dot. obsługi i konfiguracji wybranej aplikacji.

Cały materiał znajdziecie na moim kanale na YouTube, zapraszam tutaj!

 1. Aplikacje do obsługi VOD: ta lista wydaje się nie mieć końca, Google Play dla TV oferuje dziesiątki aplikacji do obsługi VOD, zarówno naszych krajowych dostawców jak i zagranicznych. Niczego nie polecam, ale też żadnego systemu nie odradzam, decyzję powinniście podjąć sami. Warto jednak mieć kilka z nich na telewizorze, jak np. TVP czy TVN Player, aby uzyskać dostęp do bezpłatnych materiałów video (np. powtórek seriali czy programów telewizyjnych). Oczywiście w miarę potrzeby, warto rozważyć zakup abonamentu w takich serwisach jak Netflix, HBO GO, ShowMax.

  Aplikacje dostępne w Google Play TV; bezpłatne; opcjonalnie w abonamencie.

 2. TuneINRadioline (Radione: Radios i podcasts): te dwie aplikacje  to praktycznie nieograniczony dostęp do stacji radiowych, polskich jak i zagranicznych. Stacje radiowe możemy nie tylko filtrować wg. nazwy, ale także typu poszukiwanej muzyki czy dostarczanych informacji głosowych. Nie zabrało w aplikacjach także lokalnych stacji radiowych, np. Radio Szczecin.Aplikacje działają w tle, co oznacza, że po włączeniu stacji radiowej i kliknięciu HOME, powrócimy do ekranu głównego bez wyłączania audycji.

  Aplikacje dostępne w Google Play TV; bezpłatne; brak opłat dodatkowych.

 3. VEVO & YouTube: chyba nie trzeba nikomu przedstawiać tych serwisów. VEVO nastawione głównie na dostęp do muzyki (teledysków) oraz YouTube (nieograniczony zasób materiałów video) to podstawa na każdym telewizorze i urządzeniu mobilnym. Bajki, filmy, informacje, poradniki, muzyka…

  Aplikacje dostępne w Google Play TV; bezpłatne; brak opłat dodatkowych.

 4. KODI: odtwarzacz Audio i Video, to co go wyróżnia na tle konkurencji to praktycznie nieograniczone możliwości rozbudowy o dodatkowe funkcje. Kodi cieszy się nie tylko uznanmiem dzięki możliwościom odtwarzania setek formatów audio i video, ale także dzięki repozytoriom, czyli niekoniecznie legalnym dodatkom, dzięki którym uzyskasz bezpłatny dostęp do kilkudziesięciu serwisów strumieniujących, np. filmy, seriale, itp..

  YouTube: Konfiguracja i obsługa Kodi na AndroidTV

  Aplikacja dostępna w Google Play TV; bezpłatne; brak opłat dodatkowych.

 5. ES File Explorer: menadżer plików. Dzięki niemu nie tylko możesz zarządzać zasobami telewizora, ale także ułatwi on dostęp do dysków sieciowych (chmury) oraz ułatwi instalację aplikacji z poza Google Play telewizora.

  YouTube:  Konfiguracja i obsługa aplikacji, instalacja .apk

  Aplikacja dostępna w Google Play TV; bezpłatne; opcjonalne płatności.

 6. Wiadomości i pogoda: aplikacja, którą musicie zainstalować z pliku .apk. Chociaż jest bardzo prosta i w 100% spełnia swoją rolę, to ma także jedną niewątpliwą zaletę: działa jako wygaszacz ekranu telewizora. Dzięki niej zyskacie możliwość wyświetlania godziny, pogody i wiadomości, gdy Wasz telewizor odpoczywa. Nie działa z rekomendacjami, więc trzeba ją uruchamiać ręcznie, ale ma jeden plus, działa jako wygaszacz ekranu.

  YouTube: Wiadomości i pogoda – wygaszacz ekranu

  YouTube: Przegląd aplikacji pogodowych dla AndroidTV

  Nie dostępna w Google Play TV; wymaga instalacji z pliku .apk, bezpłatna.

 7. App starter for Netflix Button: jeśli nie korzystacie z Netflixa lub jest on mało istotny dla Was, możecie podmienić przycisk Netflix widoczny na pilocie (np. telewizorów SONY) na skrót do dowolnej innej aplikacji zainstalowanej na telewizorze.

  YouTube:  Zmiana aplikacji Netflix na pilocie telewizora

  Aplikacja dostępna w Google Play TV; bezpłatna; brak dodatkowych płatności.

 8. TV APP REPO lub APP CLONER: aplikacje które umożliwiają tworzenie skrótów na ekranie głównym HOME naszego systemu. Domyślnie, jeśli instalujecie aplikację z poza Google Play, to nie ma do niej skrótu na ekranie HOME.TV APP REPO odpowiada jedynie za tworzenie skrótów. Po ich wygenerowaniu, aplikację można odinstalować. APP Cloner tworzy kopie aplikacji (dubluje instalację) i umożliwia utrzymywanie dwóch i więcej wersji programu. Dodatkowo tworzy skróty do aplikacji.

  YouTubeDodawanie skrótów do aplikacji – TV App Repo

  YouTube: Dodawanie skrótów do aplikacji – App Cloner

  Aplikacjae dostępne w Google Play TV; bezpłatne; opcjonalne płatności.

 9. TV Launcher: prosty i łatwy w obsłudze launcher dla systemu Android i AndroidTV. Umożliwia segregowanie ikon aplikacji wg. własnego uznania, w tym tworzenie kategorii.Polecam połączyć aplikację z App starter for Netflix Button podmieniając skrót, dzięki czemu jednym kliknięciem przejdziecie do ulubionych gier i programów.

  YouTube: Jak zarządzać aplikacjami na ekranie telewizora?

  Aplikacja dostępna w Google Play TV; bezpłatna; opcjonalne płatności.

 10. On Screen Clock czyli zegarek który działa zawsze, niezależnie od wybranego źródła obrazu. Bardzo prosty w obsłudze.

  YouTube: Zegarek na ekranie telewizora

  Aplikacja dostępna w Google Play TV; bezpłatna; brak dodatkowych płatności.

 11. TubeAlarm: budzik który umożliwia ustawienie alarmu wraz z odtwarzaniem video, np. z YouTube lub dysku. Budzenie może być bardzo przyjemne.

  YouTube: Alarm, budzik i YouTube – budzenie teledyskiem

  Aplikacja dostępna w Google Play TV; bezpłatna; brak dodatkowych płatności.

Tags: , ,