Jak zdalnie otworzyć paczkomat?

Paczkomaty InPost to rozwiązanie, które zrewolucjonizowało rynek przesyłek kurierskich dla klientów indywidualnych. Dzięki możliwości odebrania przesyłki kurierskiej z punktu (paczkomaty) możemy zamawiać produkty bez obawy i problemów z ich odbiorem od kuriera, który może nas odwiedzić podczas nieobecności.

Do zdalnego otwarcia paczkomatu InPost potrzebujesz telefon komórkowy z włączoną lokalizacją GPS oraz aplikację mobilną InPost Mobile. Do aplikacji InPost zalogujesz się za pomocą numeru telefonu dlatego możesz ją uruchomić nawet stojąc przed paczkomatem. Szybko i wygodnie. Następnie odszukaj w aplikacji paczkę i kliknij Otwórz skrytkę zdalnie. Zdalne otwarcie skrytki możliwe jest w promieniu do 10 metrów od paczkomatu.

Paczkomaty InPost to inaczej punkty odbioru przesyłek oraz ich nadawania. Możemy nadać przesyłkę bezpośrednio u kuriera, a odebrać ją w paczkomacie, nadać i odebrać w paczkomacie lub odwrotnie, nadać w paczkomacie i wybrać opcję dostawy do domu odbiorcy. Mamy zwykle około 2 dni (48h) na odebranie przesyłki z paczkomatu. Czas na jej nadanie uzależniony jest ważnością wygenerowanej etykiety.

Paczkomaty InPost zyskały na popularności m.in. dzięki ścisłej współpracy z Allegro, ale dziś możliwość skorzystania z takiej formy dostawy znajdziemy w większości sklepów internetowych oraz możemy skorzystać z niej jako klient indywidualny.

Jak odebrać przesyłkę z paczkomatu?

Przesyłkę z paczkomatu InPost możemy odebrać w chwili umieszczenia jej przez kuriera w paczkomacie. Odbiór odbywa się w wybranym przez Ciebie lub nadawcę przesyłki paczkomacie. O jego lokalizacji i kluczu do skrytki dowiesz się z wiadomości e-mail oraz SMS. Podczas odbioru przesyłki możesz skorzystać z jednej z trzech metod otwarcia skrytki: kod odbioru, kod QR lub zdalnie otwarcie paczkomatu za pomocą aplikacji mobilnej.

Gdy otrzymamy informację na e-mail oraz SMS otrzymamy także kod odbioru przesyłki, który wraz z numerem telefonu komórkowego stanowi nasz klucz do skrytki.

Odbiór przesyłek możliwy jest także poprzez zeskanowanie kodu QR przesłanego w wiadomości e-mail lub w aplikacji InPost Mobile.

Korzystając z tej samej aplikacji InPost Mobile możesz także odebrać przesyłkę zdalnie. Jeśli znajdujesz się w promieniu około 10 metrów od paczkomatu (wymagane udostępnianie lokalizacji w telefonie) możesz otworzyć skrytkę  i wyjąć przesyłkę bez czekania na dostęp do terminala lub bez dotykania go, np. w czasach pandemii koronawirusa. Jeśli więc szukasz rozwiążania jak zdalnie otworzyć paczkomat już wiesz, że będzie do tego potrzebna aplikacja InPost Mobile, telefon komórkowy oraz dostęp do Internetu i włączone udostępnianie lokalizacji w telefonie.

Technicznie możesz odebrać przesyłkę w punkcie, w paczkomacie, korzystając z jednej z trzech metod.

Jak aktywować i korzystać z aplikacji InPost Mobile?

 1. Uruchom telefon i przejdź do sklepu z aplikacjami, np. Google Play Store.
 2. Odszukaj i zainstaluj aplikację InPost Mobile
 3. Zaloguj się do aplikacji. W tym celu podaj numer telefonu komórkowego.
 4. W wiadomości SMS otrzymasz kod aktywacji, przepisz go w kolejnym oknie aplikacji.
 5. Wyraź zgodę na korzystanie z aplikacji, itp. Konieczne jest podanie adresu e-mail i jest to warunek uruchomienia aplikacji.
 6. Gotowe. Twoja aplikacja jest gotowa do użycia. Przeglądaj statusy przesyłek oraz otwieraj zdalnie paczkomat aby odebrać paczkę.

W aplikacji znajdziesz wszystkie informacje o aktualnych przesyłkach: tych w trakcie przygotowywania (jeśli dane zostały już wprowadzone do systemu nadawcy) oraz tych które do Ciebie jadą lub oczekują na odbiór.

Aplikacja wyświetla informację o wszystkich przesyłkach powiązanych z Twoim numerem telefonu, także tych nadanych i dostarczanych przez kuriera do domu a nie paczkomatu.

Aplikacja posiada wbudowane archiwum które umożliwia wyświetlenie wszystkich przesyłek powiązanych z Twoim numerem telefonu komórkowego.

Możesz też dodawać przesyłki do śledzenia jeśli nie zostały one powiązane z Twoim numerem. Możesz w ten sposób śledzić paczki, należące do Ciebie, Twoich bliskich,  znajomych. Warunkiem jest posiadanie numeru przesyłki.

Jak zdalnie otworzyć paczkomat?

Jeśli potrzebujesz rozwiązania jak zdalnie otworzyć paczkomat, skorzystaj z poniższej instrukcji. Przygotuj swoje urządzenie do pracy z aplikacją InPost Mobile.

 • Ważne! Do prawidgłowego otwarcia paczkomatu InPost zdalnie wymagane jest aby Twój telefon posiadał włączoną lokalizację GPS. Aplikacja wykrywa Twoją obecność w pobliżu paczkomatu a następnie umożliwia jego otwarcie. To zabezpieczenie zapobiega sytuacjom w których przez przypadek lub pod przymusem innej osoby otworzysz paczkomat a nie będziesz miał możliwości wyjęcia przesyłki czy nawet zamknięca skrytki.
 • Ważne! Ze wstępnych testów wszystko wskazuje na to, że aplikacja InPost Mobile nie działa z aplikacjami typu Fake GPS, które pozwalają na zmianę lokalizacji urządzenia.

Gotowy? Otwórz zdalnie paczkomat:

 1. Uruchom aplikację InPost Mobile, upewnij się że masz włączoną lokalizację GPS.
 2. Odszukaj na liście paczkę którą chcesz odebrać.
 3. Kliknij przycisk Otwórz skrytkę zdalnie.
 4. Jeśli znajdujesz się we właściwej lokalizacji, otrzymasz komunikat o przesyłce wraz z jej lokalizacją w paczkomacie.
 5. Otwórz skrytkę.Odbierz przesyłkę. Potwierdź zamknięcie skrytki klikając Przesyłka wyjęta.

 

Jeśli znajdujesz się za daleko od paczkomatu aplikacja poinformuje Cię o tym fakcie. Taka sytuacja może mieć też miejsce, gdy paczkomat w którym próbujesz otworzyć skrytkę nie obsługuje jeszcze zdalnego otwierania. Skorzystaj z kodu odbioru lub kodu QR dostępnego w aplikacji mobilnej InPost.

Dodaj komentarz