Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Autostrady w PolsceChociaż mówi się że autostrad w Polsce jest jak na lekarstwo warto pochylić się czasem nad drogową mapą Polski i sprawdzić czy na pewno jest aż tak źle jak się mówi. Czy może problem z autostradami i drogami dojazdowymi wynika bardziej z naszego lenistwa.

W Polsce mamy 5 autostrad z czego tylko 3 odgrywają kluczową rolę w budowaniu ciągów komunikacyjnych. Należą do nich:

Ponadto:

 • Autostrada A6 będąca kontynuacją niemieckiej autostrady A11 kończąca się za Szczecinem gdzie obecnie przechodzi w drogę ekspresową S3, odcinek liczy około 25 km.
 • Autostrada A8 zwana Autostradową Obwodnicą Wrocławia (AOW) która w początkowych planach miała stanowić autostradę Warszawa – granica z Czechami, a finalnie plan porzucono i skoncentrowano się na budowie drogi ekspresowej S8. Odcinek liczy około 25 km,
 • Autostrada A18 która jest planowaną autostradą i jest w zasadzie jest ukończona częściowo. Jeden pas północny jest częściowo przygotowany i ma status autostrady, ale większa część to nadal droga krajowa.
 • Autostrada A50

Autostrada A1 w chwili publikowania artykułu w lipcu 2020 roku nie jest jeszcze ukończona. Kluczowe prace odbywają się na odcinku Częstochowa – Piotrków Trybunalski gdzie można spotkać roboty drogowe.

Autostrada A4 jest autostradą ukończoną i można nią przejechać na całej długości, a ewentualne prace drogowe dotyczą wyłącznie remontów i usuwania bieżących problemów.

Dowiedz się także:

Na autostradzie A2 trwają obecnie prace na odcinku Warszawa – granica z Białorusią gdzie w zasadzie nie ma jeszcze autostrady.

Na Autostradzie A18 będącej w pewien sposób uzupełnieniem Autostrady A4 nadal są planowane prace, które mają na celu zamienić drogę krajową DK18 w autostradę. Nie buduje ona kluczowej sieci komunikacyjnej, ale po ukończeniu będzie stanowiła ważny szlak komunikacyjny o dosyć sporym natężeniu ruchu.

Gdzieś w otchłaniach internetu znajdziesz także informacje o Autostradzie A50. ma stanowić południowy odcinek nowej obwodnicy Warszawy i jednocześnie część trasy Mińsk Mazowiecki – Centralny Port Komunikacyjny i łączyć się z drogą ekspresową S50.

Autostrady i drogi ekspresowe

Autostrady w Polsce łączą się z drogami ekspresowymi, które stanowią odrębne szlaki komunikacyjne. Obecna sieć dróg oraz planowana sieć dróg ekspresowych która ma powstać do końca 2025 roku pozwoli na swobodne poruszanie się po całym kraju drogami szybkiego ruchu. Już dziś przejazd z Wrocławia do Szczecina nie zajmie więcej jak 5h zakładając poruszanie się z prędkością nie większą jak 120 km na godzinę i uwzględniając remontowany odcinek drogi S3 w okolicy Polkowic (stan z lipca 2020). Przy sprzyjającej pogodzie trasę tę można pokonać w około 3.5 – 4h, ale nie namawiamy do łamania przepisów drogowych.

Ze Szczecina nad morze należy doliczyć dodatkową godzinę jazdy wynikającą głównie z możliwych korków na końcowym odcinku S3 od Szczecina w stronę morza. Tu panuje wysokie natężenie ruchu.

W Polsce mamy 22 drogi ekspresowe ukończone w mniejszym lub większym stopniu. Najdłuższe z nich to trasy:

 • droga ekspresowa S7 o długości ponad 700 km, ukończone ponad 450 km,
 • droga ekspresowa S8 o długości ponad 600 km, ukończone prawie w 100%,
 • droga ekspresowa S19 o długości ponad 600 km, której przebudowa jest ledwo zaczęta,
 • ekspresówka S17 o długości ponad 550 km, na której cały czas trwają prace,
 • droga ekspresowa S3 o długości ponad 470 km która jest prawie w całości oddana do użytku,
 • S10 – ponad 460 km i prace rozpoczęte,
 • S6 ukończona w połowie z ponad 400 planowych kilometrów.

Dróg i planów na drogi ekspresowe nie brakuje w Polsce, a najbardziej motywujący jest fakt, że plany ich ukończenia lub realizacji większości projektu przewidywane są na lata 2020-2025. Już za 4 lata będziemy więc mogli podróżować jeszcze wygodniej.

Mapę stanu budowy dróg ekspresowych i autostrad w Polsce znajdziesz m.in. pod adresem: http://ssc.siskom.waw.pl/ Mapa jest na bieżąco aktualizowana dlatego jest bardzo wiarygodna. Dodatkowe informacje dostępne są także m.in. na stronach https://www.gddkia.gov.pl/ – tu także prowadzony jest serwis dla kierowców, a w raz z nim informacje o utrudnieniach w ruchu, pomoc i cennik autostrad.

Tags: , ,

Dodaj komentarz