Ile kosztuje działka rekreacyjna w ROD?

Cena działek rekreacyjnych w ROD czyli Rodzinnych Ogrodach Działkowych może być bardzo zróżnicowana i zależeć od wielu czynników, np.

  • lokalizacji ogrodu działkowego w mieście a nawet na mapie Polski,
  • dojazdu, parkingu, zaplecza,
  • zainteresowania działkami  w okolicy (popyt i podaż),
  • rozmiaru (RODy mają rozmiar do max 500 metrów2, zwykle około 300m2, ale czasami trafiają się podwójne połączone (mają zwykle 2 właścicieli w rodzinie),
  • wyposażenia w tym zabudowy,
  • jakości gruntu (jeśli ktoś szuka pod określone uprawy).

Dla jednej osoby bardziej wartościowa jest działka z trawnikiem, dla innej, trawnik to koszty (usunięcie trawy pod uprawy wymaga dużo siły i dodatkowej pracy). Kto inny doceni altanę, a dla kogoś może być kosztem aby ją usunąć i postawić nową. Gnijący domek można szybko naprawić lub zapłacić dużo za jego rozebranie. Stare drzewa dają cień, ale mogą być chore.

Decydując się na zakup ogródka działkowego widziałem oferty za 1000 zł i za 30 tysięcy. Każda różniła się od kolejnej i oferowała coś innego. Dlatego zanim kupisz działkę, obejrzyj 10 innych działek. Za te same a czasem niższe pieniądze można trafić o wiele lepsze ogrody, a przede wszystkim bardziej dopasowane do Ciebie. Ja szukałem ogro

Jak kupić działkę rekreacyjną w ROD?

Ile kosztuje działka rekreacyjna w ROD?

Jeśli zapytacie w zarządzie ROD ile kosztuje działka, ile kosztuje możliwość posiadania działki i zostania działkowcem PZD, odpowiedź jest jedna: musisz wnieśćopłaty ogrodowe wynikające z § 147 ust. 1 pkt. 1 i 2 statutu PZD (w sumie około 300 zł) i to jest opłata jednorazowa.

Ponadto każdy działkowiec ma obowiązek pokrywania kosztów funkcjonowania ROD poprzez wnoszenie opłat ogrodowych, a tu może być różnie ale to nadal są groszowe opłaty ROCZNE, np. w Opolu to około 170-250 zł + prąd + woda (jeśli jest na działce z sieci a nie ze studni). Opłata za użytkowanie działki może okazać się zbędna jeśli okaże się, że poprzedni działkowiec, od którego nabyliśmy działkę, już ją uiścił za dany rok. Warto też sprawdzić, czy poprzedni właściciel nie zalegał z płatnościami.

Pierwszy rok będzie nas opcjonalnie kosztował od ~500 do 1000 zł, kolejne od ~100 do 300 zł + opłaty za media (tu jednak nie ma górnej granicy, trzeba zapytać zarząd za co i ile płacimy).

  • Kupując działkę od innego działkowca pamiętajmy także o notariuszu, który będzie potrzebny do poświadczenia podpisu na umowie (cena od 50 do 150 zł lub miasta). Jeśli cena działki przekroczyła 1000 zł, dochodzi 2% podatku od kwoty zakupu. Z opłat będziemy zwolnieni jeśli działkę nabywamy od zarządu ROD.

Powyższe wyliczenie dotyczy każdego działkowca, niezależnie od tego czy kupujemy działkę od zarządu ROD czy od innego działkowicza. Natomiast, o ile w przypadku działek od zarządu ROD w zasadzie nie kupujemy nic, a dostajemy kawałek ziemi i zostajemy działkowcami, to w przypadku zakupu działki z drugiej ręki, faktycznie nabywamy ją, a dokładnie przekazywane jest nam prawo dzierżawy działki a my płacimy tak naprawdę za to, co się na tej działce znajduje.

  • Działka rekreacyjna ROD jest tyle warta ile to co się na niej znajduje lub ile jest to dla nas warte. Kupując działkę, nie patrzymy jedynie oczami ale także portfelem, nie tylko ile kosztuje działka, ale co wymaga inwestycji. Piękna i rozbudowana działka z domkiem może być strzałem w 10 jeśli nie okaże się, że domek gnije lub stoi niezgodnie z regulaminem i trzeba go burzyć.

Skoro opłaty są niskie, to czemu działek są takie wysokie?

Wychodząc od tego powyższych informacji można zwątpić – skoro opłaty ROD to 600 zł, to czemu działka kosztuje 40 tysięcy. Zwróć uwagę na to co napisałem wyżej. Cena zakupu dla sprzedającego będzie ceną za to co znajduje się na działce i ile ona może być warta ze względu na swoje walory, np. lokalizację, wniesioną pracę, itp..

Warto zwrócić uwagę, że często murowane czy drewniane altany, stawiane 30 lat temu z tego co było, nie są warte więcej jak 5 tysięcy (i to jeśli są suche i nadają się do użytku). Nowa altana drewniana, z oknami, ocieplona, z podłogą to koszt od 8 do 15-20 tysięcy (w tym fundament, instalacja, konserwacja i to przyjmując prosty projekt). Wywiezienie gruzu lub starej altany to koszt od 1000 do 3000 i więcej.

Bardziej rozbudowane, piętrowe, wielkopowierzchniowe, z blachą na dachu, suche, itp. mogą kosztować więcej ale znów, należy spojrzeć najpierw przez pryzmat tego ile takie coś jest warte. Kosztują więcej, do tego na pewno trzeba doliczyć fakt, że są gotowe do zamieszkania.

Absurdalne ceny działek biorą się stąd, że raz: popyt przegonił w tym roku podaż, dwa, okazuje się, że ROD stały się świetnym sposobem na spędzanie wakacji. Jak? A co powiesz na działkę ROD w mieście niedaleko morza za 600 zł? Postawienie altany za kolejne 15 tysięcy, kilka nasadzeń, kamera i za 20 tysięcy masz świetną bazę na wakacyjny wyjazd. Nie inaczej jest w przypadku ROD w dużych miastach.

Przykładowe ceny działek w Opolu

Nie mogę pokazać Wam cennika dla całego kraju, bo jest to niemożliwie. Ostatnim czasem w Poznaniu widziałem działkę z prostym nasadzeniem, trawnikiem i dwupoziomową altaną murowaną w cenie 180 tysięcy. Puste działki we Wrocławiu czy Warszawie, nawet bez trawnika a jedynie z ogrodzeniem, potrafią kosztować około 30-60 tysięcy złotych.

Przesada jest też w drugą stronę. Właściciel pustej działki z trawą, zadaszeniem dla krzeseł i stołu, huśtawką, chciał 18 tysięcy złotych. Podobną kwotę chciał właściciel ogródka z murowaną altaną (domkiem 3×3), suchym ale którego ogród to w 80% marchewka i pomidory. Podobną kwotę chciał właściciel ogrodu na którym była tylko trawa (żadnego drzewa, tylko 3 iglaki małe) oraz z nową (3 letnią) drewnianą altaną (około 12 metrów). Za 8000 zł znalazłem działkę z trawnikiem i sporą ilością iglaków i sporą altaną. Negocjacje stanęły na 4 tysiącach, ale koszt rozwalenia i wywiezienia zgniłej altany to około 2000 zł czyli do ceny zakupu musiałbym i tak doliczyć ceny nowego domku.

Właściciel zaniedbanej ale trawiastej działki przy torach, na której rolę altany pełniła sprawna (po przeglądzie) przyczepa kempingowa, chciał 13 tysięcy. Ale przyczepa była warta 6 tysięcy więc działka 7. Za co? W sumie za nic, bo nawet z ogrodzeniem był problem, ale była studnia… i tory, a kilometr dalej dworzec główny Opole.

Właściciel murowanej altany, trawnika, kilku nasadzeń i pięknych starszych owocujących drzew chciał 10 tysięcy. Tylko że wszystko wymagało tu naprawy lub odświeżenia. Finalnie obliczyłem że uruchomienie działki kosztowało by mnie 15 tysięcy.

Za 6 tysięcy złotych kupiłem działkę z trawnikiem, żywopłotem, nasadzeniami z owoców, kwiatów i z murowanym suchym domkiem. Strzał w dziesiątkę! 1200 zł kosztowało mnie wyposażenie działki w sprzęty, kolejne 200 wydałem na piwo i borówki. Czemu tak tanio? Mam jedną teorię – po 30 latach właściciel sam uznał, że stawiana altana nie jest pałacem, a trawnik też już swoje przeszedł. W kolejnych 2 latach zainwestuję w odświeżenie domku i trawnika, zadbam też o nową narzędziownię. Dach był robiony 2 lata temu, więc wytrzyma jeszcze kolejne.

To przykład z Opola, ale jeśli przejrzeć OLX łatwo zobaczyć że w innych miastach jest podobnie, ale ceny nie zaczynają się od 5 tysięcy a od 25 tysięcy. I też skaczą w zależności od tego kto sprzedaje i co jest na działce.

Pamiętaj, działka rekreacyjna ROD jest warta tyle ile to co się na niej znajduje oraz tyle ile jest to warte dla Ciebie. Jeśli stać Cię na płacenie za powietrze, płać.

Dodaj komentarz