Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Czy mogę mieć toaletę WC na działce rekreacyjnej ROD?Regulamin ROD wskazuje, że zabrania się wznoszenia na terenie ROD toalet wolnostojących, a jednocześnie zapewnia, że ogrody działkowe zapewniają dostęp do takich toalet (publicznych, zbiorczych).

Czy mogę postawić na działce toaletę wolnostojącą?

Zgodnie z treścią § 68 ust. 4 regulaminu ROD zabrania się wznoszenia na terenie ROD toalet wolnostojących, dokładnie:

 • § 68 Działkowcom i innym osobom przebywającym na terenie ROD zabrania się (…) stawiania szop, komórek, toalet wolnostojących itp.,

Czy oznacza to, że na ROD nie mogę mieć toalety?

Temat jest dyskusyjny, dlatego, że jak spojrzeć na różne oferty albo odwiedzić np. stare ogrody działkowe, to okazuje się, że tak naprawdę co drugi właściciel działki posiada toaletę na swoim ogrodzie. Czy to w formie typowej budki postawionej w rogu ogrodu czy też pomieszczenia w altanie.

Jest to oczywiście możliwe i wynika z innych zapisów regulaminu, dokładnie § 43

 1. Z zastrzeżeniem warunków określonych w przepisach powszechnie obowiązujących, działka może być wyposażona w zbiornik na nieczystości ciekłe. Odpowiedzialność za warunki sanitarno-higieniczne i ochronę wód gruntowych przed skażeniami ponosi działkowiec.
 2. Eksploatacja urządzeń, o których mowa w ust. 1, wywóz nieczystości lub ich utylizacja musi odbywać się na warunkach określonych w przepisach powszechnie obowiązujących.
 3. Działkowiec obowiązany jest powiadomić na piśmie zarząd ROD o zamiarze budowy zbiornika na nieczystości ciekłe, załączając rysunek uwzględniający jego usytuowanie względem granic działki zgodnie z obowiązującymi przepisami, w miejscu zapewniającym swobodny dostęp wozu asenizacyjnego.

Wniosek. Nie ma problemu z tym aby na działce ROD korzystać z toalety, własnej. Problemem są przepisy, a więc to czy szambowóz będzie miał jak wjechać na działkę, czy szambo które użyjesz jest szczelne oraz gdzie tak naprawdę znajduje się tolaeta, a więc czy jest w bryle budynku czy to wolnostojący wychodek. I to właśnie o tę ostatnią opcję – wolnostojącej tolaety – chodzi w przepisach.

Jaką mogę mieć toaletę na działce rekreacyjnej ROD?

Jeśli chcesz mieć toaletę na działce rekreacyjnej ROD, możesz skorzystać z kilku sprawdzonych rozwiązań:

 • zapomnij o kopaniu dołów. Fekalia wsiąkają w glebę, potem pompujesz to ze studni. Wiem, że skala jest nieporównywalna, ale mimo wszystko po co wchodzić w konflikt z ROD,
 • jeśli chcesz kopać dół to wkop w niego dużą beczkę albo mauzer. Pojemnik uzupełnia się wodą, dodaje co jakiś czas chemię. Zadbaj tylko o wywietrznik. Napełnienie takiej beczki zajmie Ci lata, a część płynów wyparuje. Jest to szambo zamknięte. Taki zbiornik możesz opróżniać pompą lub wezwać szambiarkę,
 • jeśli jesteś bardziej pomysłowy polecam używać mniejszych beczek, płaskich, najlepiej z kranem. Dzięki chemii do toalet wystarczy później odkręcić kran (np. podkopać dołek pod beczką, wstawić wiadro) spuścić fekalia do wiadra, to opróżnić np. w toalecie ROD. Są też beczki 40-100 litrów płaskie, które można potem zakręcić i wywieźć. Niskie beczki. 
 • sprawdź ofertę toalet turystycznych, kosztują na Allegro około 250 zł. Używa się do nich chemii, mają zbiornik 22 litry i można go szybko odczepić, zawieźć nawet do domu i opróżnić lub zrobić to w toalecie ROD. Taka toaleta jest szczelna, można jej używać w domku,
 • sprawdź toalety wiadra – kosztują około 40 zł, to wiadro z deską. Też można używać chemii aby wiadro postało dłużej, jest jednak mało szczelne więc lepiej używać go w schowku,
 • sprawdź ofertę używanych zbiorników kasetowych np. do przyczep kempingowych, kosztują około 1000 zł ale używane można dostać już za 300 zł. Cechuje je fakt, że można je zamknąć i mają wbudowane koła,
 • jeśli o kasetach mowa, to zobacz toalety kasetowe, cały system za około 2 do 3 tysięcy złotych. To cały system z toaletą gotowy do zabudowy.

Z rozwiązań które spotykam najczęściej to oczywiście drewniane wychodki lub murowane kibelki przy altanie, które od tyłu pomieszczenia posiadają schowki a w nich zbiorniki na fekalia, np. w postaci płaskich niskich beczek. Takie rozwiązanie jest o tyle fajne, że można taką beczkę łatwo co jakiś czas opróżnić i nie magazynować szamba. To samo rozwiązanie można jednak rozszerzyć o wkopany w ziemię mauzer, który zostanie z nami na lata. Ważne, aby zbiornik był zamknięty, a więc może to być i solidne uszczelnione szambo murowane.

Ile kosztuje działka rekreacyjna w ROD?

Podsumowanie

Jak widzisz przepisy o których mowa nie są spójne, a przede wszystkim w mojej ocenie są archaiczne. Dlatego że większość działkowców powie, że „przecież każdy ma” szambo na działce, ale gdy zapytacie w zarządzie, to odpowiedź brzmi nie. Zarządy jednak nie zawsze potrafią wyjaśnić że posiadanie toalety nie oznacza zawsze że nie możecie mieć żadnego rozwiązania. Tu chodzi wyłącznie o spełnienie czyjegoś pomysłu o obiekcie wolnostojącym.

Jeśli planujecie budowę domku na działce ROD lub macie już taki, po prostu zadbajcie o dodatkowe pomieszczenie i szczelny zbiornik lub pomyślcie o rozwiązaniach przenośnych, turystycznych, naziemnych. Jeśli chcecie dbać o porządek i opróżniać szambo szukajcie albo rozwiązań przenośnych, albo możliwych do wywozu lub upewnijcie się, że szambowóz może i da radę wjechać na teren ogrodu działkowego ROD.

Tags: , , ,

Dodaj komentarz