Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Co to jest FCC mode Dji Mavic Air?W osobnych artykułach wyjaśniłem m.in. w jaki sposób szybko, skutecznie i bez utraty gwarancji włączyć FCC Mode w DJI Mavic Air. W przypadku nowszego drona Mavic Air 2 to rozwiązanie wydaje się nieskuteczne, ale z osobneg artykułu dowiesz się w jaki sposób możesz spróbować to zrobić. Tryb FCC mode w Mavic Air 2 uruchamiany za pomocą Fake GPS nie jest oczywisty, dlatego na ten moment nie ma potwierdzonej instrukcji która dawała by Ci najlepsze rozwiązanie. Warto także pamiętać, że samo oprogramowanie z jakiego obecnie korzystają urządzenia DJI jest bardzo odporne na działanie innych aplikacji, dlatego wiele „organizacji” zajmujących się tworzeniem modów do takich urządzeń jak drony, zwyczajnie nie jest już zainteresowane dalszą zabawą.

Jeśli jednak trafiłeś na ten artykuł, być może wcale nie interesuje Ciebie w jaki sposób poprawić jakość sygnału między dronem a kontrolerem oraz wcale nie chcesz poprawić zasięgu swojego drona. Ten artykuł odpowiada na zasadnicze pytanie czym jest popularny z DJI Mavic Air tryb FCC i co go odróżnia od trybu CE.

Sprawdź i kup DJi Mavic Air oraz Dji Mavic Air 2 w najlepszej cenie Ceneo:

Co to jest FCC mode Dji Mavic Air?

Nazwa FCC mode i CE mode to ogólnie przyjęta nazwa trybu pracy drona, trybu w którym dron  dron i kontroler działają z większą (FCC) lub mniejszą (CE) mocą sygnału.

To oczywiście praktyka, teoria jest jednak inna i nie ma żadnego związku z oprogramowaniem.

  • FCC czyli Federal Communications CommissionFCC) to amerykańska agencja regulująca zasady wykorzystania częstotliwości radiowych dla celów związanych z komunikacją.
  • CE czyli oznaczenie Conformité Européenne, umieszczane na produktach spełniających wymagania dyrektyw Unii Europejskiej. Czyli produkty dopuszczone do sprzedaży w Europie, otrzymują takie oznaczenie.

Oznacza to nic innego, że drony produkowane dla USA pracują na podstawie przepisów stosowanych w USA. Drony produkowane dla Europy ( lub po prostu tutaj sprzedawane, bo to ten sam produkt) pracują na podstawie przepisów stosowanych w Europie.

Przepisy oznaczają zarówno regulacje prawne jak i określone przez nie parametry urządzenia, tj. częstotliwość na jakiej w przypadku dronów komunikują się one z kontrolerem.

Przyjęło się mówić, że Dron działa w trybie FCC czyli w zakresie częstotliwości i przepisów dla USA oraz w trybie CE czyli w zakresie częstotliwości i przepisów dopuszczalnych w Europie. Powtarzam – częstotliwości i przepisów!

FCC, CE a zasięg i jakość połączenia

Europejskie 2.4 Ghz (czyli regulacja CE) jest bardziej podatne na zakłócenia. To kluczowy powód dla którego wielu właścicielom dronów zależy na ich przełączeniu w tzw. tryb FCC.

Zakłócenia oznaczają pogorszenie komunikacji a co za tym idzie większą podatność na zrywanie połączenia na krótkich dystansach a zarazem skrócenie maksymalnego zasięgu lotu drona.

Wniosek: FCC to nie tylko większy zasięg deklarowany przez producenta, ale także mocniejszy sygnał. Na tej podstawie z pewnością rozumiesz już, dlaczego wiele osób chce korzystać z FCC nawet latając dronem na odległości 20-30 metrów.

Skąd dron wie, czy korzystać z FCC czy CE?

Ponieważ dron i kontroler korzystają z lokalizacji GPS, oba urządzenia po uruchomieniu sprawdzają w jakiej lokalizacji znajdują się. Jeśli jest to przykładowo USA, przełączają pracę na częstotliwość dopuszczalną i wskazaną przez FCC. Jeśli jest to Europa, analogicznie pracują w częstotliwości przeznaczonej na rynek europejski.

Pisząc o przełączeniu drona z trybu CE na FCC piszemy o technicznym udowodnieniu, że dron znajduje się w USA i powinien latać z częstotliwościami określonymi przez FCC. Jak to zrobić? Trzeba oszukać GPS. W ten sposób można było to zrobić w Mavic Air, który po jednorazowej zmianie, po prostu za każdym razem po jego uruchomieniu pyta czy wrócić do ustawień europejskich czy nadal pracować z ustawieniami USA nawet pomimo tego, że nigdy w USA nie byliśmy.

W przypadku Mavic Air 2 sprawę komplikuje oprogramowanie urządzeń, które blokuje tego typu próbę „oszystwa”. Chociaż wg. znalezionych w serwisie YouTube poradników jest to podobno możliwe na urządzeniach z iOS i częściowo dzięki… zasłonięciu GPS w urządzeniach czy odłączeniu telefonu od kontrolera.

Jeśli więc nadal zastanawiasz się czym jest tryb FCC w dronie, powinieneś wiedzieć że z technicznego punktu widzenia tryb FCC polepsza jakość połączenia między dronem i kontrolerem i pozwala na większą swobodę latania, a także zwiększa jego dystans działania. Z punktu widzenia prawa, FCC to amerykańska agencja rządowa zajmująca się regulacjami i przepisami w zakresie używania częstotliwości, a więc tryb FCC to urządzenie które pracuje na częstotliwościach dopuszczonych dla takich urządzeń w USA.

Tags: , , , ,

Dodaj komentarz