Jak włączyć HDMI-CEC w Mi Box S 4K?

HDMI-CEC umożliwia synchronizację telewizora z przystawką z Android TV, np. najpopularniejszym modelem Mi Box S 4K. Dzięki takiej konfiguracji, za pomocą jednego pilota uruchomisz jednocześnie telewizor i Android TV, a pilotem od telewizora, obsłużysz w 100% oba urządzenia. Nie ma tu znaczenia jaki aktualnie posiadasz system na telewizorze Smart TV, ważne, aby obsługiwał on HDMI-CEC.
- Zanim kupisz telewizor z Android TV musisz to wiedzieć
- Czy Android TV to Smart TV?
- Czy Android TV jest lepszy od Smart TV?
- Android TV nie jest wcale taki dobry jak go malują
- HDMI-CEC w obsłudze Mi Box S 4K
Zanim rozpoczniesz konfigurację, upewnij się, że Twój telewizor wspiera technologię HDMI-CEC. Wpisz w Google „HDMI-CEC model telewizora XXX” aby odszukać odpowiednie informacje dot. obsługi technologii oraz opcji jej włączenia. Jeśli tak jak ja korzystasz z telewizora SONY, odszukaj ustawienia BraviaSync). Do obsługi HDMI-CEC będziesz potrzebował także odpowiedniego kabla HDMI (chociaż to najmniejszy problem, ale zalecam używanie przewodów 1.4 i wyższych (minimum 1.3a/b/c które przeszły aktualizację ilości obsługiwanych poleceń CEC). Standard 1.4 jest w zasadzie dostępny w każdym sklepie i szczerze, nie warto interesować się starszymi wersjami HDMI.
Minusem HDMI-CEC jest fakt, że powstała w ten sposób synchronizacja działa tak długo, jak jest ona włączona. Jeśli np. połączysz telewizor z Mi Box, to każdorazowe włączenie telewizora uruchomi też przystawkę, nawet jeśli nie ona będzie ustawiona jako główne źródło obrazu (może to być inny port HDMI z konsolą czy dekoderem). W niektórych przypadkach może okazać się to męczące, np. jeśli za pomocą HDMI-CEC podłączymy dekoder i konsolę, i każdorazowe włączenie telewizora uruchomi oba urządzenia.
HDMI-CEC odpowiada więc na jedno kluczowe pytanie: Jak obsługiwać telewizor i przystawkę Mi Box S jednym pilotem?
Włącz HDMI-CEC na zewnętrznym urządzeniu z Android TV
Poniższa instrukcja dotyczy włączenia HDMI-CEC na urządzeniu zewnętrznym obsługującym HDMI-CEC, np. Mi Box S 4K.
- Włącz ekran HOME Android TV i przejdź do ustawień. W nowszej wersji 8 i 9 Android TV ustawienia znajdziesz na górze ekranu. Jeśli masz starszą wersję systemu Android TV, np. 7, Ustawienia są na dole ekranu.
- Odszukaj opcję HDMI-CEC.
- Włącz opcję CEC dla wszystkich dostępnych funkcji.
Twoje urządzenie z Android TV jest już gotowe do synchronizacji. Jeśli ta sama funkcja włączona jest już w telewizorze, powinna działać od razu. Wyłącz i włącz urządzenia pilotem telewizora lub pilotem Mi Box S. Możesz także regulować głośność. Pilot przystawki ma ograniczone funkcje, dlatego korzystanie z niego ograniczy się jedynie do uruchamiania obu urządzeń.
Włącz HDMI-CEC na telewizorze (na przykładzie SONY)
W zależności od modelu telewizora i jego producenta, technologia HDMI-CEC może nosić różne nazwy, np. Anynet+ (Samsung), EasyLink (Philips) czy 1-Touch Play (Roku). Poniższa instrukcja przedstawia uruchomienie HDMI-CEC na telewizorze SONY z systemem Android TV. Obecność Android TV na tym telewizorze nie ma żadnego związku z działaniem Mi Box S.
Jak włączyć Bravia Sync (HDMI-CEC) na telewizorze SONY z Android TV?
- Przejdź do ustawień telewizora SONY z Android TV (przypominam, w zależności od rodzaju i modelu telewizora oraz systemu operacyjnego, lokalizacja Ustawień jak i nazwa funkcji może się różnić).
- Wybierz źródła obrazu (External inputs).
- Przejdź do ustawień Bravia Sync.
- Włącz Bravia Sync Control oraz aktywuj opcje dotyczące synchronizacji HDMI-CEC, m.in. automatyczne włączanie telewizora (Auto TV on).
Jeśli zewnętrzne urządzenie oraz telewizor mają już aktywne HDMI-CEC to w ustawieniach telewizora (Bravia Sync device list) znajdziesz podłączone urządzenie.
O ile pilot przystawki Mi Box S 4K ma ograniczone funkcje, to pilot telewizora ma znacznie więcej opcji do korzystania z wielu urządzeń.
Możesz teraz wybrać na telewizorze zewnętrzne źródło obrazu (przycisk Source) i wskazać port HDMI pod którym znajduje się przystawka z Android TV. Po wyświetleniu ekranu, pilotem od telewizora możesz poruszać się w systemie Android TV.
Powtórz konfigurację dla innych urządzeń, np. konsoli PS4, odtwarzaczy BR czy dekoderów. Pamiętaj, że kluczowe dla działania technologi HDMI-CEC jest to, aby wszystkie podłączone urządzenia posiadały wsparcie dla HDMI-CEC.