Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Dlaczego nie ma Google Chrome na AndroidTVGoogle Chrome on AndroidTV

Od dłuższego czasu użytkownicy Android TV na telewizorach mogą odczuć brak przeglądarki internetowej dedykowanej do tego systemu. Kiedy kupowałem telewizor prawie 4 lata temu, przeglądarka stron WWW była domyślną aplikacją instalowaną w systemie. Później została ukryta a jej instalacja odbywała się tylko z poziomu, np. komputera (za pomocą konta Google skonfigurowanego także na telewizorze). Obecnie nie można już zainstalować Google Chrome, chyba, że skorzystamy z pliku .apk.

Jeśli szukasz w sklepie Google Play na swoim urządzeniu, znajdziesz na liście kilka przeglądarek innych firm z Android TV, ale nie ma Google Chrome. Czy można zainstalować Chrome na Android TV?

Dlaczego Google usunęło Google Chrome z AndroidTV?

Trudno znaleźć w sieci Internet odpowiedź na pytanie: gdzie jest Google Chrome dla AndroidTV. Przeglądarki po prostu nie ma i nigdy nie znalazłem informacji od Google dlaczego tak zrobili. Mogę jedynie przypuszczać co mogło być przyczyną usunięcia Google Chrome:

  • Google Chrome dla Android przystosowany jest do obsługi wszystkich stron WWW oraz obsługi dotykowej. Na Android TV pojawiały się problemy z otwarciem niektórych treści, a obsługa przeglądarki odbywała się za pomocą pilota, który nie był najwygodniejszy.
  • Google usunęło program, który nie był na tyle popularny aby dalej rozwijać jego funkcje pod AndroidTV. Pomimo ogromnego zainteresowania przeglądarkami internetowymi w telewizorach, prawdopodobnie nie były one jednak tak popularne jak nam się wydaje,
  • Google Chrome to najpopularniejsza przeglądarka a jej popularność to także wyszukiwania haseł w Google. Wyłączenie Google Chrome pozwoliło na wykluczenie wielu wyszukań, które mogły być niewygodne dla Google lub producenta telewizora,
  • AndroidTV ogranicza się do aplikacji (domyślnie) które sa kompatybilne z tym systemem. Obsługa wielu serwisów VOD miała odbywać się przez aplikacje kontrolowane przez Google i instalowane na telewizorze. Posiadanie Google Chrome (lub dowolnej innej przeglądarki) powoduje, że użytkownicy mają dostęp do znacznie większej ilości treści, a to mogło wpływać na relacje z partnerami Google lub dostęp do treści i aplikacji, których Google nie chciało by promować na telewizorach,
  • Posiadanie przeglądarki otwiera znacznie większe możliwości do pobierania bezpośrednio do pamięci telewizora różnych plików, w tym plików instalacyjnych .apk różnych aplikacji z poza Google Play

Niektóre z w/w argumentów dotyczą bezpośrednio Google Chrome, np. dbanie o funkcjonalność przeglądarki i jej prostą obsługę. Większość dotyczy ogólnie posiadania i możliwości korzystania z przeglądarki stron WWW na telewizorze.

Where is Google Chrome on AndroidTV?

Wyłączając dostęp do Google Chrome, która jest najpopularniejsza, wielu użytkowników automatycznie zaprzestanie korzystania z jakiejkolwiek przeglądarki i nie będą szukali alternatyw dla Google Chrome.

Brak Google Chrom, spowoduje że wielu użytkowników całkiem zrezygnuje z wyszukiwania zakazanych treści i aplikacji uznając, że brak Google Chrome na Android TV jest jednoznaczny z brakiem jakiejkolwiek przeglądarki dedykowanej dla tego systemu.

Wszystkie te powody to tylko domysły. Google Chrome, chociaż niezbyt wygodne w obsłudze pilotem telewizora, mimo wszystko działało dobrze. W Google Play markecie dla Android TV znajdziemy nadal wiele innych alternatyw dla Google Chrome, które są w pełni kompatybilne z AndroidTV.

Tags: , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz