Jak zwiększyć zasięg działania drona? FCC i CE mode

Jak zwiększyć zasięg mojego drona? To pytanie budzi pewnie sporo ciekawości wśród użytkowników chociażby urządzeń od DJI, które to biją rekordy popularności. Ale wśród wielu osób pragnących dokonać modyfikacji zasięgu, nie brakuje tych, którzy najzwyczajniej chcieli by w ogóle móc wystartować i polatać w koło domu. Hę?
- Jaka karta pamięci do DJI Mavic Air 2?
- Jak zwiększyć zasięg DJI Mavic Air 2 – FCC Mode?
Sprawdź i kup DJi Mavic Air oraz Dji Mavic Air 2 w najlepszej cenie Ceneo:
- Dji Mavic Air 2 – Fly More Combo, najniższa cena
- Dji Mavic Air 2 – zestaw podstawowy, najniższa cena
- Ubezpieczenie Dji Care dla Mavic Air 2 – najniższa cena
- Dji Mavic Air – nowy dron, najniższa cena
- Dji Mavic Air 2 – dodatkowy akumulator, najniższa cena
- Dji Mavic Air – dodatkowy akumulator, najniższa cena
Pisząc o zasięgu, mam na myśli zwiększenie mocy działania anten w kontrolerze, co przekłada się na lepszą transmisję (wizję) oraz lepszy sygnał, umożliwiający także dalsze loty.
W tym artykule wyjaśniam o co chodzi ze zwiększaniem zasięgu dronów, na przykładzie produktów DJI, co to jest FCC i CE i czym jest tryb FCC i tryb CE.
- Jeśli nie chce Ci się czytać, obejrzyj poniższy film. A jeśli chcesz przejść do konkretów, kliknij tutaj! Uwaga! Ten film trwa 15 minut, niżej znajdziesz krótszy, 5 minutowy!
W końcu mogę… wystartować!
Na początku napisałem, że zwiększanie zasięgu drona to ciekawostka, która dla wielu będzie stanowiła powód do bicia rekordów odległości przebytej w powietrzu, dla innych to szansa na jeszcze lepsze materiały video i zdjęcia, ale są i tacy, którzy dzięki tej modyfikacji będą mogli w ogóle latać.
O ile korzyści płynące ze zwiększenia zasięgu drona są oczywiste, przede wszystkim mamy lepszy, mocniejszy sygnał, co przekłada się na więcej możliwości. Ale jeśli kiedyś włączyłeś drona i zobaczyłeś że pracuje on (w Polsce) na częstotliwości 5.8 GHz to zapewne wiesz jak się lata kiedy po 50-60 metrach traci się wizję, a w ciągu 15 minutowego lotu, 10 razy trzeba odwołać automatyczny tryb powrotu do domu, który aktywuje się po zerwaniu wizji.
No właśnie. I to jest problem z którym boryka się wiele osób. Mieszkają w lokalizacjach, które niejako wymuszają aby dron i kontroler korzystały z częstotliwości 5.8 a nie 2.4 GHz
FCC mode, CE mode czyli przepisy
Nazwa FCC mode i CE mode to określenie trybu w którym dron i kontroler działają z większą (FCC) lub mniejszą (CE) mocą sygnału (bardzo ogólnie pisząc). Ale tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak FCC mode czy CE mode…
FCC czyli Federal Communications Commission, FCC) – amerykańska agencja regulująca zasady wykorzystania częstotliwości radiowych dla celów związanych z komunikacją. W jej gestii (m.in.) leży regulacja i kontrola tego, z jaką częstotliwością i mocą będą działały wybrane urządzenia w USA oparte o łączność bezprzewodową.
CE czyli oznaczenie Conformité Européenne, umieszczane na produktach spełniających wymagania dyrektyw Unii Europejskiej. A więc oznaczenie otrzymują produkty dopuszczone do sprzedaży i użytku w naszym kraju. Ale żeby otrzymały stosowne certyfikaty, muszą być wcześniej dostosowane do naszych przepisów.
W praktyce oznacza to, że produkt, np. dron firmy DJI który produkowany jest na cały świat, musi jednocześnie spełniać normy i przepisy dla USA, a jednocześnie dla UE.
- Pamiętajmy jednak że CE i FCC to nie tylko moc sygnału, ale szereg innych przepisów, które regulują m.in. ogólnie warunki lotu, zasięg urządzeń, zasięg pola widzenia, itp.
W efekcie mamy taką tabelę, która pochodzi (w tym przypadku) z opisu DJI Mavic Air:
Max Transmission Distance (unobstructed, free of interference) | 2.400 – 2.4835 GHz: FCC: 4000 m CE: 2000 m SRRC: 2000 m MIC: 2000 m5.725 – 5.850 GHz: FCC: 4000 m CE: 500 m SRRC: 2500 m |
---|---|
Operating Temperature Range | 0℃ – 40℃ |
Transmission Power (EIRP) | 2.400 – 2.4835 GHz: FCC:≤26 dBm CE: ≤18 dBm SRRC: ≤18 dBm MIC:≤18 dBm5.725 – 5.850 GHz: FCC: ≤30 dBm CE: ≤14 dBm SRRC: ≤26 dBm |
Jak widać, zasięg i moc działania anten dla FCC są znacznie większe niż dla CE. Jest to właśnie spowodowane przepisami USA i UE. Oczywiście DJI mógł wypuścić produkt oparty jedynie o przepisach CE, ale tym samym odebrały zabawę użytkownikom z innych krajów, gdzie są o wiele mniejsze restrykcje dot. latania dronami oraz pracy samego urządzenia.
Mówiąc więc o FCC mode mamy na myśli tryb, w którym dron i kontroler działają na częstotliwości 2.4 lub 5.8 Ghz ale korzystają ze znacznie większej mocy transmisji (mocniejszy sygnał). Jeśli jesteśmy w trybie CE mode, to znów korzystamy z mocy, która jest ograniczona przepisami, a tym samym mamy mniejszy zasięg samego drona (oczywiście w grę wchodzą też inne regulacje).
Nie jest tak że z CE nie polatamy w Europie, gdyż urządzenie samo w sobie działające na 2.4 Ghz działa wyśmienicie, ale jest bardziej podatne na zakłócenia oraz rozmawiamy o lotach (bez utraty wizji) np. na poziomie 100-200 metrów odległości.
- Pamiętaj! To że dron może przelecieć 100, 200, 700 metrów i polecieć 500 metrów w górę, nie oznacza, że prawo na to pozwala. Zapoznaj się z przepisami!
Jak więc widać z powyższego: FCC to nie tylko większy zasięg deklarowany przez producenta, ale także mocniejszy sygnał. Na tej podstawie z pewnością rozumiesz już, dlaczego wiele osób chce korzystać z FCC nawet latając dronem na odległości 20-30 metrów.
Skąd dron wie, czy korzystać z FCC czy CE?
Kontroler i dron korzystają z lokalizacji GPS do ustalenia swojej pozycji (jest jeszcze tryb ATTI czyli latanie bez GPS, przydatne np. przy starcie z ruchomego obiektu, np. statku) co oznacza, że po uruchomieniu, na podstawie wykrytej lokalizacji, dron działa w jednym lub drugim trybie. Oczywiście DJI nie omieszkał poinformować użytkownika o zmianie trybu czy też lokalizacji/ograniczeń prawnych, więc niejako użytkownik ma realny wpływ na to w jakim trybie chce latać.
Ale aby tak się stało musimy: albo skoczyć z naszym dronem do USA, uruchomić go, zaakceptować zmianę pracy WiFi z CE na FCC i wrócić do Europy, albo… oszukać GPS.
Jak włączyć FCC czyli zwiększyć moc?
Ponieważ w serii urządzeń DJI np. Spark, Mavic Air i Pro korzystamy z aplikacji uruchamianej na telefonie, który to jest podglądem wizji, mamy szybką możliwość wpłynięcia na to, w jakim „trybie” latamy.
Jak napisałem wyżej, aby zmienić tryby pracy, musimy pokazać urządzeniu, że w danej chwili jesteśmy w lokalizacji, która wymaga uruchomienia FCC lub CE. Jeśli więc skoczymy do USA i odpalimy drona, na ekranie zobaczymy informacje, że wykryto nową lokalizację i powinniśmy zmienić ustawienia aby móc dostosować działanie naszego drona do lokalnych przepisów. A więc zyskamy większy zasięg i moc sygnału.
Ale jeśli jesteśmy w Europie no to nie zrobimy tego. Chyba, że korzystając z możliwości telefonu, uruchomimy aplikację do pozorowania lokalizacji GPS, a więc oszukamy urządzenie (przypomnę, że kontroler i dron korzystają z GPS do ustalenia pozycji) i wymusimy zmianę ustawień.
To proste, prawda? Oczywiście.
A co z powrotem do domu?
Skoro będziemy oszukiwali, a więc upozorujemy lokalizację GPS (wskażemy urządzeniu że jesteśmy w USA, a tak naprawdę pojedziemy na ogródki działkowe pod Sosnowcem) to skąd dron będzie wiedział, gdzie wrócić i wylądować.
Tu DJI idzie nam z pomocą, otóż pozorowanie lokalizacji nie musi być stałe. Kiedy upozorujemy lokalizację, uruchamiamy aplikację DJI GO, ta informuje nas o nowej lokalizacji i zmianach WIFI, akceptujemy je, po czym możemy wyłączyć pozorowanie lokalizacji. Przy kolejnym uruchomieniu aplikacja DJI GO znów zapyta nas, czy chcemy dokonać zmiany ustawień, ale tym razem odpowiemy NIE. Dlaczego? Bo ostatnio zapamiętanymi zmianami był FCC, a my nie chcemy wracać do CE. DJI jest miłe i pozwala nam na wiele, prawda?
Dlatego też, w chwili kiedy będziemy sobie latali w FCC, nadal będziemy… pod Sosnowcem.
Zróbmy to!
- Zainstaluj jedną z powyższych aplikacji, zalecany Floater (2) na urządzeniu z Androidem.
- Uruchom ustawienia developerskie tj. opcje programisty (Ustawienia –> Informacje o systemie –> Ustawienia developerskie/Opcje programisty),
- Wskaż aplikację do pozorowania lokalizacji, ustaw Floater,
- Uruchom Floater, wskaż lokalizację na USA (np. jakaś pustynia). W ustawieniach aplikacji klikasz Ustawienia –> GPS Settings –> Clear GPS data (czyszczenie pamięci cache),
- Klikasz Play (uruchamiasz pozorowanie lokalizacji),
- Zminimalizuj Floater i uruchom DJI GO
- Otrzymasz komunikat o zmianie regionu, kliknij OK
- Zamykasz DJI GO,
- Wyłączasz pozorowanie lokalizacji we Floaterze (przycisk STOP), czyścić pamięć cache aplikacji,
- W ustawieniach developerskich (opcje programisty) ustawiasz aplikację do pozorowania lokalizacji na BRAK (czyli ustawienia domyślne),
- Odpalasz DJI GO
- Przy ponownej informacji o zmianie ustawień klikasz CANCEL, bo chcesz pozostać przy poprzednich ustawieniach (FCC). I tak za każdym razem.
- Jeśli kliknie Ci się OK, powtarzasz całą operację od nowa.
WAŻNE! Startujemy z pozycji CE (1), po zastosowaniu w/w instrukcji będziemy w FCC (2), po wyłączeniu Floatera i ponownym uruchomieniu DJI GO, aplikacja znów zapyta nas czy wrócić do CE (1). Klikamy CANCEL i pozostajemy w FCC (2). Jeśli klikniemy OK, powtarzamy w/w instrukcję od nowa. To wszystko. Floater potrzebny jest nam tylko na chwilę!
PODSUMOWANIE
FCC i CE to regulacje prawne (w skrócie) przekładające się na przepisy i moc sygnału. FCC latamy w USA, CE w Europie. CE i FCC działają na 2.4 i 5.8 Ghz chociaż lepiej korzystać z 2.4 Ghz. FCC używamy kiedy potrzebujemy wzmocnić sygnał (2.4 CE nam nie wystarcza) lub zwiększyć zasięg drona (i wizji).
Przełączenie CE na FCC opiera się na oszukaniu GPS i wymuszeniu na aplikacji DJI GO zmianę ustawień sygnału, wynikającą z pozorowanej lokalizacji. Po zmianie ustawień, korzystamy z kontrolera i drona tak jak do tej pory. Lokalizacja realna nie zmienia się.
30 kwietnia 2018 09:41 | Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć
Dzień dobry.
Posiadam Mavic Pro z najnowszym softem i aplikacją w wer. 4.2.12
Zrobiłem tak jak w opisanym wyżej tutorialu, ale nie wyświetla sie propozycja zmiany mocy radia.
Czy opisany tutaj sposób dotyczy takze MAVICA PRO?
Dzięki za odpowiedz.
Pozdrawiam
2 maja 2018 22:46 | Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć
no mam ten sam problem, nawet gps mi skacze pomiedzy realna lokalizacja a ta ustawiona w floaterze,
26 lipca 2018 14:12 | Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć
Trzeba to robić w domu (tam nie złapie fixa) albo pod aluminiową folią.
17 maja 2018 11:37 | Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć
Na Mavic pro nie działa.
3 lipca 2018 18:51 | Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć
Witam,
mam mavica platinium i aktualny soft 4.2.20 i również mam podobny problem. Komunikat po włączeniu aplikacji – nie wyświetla się. Po włączeniu mapy w aplikacji występuje zjawisko podwójnego GPS, jednak mam wrażenie, że „kropka” GPS dłużej świeci się w Polsce 🙂
Tak więc trzeba będzie szukać innego rozwiązania.
5 maja 2018 12:23 | Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć
Mam Phantoma 4 professional PLUS . Jak to przedstawic na tryb FCC i czy mozna sterowac z pozycji smartfona? Jak w 4 professional. Przed ograniczeniami , gdy był nowy spisywał się na medal na dalekich dystansach praktycznie bez zakłóceń z transmisją video wysokiej jakości. A przez ten bałagan i ograniczenia są zakłócenia. Pozdrawiam / Piotr (droniarz)
14 sierpnia 2018 10:38 | Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć
dzien dobry jaki jest odpowiednik aplikacji floater do iPhone X ?
2 września 2018 16:56 | Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć
Witam! Całą operację przełączenia z CE na FCC zrobiłem zgodnie z opisem uzyskałem 11 kanałów jednak częstotliwość pozostala 5,8G a nie 2,4G.Gdzie zrobiłem błąd.Czy kabel OTG mozna stosować Pozdrawiam Andrzej