Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

5 powodów dla których warto kupić Dji Mavic AirWiększość powodów dla których warto kupić Dji Mavic Air wynika z jego porównania do Dji Mavic Pro a zarazem Dji Spark. Dji Mavic Air czerpie dobre cechy ze wszystkich starszych modeli, łącząc w sobie innowacyjność znaną z Dji Mavic Pro i mobilność, która cechowała Dji Spark.

Warto jednak pamiętać, że Dji Spark był „zabawką” która pomimo swoim rozmiarów i innowacyjności, pozostawiała spory niedosyt w zakresie jakości video i obsługiwanej rozdzielczości. Wielu użytkownik Dji Mavic Air nie żałowało zakupu, ale sam mocno wstrzymałem się z taką samą decyzją, mają na uwadze przepisy prawa i wagę urządzenia.

Dji Mavic Air w skrócie: mamy lekkiego, małego, przenośnego drona, którego możemy zabrać wszędzie i polecieć nim gdzie tylko zechcemy. Jednocześnie przebija on jakością video to co oferował Dji Spark i niewiele ustępuje temu co oferuje Dji Mavic Pro.

Niestety chociaż Dji Mavic Air jest pomniejszoną wersją Mavic Pro, to jednak pod wieloma względami o wiele łatwiej porównywać go do Dji Spark i traktować go, jako ewolucję właśnie mniejszego brata.

Dji Mavic Air pomimo że czerpie dużo dobrego od swoich braci, to jednak posiada kilka wad, jak, np. ciemniejszy obiektyw, nieco gorszą jakość video w stosunku do Mavic Pro, mniejszy zasięg, krótszy czas lotu. To co jednak uznawane jest za regress, stanowi tak naprawdę o różnicy pomiędzy urządzeniami, która przekłada się na cenę i rozmiar.

  1. Dji Mavic Air waży około 400 gram co nadal zamyka jego wagę w limicie 600 gramów dla dronów, którymi możemy latać praktycznie wszędzie (zwłaszcza w Europie). Jest więc idealnym dronem, który oferuje znacznie więcej niż Dji Spark (więcej czujników, większa rozdzielczość video, lepsze parametry lotu) a jednocześnie nie odstaje mocno od popularnego Dji Mavic Pro, pozwalając wlecieć dronem do centrum miasta.
  2. Dji Mavic Air jest mobilny, składany i przenośny, co umożliwia nam zabranie go wszędzie gdzie tylko zechcemy. Dji Mavic Pro oferuje podobne warunki ale jednak jest znacznie większy.
  3. Dji Mavic Air posiada czujniki zarówno z przodu, od spodu ale i z tyłu co zwiększa bezpieczeństwo lotu w sytuacji, gdy programujemy trasę przelotu lub tracimy drona z zasięgu wzroku.
  4. Dji Mavic Air oferuje nagrywanie w rozdzielczości 4k z użyciem 3osiowego gimbala, a zarazem dostęp do 120 FPS dla rozdzielczości FullHD. To więcej niż Mavic Pro, chociaż pierwsze testy wskazują, że Mavic Pro nadal oferuje znacznie lepszą jakość obrazu. Dji Mavic Airoferuje popularny w ostatnim czasie tryb HDR.
  5. Dji Mavic Air jest około 300$ tańszy od Mavic Pro i zarazem około 300$ droższy od Dji Spark (Spark + kontroler i 1 bateria) w wersjach podstawowych. Jeśli weźmiemy jednak pod uwagę, że czerpie dużo dobrych cech z Mavic Pro, 300$ wydaje się naprawdę sporą różnicą, która pozwala na duże oszczędności przy niewielkiej stracie względem Mavic Pro jeśli chodzi o jakość obrazu.

Zasięg drona w mojej ocenie stanowi tu drugorzędną kwestię. Jest znacznie lepiej niż przy Dji Spark, ale znów w mojej ocenie, większość konsumentów nie wykorzysta i tak dużego zasięgu, gdyż będą woleli utrzymać drona w zasięgu wzroku. Oglądając sporo testów na YouTube odnoszę wrażenie, że wielu użytkowników zdecydowało się na Mavic Pro tylko po to aby wycisnąć max z zasięgu i pochwalić się tym w serwisie.

Krótszy czas lotu wynika z zastosowania mniejszej baterii. 21 minut to i tak dużo aby nagrać sporo materiału Video. Nie jest to wadą drona. To jest jego funkcjonalność, dzięki której Dji obniżył znacząco wagę całego urządzenia. Za tą zmianą zyskujemy możliwość latania dronem poza przepisami prawa.

Nie używam dronów komercyjnie, ale nie dysponuję też na tyle odpowiednio mocnym sprzętem, aby używać tylko rozdzielczości 4k. Dodatkowo nie mam czasu aby studiować prawo i pilnować, gdzie mogę a gdzie nie mogę poruszać się dronem. Dji Spark wydawał mi się urządzeniem idealnym, ale niska rozdzielczość i jakość nagrania, powodowała że nie byłem zadowolony z takiego urządzenia.

Dji Mavic Pro nie jest urządzeniem drogim, ale kosztuje ponad 1000$. Aby użyć w pełni jego możliwości, powinienem używać go tam, gdzie nie obowiązuje żadne prawo lub zrobić dodatkowe szkolenie, aby wykorzystać jego potencjał.

Dji Mavic Air jest idealnym kompromisem pomiędzy małym dronem, którego mogę użyć wszędzie (Dji Spark), a rozbudowanym narzędziem Video, które oferuje mi bardzo dobrą jakość video, która idealnie uzupełni moje filmy o sceny z powietrza (Mavic Pro). Przy tym daleko mu to tego co oferuje Phantom. Nie ukrywajmy jednak, że pojawienie się Mavic Air, z pewnością wymusi na Dji szybką premierę kolejnej odsłony Mavic Pro, np. Mavic Pro 2.

Pamiętaj jednak, że każdy odnajdzie w tym urządzeniu inne wady i zalety. Jeśli Dji Spark był zabawką, a Dji Mavic Pro zaawansowanym urządzeniem dla amatorów, Dji Mavic Air jest czymś pomiędzy obydwoma urządzeniami. 5 powodów dla których warto kupić Mavic Air to moje własne przemyślenia i powody, dla których ja sam zdecydowałbym się na jego zakup. Jego wady wynikają z rozmiarów ale i niższej ceny. Na ten moment nie mają jednak żadnego wpływu na to w jaki sposób wykorzystam drona, chociaż na próżno szukać w sieci porównania, jak sprawuje się kamera przy wysokim ISO.

Zanim podejmiecie decyzję, zastanówcie się:

  • gdzie będziecie latać dronem? Czy prawo pozwala nam latać w tym miejscu? Czy zrobimy dodatkowe kursy aby móc tam latać?
  • jakim dysposnujemy budżetem i czy mamy pieniądze aby szybko rozbudować zestaw o dodatkowe baterie i inne akcesoria?
  • czy mamy czas aby wozić i latać dronem w konkretnych miejscach czy szukamy przenośnego urządzenia, które zabiuorę ze sobą wszędzie?
  • czy mamy sprzęt (komputer) który będzie w stanie edytować video 4k czy skorzystamy z niższych rozdzielczości?
  • czy nagrywanie video opieramy o sceny nocne czy dzienne i mieszane?

Mavic Air jest rozbudowanym narzędziem, ale nadal pozostaje rozwiązaniem amatorskim. Na pewno jest to dobre urządzenie dla osób, które chcą zacząć przygodę z nagrywaniem video z powietrza i z pewnością przez długi czas będą zadowoleni z jakości jaką kamera oferuje. 

Tags: , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz