Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Timelaps – jaki ustawić interwał? Jak długo fotografować?W artykule Photo/Video #5 pokazałem Wam w jaki sposób szybko wyliczyć ile potrzebujemy klatek, ile potrzebujemy czasu na rejestrację oraz ile materiału uzyskamy finalnie.

W tym artykule skupimy się na interwale wykonywania zdjęć poklatkowych, tj. jaki interwał ustawić w Timelapse, jak długo fotografować aby uzyskać odpowiednio długi materiałvideo.  Jakie  znaczenie ma interwał dla efektu końcowego.

Pamiętajmy o jednym: zaprezentowany poniżej interwał, jest jedynie sugestią i nic nie stoi na przeszkodzie, aby go zmienić i bawić się czasem. Tak naprawdę wiele zależy od tego nie co fotografujemy, a jaki efekt i jaką płynność chcemy uzyskać czy nawet w ilu klatkach na sekundę będziemy później wyświetlali film.

Jak dobrać idealny interwał do rejestrowanej sceny? 

Doskonały interwał rejestruje zmiany bez ich powtarzania, oznacza to że każda kolejna klatka timelapsa powinna zawierać widoczne zmiany. Jeśli zmiany są niedostrzegalne względem poprzedniej klatki, oznacza to, że ustawiony interwał jest zbyt krótki.

Jeśli kolejne klatki timelapsa znacząco różnią się od poprzednich, nie pozwalając przechwycić pełnego ciągu zdarzeń, tzw. spektrum, oznacza to że interwał jest zbyt długi i należy skrócić odstępy czasu pomiędzy kolejnymi klatkami.

Praktyka i doświadczenie pokazują jednak, że jeśli nie jesteśmy czegoś pewni, lub nie chcemy kombinować, warto posiłkować się tymi gotowymi przykładami, które docelowo pozwolą nam w 99% uzyskać bardzo zadowalające efekty. Efekty, a więc płynność obrazu oraz właściwą formę prezentacji zachodzącego zjawiska, a co za tym idzie właściwy czas jego wyświetlania, który pozwoli przedstawić jego najważniejsze cechy i momenty.

Na pewno nie zaszkodzi nam ustawić krótszy interwał (krótsze czasy), co w najgorszym wypadku będzie skutkowało tym, że zbędne (nadmiarowe klatki) zostaną usunięte. Zyskamy większą swobodę w ustawieniach prędkości, ale… patrz wyżej, przykładowe interwały są właśnie po to, aby eliminować dodatkową pracę przy edycji materiału video a przede wszystkim rejestrować ciąg zdarzeń z właściwą dla niego prędkością.

  • 0,5 s : jazda samochodem,
  • 1s: pieczenie ciasta, wskazówki zegara, szybki ruch uliczny, mgła,
  • 2s: szybko poruszające się chmury, idący ludzie, tłum ludzi, ruch uliczny
  • 5s: normalnie poruszające się chmury, wschód i zachód słońca, ruch uliczny w nocy,
  • 10s: wolno poruszające się chmury, wschód i zachód słońca,
  • 15s: cień w zimie
  • 30s: ruch słońca, planet, księżyca, ruch gwiazd, ruch cienia
  • 60s: ruch i wzrost roślin, ludzie siedzący,
  • powyżej 60 sekund: plac budowy, budowa domu,

Jak widzicie, im bardziej dynamiczna scena, tym krótszy interwał. Należy więc nie tylko pamiętać o samym interwale, ale też zastanowić się ile finalnie materiału chcemy zarejestrować i w jakim celu. Jak wyliczyć czas trwania timelaps? Zapraszam do poprzedniego artykułu: Photo/Video #5

Tutaj, możecie znaleźć m.in. kalkulator, który pozwoli Wam szybko przeliczyć różne parametry timelaps. Pamiętajcie aby uwzględnić w tych obliczeniach też to ile klatek na sekundę chcemy finalnie osiągnąć.

Jak długo fotografować? 

Czas jaki poświęcicie na zebranie materiału video zależny jest tylko i wyłącznie od Was, od efektu jaki chcecie uzyskać. Generalnie im bardziej szczegółowe zjawisko, tym krótszy interwał stosujemy, tym więcej się dzieje. Takie timelapsy mogą być męczące i o ile oglądamy film, składający się z dziesiątek takich lapsów, gdzie każdy trwa po kilka sekund, jest dobrze.

Zjawiska które zachodzą wolno, wymagają od nas więcej czasu na ich zarejestrowanie. Finalnie od nas będzie jedynie zależało czy pokażemy je szybciej czy krócej, oraz czy pokażemy krótszą czy dłuższą chwilę.

Dla interwałów do 5 sekund uzyskamy fajne nagrania już przy 20 minutach ich rejestrowania. Finalnie da nam około 8 sekund materiału. Pamiętajmy jednak, że przestawiając kamerę, możemy uchwycić kilka scen, które dadzą nam np. minutę filmu. I nie zmęczą nas. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby ustawić się na kilka godzin i zdobyć kilka minut materiału.

Dla interwałów do 10s wypadało by poświęcić przynajmniej 1-2h na zarejestrowanie materiału. Poruszające się chmury są ciekawym zjawiskiem, ale w 10 minut może okazać się że nie niewiele ich zobaczymy.

Dla interwałów powyżej 15s mówimy już o czasach pokroju 4h w górę. Interwały te stosuje się dla wolno zachodzących procesów, a więc wymagających sporo czasu.

Pamiętajcie, że każda scena ma swój początek i koniec nie tylko w kamerze, ale i w cyklu dnia. Podobnie jest z ruchem ulicznym, który w pewnych momentach jest duży, w innych całkiem zamiera. Ludzie biegną do domu po pracy, ale wieczorami jest ich na ulicy znacznie mniej.

Czas jaki poświęcimy na zarejestrowanie materiału, powinien więc być zależny od tego co chcemy pokazać widzowi. Czy to że o 16:00 w centrum Warszawy jest ogromny ruch (wystarczy nam 20 minut nagrywania) czy to że kiedy wstajemy o 5:00 nie ma nikogo na ulicy, aby o 8 mówić o tłumie i znów o 10 móc wyjść nie obawiając się zdeptania. Pokazywanie zachodzących zmian wymaga czasu. Pokazywanie trwających zmian, ale bez przykładania wagi do ich początku i końca, może trwać krócej.

 

Tags: , , , , , ,

Dodaj komentarz