Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Jaka jest różnica między timelapse a hyperlapse?Timelaps to technika fotografii chociaż może być ona także stosowana w filmie poprzez montaż wielu zdjęć w klatki filmu. Timelaps obrazuje upływający czas poprzez serię zdjęć wykonywanych w określonych odstępach czasu a następnie zmontowanych w jeden plik video. W ten sposób w 30 sekund możemy pokazać 900 klatek, które obrazują np. ruch nieba w czasie kilku godzin. Każde zdjęcie może dodatkowo wprowadzać inne efekty jak np. długi czas ekspozycji.

Czasami za timelapse uznawane są także zdjęcia właśnie z długim czasem ekspozycji a więc np. zdjęcie ruchliwej ulicy naświetlane 10 sekund. Pojazdy, ludzie i światła są rozmazani z powodu ruchu jaki wykonywali w czasie wykonywania zdjęcia. Nie jest to jednak docelowo to czym timelaps jest. To po prostu zdjęcie z długim czasem ekspozycji.

Co to jest Timelapse?

Hyperlapse jest tak naprawdę odmianą timelapsa tak samo jak stop-motion. Stop-motion jest to technika animacji, za pomocą której kolejne nieruchome obrazy wprowadzamy w ruch. Stop-motion to przede wszystkim technika filmowa, np. używana w animowaniu zabawek, np. ruch ludzika Lego. Wróćmy jednak do tytułowego hyperlapsa.

Hyperlaps to odmiana timelapse, która pokazuje upływający czas poprzez wykonywanie kolejnych zdjęć/klatek filmu w pewnych odstępach czasu. O ile jednak timelapse jest statyczny (uznaje się za timelapse zdjęcia wykonywane z tego samego miejsca z nieznacznym ruchem kamery) to hyperlapse wprowadza dodatkowy ruch – kamera przemieszcza się i dodatkowo rejestruje timelaps.

Wyobraź sobie stojący na parapecie kwiat. Niedługo zakwitnie, ale będzie to trwało bardzo długo. Wykonanie zdjęcia przed i po zakwitnięciu da Ci jedynie obraz stanu przed i po. Dwa może trzy zdjęcia do albumu. Nie wiadomo jak kwiat zakwitał, ile trwało to czasu ani jak przebiegało.

Jeśli zastosujesz timelaps i będziesz wykonywał zdjęcie kwiatka, np. co godzinę przez kolejne dwa tygodnie, uzbierasz 336 zdjęć. Pomiędzy nimi będzie niewielka różnica. Jeśli jednak skleisz je w jeden film video np. z prędkością 30kl/s uzyskasz 11 sekundowy film pokazujący cały 14 dniowy proces kwitnięcia

A jak ma się hyperlapse do kwiatka? Załóżmy że nie tylko będziesz wykonywał zdjęcie co godzinę, ale zaczniesz od ich robienia przy drzwiach, każdego dnia przysuwając aparat do okna. Twoja kamera zbliża się do kwiatka, a w tym samym czasie ten rozkwita.

Analogicznie fotografując ruchliwą ulice. Timelapse skupi się na obrazie ulicy i panującego na niej ruchu. Hyperlapse możesz wykonać z perspektywy pierwszej osoby która będzie szła ulicą. Kamera przesuwa się i rejestruje ruch na jezdni.

Tags: ,

Dodaj komentarz