Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

Jak rozpoznać czy kontroler Xbox posiada Bluetooth?Microsoft wypuszczając na rynek konsole Xbox One zaoferował użytkownikom kilka wariantów swoich kontrolerów bezprzewodowych. Najważniejszą różnicą jaka obecnie interesuje użytkowników jest to, czy kontroler który posiadają lub zamierzają kupić obsługuje połączenie Bluetooth.

Bluetooth, adapter czy kabel Xbox?

Jakie znaczenie ma Bluetooth przy wyborze właściwego kontrolera Xbox? Jeśli zdecydujesz się się na zakup kontrolera Xbox (oryginalnego) to z pewnością otrzymasz kontroler bezprzewodowy umożliwiający połączenie go z konsolą Microsoft Xbox.

Istnieją aż 3 sposoby na podłączenie padów Xbox One do komputerów PC i te 3 sposoby także rozróżniają kilka typów kontrolerów:

  • możesz podłączyć kontroler Xbox do PC za pomocą kabla USB który pozwoli podłączyć nawet do 8 padów. Przewód używany jest także do ładowania kontrolera np. poprzez podłączenie go do konsoli. W ten sposób możesz używać pada zarówno z konsolą jak i komputerem PC,
  • za pomocą adaptera bezprzewodowego (stick), który pozwoli podłączyć nawet do 8 padów. To rozwiązanie niewiele różni się wyglądem od typowego pendrive. Zapewnia bezprzewodowe połączenie kontrolera z komputerem PC ale nie jest wymagany do używania z konsolą Xbox,
  • korzystając z połączenia Bluetooth. Połączenie Bluetooth oferują nowsze modele padów do konsoli Xbox oraz same konsole, które używają tego typu połączenia do parowania z kontrolerami. Jeśli Twój pad obsługuje Bluetooth to możesz go podłączyć do komputera PC, telefonu i do konsoli bez dodatkowych kabli i adapterów.

Z połączenia Bluetooth nie skorzystasz jeśli Twój komputer nie jest wyposażony w taki rodzaj interfejsu. Dlatego może okazać się, że i tak będzie konieczne dokupienie zewnętrznego adaptera Bluetooth lub wspomnianego adaptera bezprzewodowego Microsoft dla padów Xbox i systemu Windows 10.

Jeśli będziesz chciał ten sam kontroler podłączyć np. do telefonu lub komputera PC będzie konieczne skorzystanie z dwóch rozwiązań: kabla USB lub adaptera (stick), który pozwoli Ci na podłączenie się z komputerem PC.

Jak rozpoznać czy kontroler Xbox posiada Bluetooth?

Poza oczywiście faktem, że informacja o tym czy kontroler posiada Bluetooth czy też nie, znajdziesz na opakowaniu kontrolera, może okazać się, że będziesz chciał dokonać zakupu online. Wtedy identyfikacja pada może być utrudniona. Zwłaszcza, że  większość sprzedawców pisze, że sprzedawany kontroler obsługuje połączenie bezprzewodowe. Jednak jak już wiesz z tekstu wyżej, każdy pad Microsoft Xbox obsługuje połączenie bezprzewodowe ale nie każdy posiada Bluetooth.

Poniższa instrukcja znajduje zastosowanie dla wszystkich oryginalnych padów Microsoft Xbox dla konsoli Xbox One S, Xbox One X oraz Xbox Digital Edition. Metoda rozpoznania czy twój kontroler Xbox ma Bluetooth jest taka sama dla padów podstawowych jak również wersji Elite. W tym drugim przypadku zwróć uwagę, że pady Xbox Elite dostępne są w dwóch opcjach:

  • Elite czyli pierwsza generacja kontrolera Microsoft,
  • Elite 2 czyli druga generacja kontrolera Microsoft Xbox posiadająca na wyposażeniu m.in. Bluetooth.

Który pad Xbox One posiada Bluetooth?

Na szczęście Microsoft zadbał o to aby łatwo zidentyfikować takiego pada, wystarczy na niego spojrzeć.

Kontroler Xbox posiadający Bluetooth posiada dwa szczegóły, które mówią o tym, że jest to pad nowej generacji:

  • charakterystycznym elementem obudowy jest front kontrolera, który w starszej generacji padów (obrazek górny) stanowi osobny element wraz z przyciskami funkcyjnymi. Ten pad nie posiada Bluetooth,
  • w nowej generacji padów Microsoft Xbox, ten sam frontowy panel kontrolera został pomniejszony a plastik w koło przycisku Xbox stanowi teraz część obudowy całego kontrolera (dolny obrazek). Ten pad posiada Bluetooth.
Kontroler Xbox One: na górze bez Bluetooth, na dole z Bluetooth

Kontroler Xbox One: na górze bez Bluetooth, na dole z Bluetooth

Spójrzmy teraz na realne zdjęcia kontrolera z Bluetooth i bez Bluetooth. Opisany wyżej element pada, plastik w koło przycisku Xbox jest bardzo charakterystyczny dla obu kontrolerów i łatwo go rozpoznać. Niezależnie od koloru pada, zawsze wskazany po prawej stronie kawałek plastiku (w przypadku wersji bez Bluetooth) wyróżnia się fakturą i kolorem. W nowych padach stanowi on jednolitą część całej obudowy kontrolera.

Kontroler Xbox One: po prawej bez Bluetooth, po lewej z Bluetooth

Kontroler Xbox One: po prawej bez Bluetooth, po lewej z Bluetooth

To jednak nie wszystko. Jeśli nadal masz wątpliwość czy Twój pad obsługuje Bluetooth czy nie skorzystaj z dodatkowego koła ratunkowego. Microsoft projektując nowe pady Xbox dodał do nich wejście jack umożliwiające, np. podłączenie przewodowych słuchawek z mikrofonem lub samych słuchawek. Możesz łatwo zidentyfikować nowego pada do Xbox sprawdzając czy posiada wejście słuchawkowe Jack.

Kontroler Xbox Bluetooth: kontroler z wejściem Jack posiada Bluetooth.

Kontroler Xbox Bluetooth: kontroler z wejściem Jack posiada Bluetooth.

Jeśli nadal nie wiesz jak rozpoznać czy kontroler Xbox posiada Bluetooth to wrzucam ostanie zdjęcie poglądowe na jego obudowę.

Ile kosztuje i gdzie kupić kontroler Xbox z Bluetooth?

Kontrolery Xbox One obsługujące Bluetooth kosztują od 180 do 250 zł w zależności od sklepu i promocji. W sprzedaży dostępne są kontrolery w różnych wariantach kolorystycznych, ale także różne modele (patrz wyżej). Możesz kupić:

Atrakcyjna promocja na kontroler Xbox One z Bluetooth to wariant w którym uda nam się go kupić za około 170-190 zł (polecam śledzić serwis Pepper.pl). Cena jest osiągalna nie tylko na allegro ale także w popularnych sklepach jak Euro.com.pl czy OleOle.

Kupując wariant Xbox One kontroler z adapterem, adapter, jeśli nie będzie nam potrzebny, można sprzedać, co dodatkowo obniży nam cenę samego kontrolera Xbox.

Tags: , , , ,

Dodaj komentarz