Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

GoPro Hero 9 – oficjalnie z wyświetlaczem na froncie?Wrzesień 2020 to wyczekiwania premiera GoPro Hero 9 o którym nadal wiemy niezbyt wiele. I wcale mnie to nie dziwi gdyż specyfikacja sprzętu była zawsze długo utrzymywana w tajemnicy a dopiero we wrześniu pojawiały się pierwsze ciekawsze przecieki.

Dji pokazało wydając rok temu Dji Osmo Actio, że nie stanowi żadnego problemu aby umieścić w obudowie kamery sportowej dwa wyświetlacze. W tym jeden na froncie kamery. Jednak Osmo pomimo świetnej ceny (około 1000 zł w komplecie z kilkoma akumulatorami) nie robi takiej furory jak docenione (ale nie pozbawione wad)  GoPro Hero. Zwłaszcza, że Hero 8 kosztuje obecnie 1450 zł i można je dostać w komplecie np. z kartą pamięci.

Co wiemy nowego o GoPro Hero 9:

 • WinFuture i Quandt opublikowali rendery kilku akcesoriów,
 • wg. w/w serwisów kolorowy ekran na froncie kamery GoPro Hero 9 jest potwierdzony,
 • Hero 9 ma mieć rozkładane nóżki ułatwiające montaż akcesoriów (brak gwintu 1/4 cala jak spekulowano),
 • WinFuture twierdzi że kamera będzie nagrywała  w 5k przy 30 i 60 FPS

Wyświetlacz na froncie kamery

Dlaczego temat wyświetlaczy jest taki gorący w odniesieniu do kamery GoPro Hero 9? Wraz z premierą GoPro Hero 8 zapowiedziany został GoPro Display Mod który miał być wyświetlaczem montowanym frontem do operatora. Miało to być spełnienie oczekiwań m.in. vlogerów.

GoPro Display Mod został jednak „uwalony” i wg. innych przecieków pewnym jest że na pewno nie zobaczymy go już lub pojawi się on w przyszłości jako dodatkowa opcja do całego systemu Media Mod (o ile będzie kompatybilny z Hero 9).

Co nas czeka wraz z premierą GoPro Hero 9. Spekulacji nie ma końca i o tym czego oczekujemy od nowej kamery pisałem już w osobnym wpisie. Dziś dzięki serwisowi https://winfuture.de/ wiemy oficjalnie (podobno) jak kamera będzie wyglądała. Potwierdziło się bowiem, że GoPro zamontuje na froncie kamery dodatkowy wyświetlacz (czyli zrobi to co Dji Osmo Action pokazało rok temu).

Co to zmieni? Przede wszystkim to, że od dawna spekuluje się czy seria Hero nadaje się do prowadzenia vlogów. Wiele osób chętnie by z tej opcji skorzystało ale problemem jest wyświetlacz który w przypadku kamery trzeba by montować ekstra. Premiera Hero 9 może okazać się ogromnym sukcesem i pokazać jednocześnie, że kamera sportowa wchodzi na nowy poziom rozrywki bowiem nagrywanie selfie będzie teraz jeszcze łatwiejsze a to daje nam nowe możliwości zarówno filmowania sportów ale też używania kamery chociażby do prowadzenia vlogów.

Vlogowanie z GoPro Hero 9

Dlaczego vlogowanie z nową kamea GoPro Hero 9 będzie fajne? To proste. Niezależnie od ceny kamery (a pewnie cena Hero 9 nie przekroczy 2000 zł) otrzymujemy genialny w swojej prostocie produkt:

 • szerokokątny obiektyw z opcją linear lub fisheye,
 • video 4k i to przy 60 FPS (przy vlogowaniu raczej nie ma potrzeby używania więcej FPS),
 • wysokiej jakości video (wysoki bitrate),
 • niewielki rozmiar kamery i niska waga,
 • frontowy wyświetlacz do podglądu nagrania,
 • niską cenę,
 • wodoszczelność.

Oczywiście taki zestaw nie dorówna materiałowi video chociażby z lustrzanki/bezlusterkowca w którym zamontowano znacznie lepszą matrycę, ale zwracam uwagę – GoPro Hero 9 będzie kosztowało około 2000 zł a nie 10000 zł.

GoPro wchodzi tu w nowy obszar w którym ma już konkurencję ale dociera do nowych klientów. I nie chodzi o kamery sportowe a małe aparaty z obrotowymi ekranami, jak np. SONY ZV-1 Wielu użytkowników, zwłaszcza vlogerów, może docenić ten ruch GoPro a GoPro może mocno odbić się od dna. Nie ukrywam, że w perspektywie wydania 10000 na zestaw fotograficzny do vlogowania, jestem bardziej skłonny wybrać właśnie połączenie GoPro wraz np. z Galaxy S20 Ultra zyskując potężny zestaw do filmowania i fotografowania (znając oczywiście wszystkie wady takich małych matryc).

Cena i premiera GoPro Hero 9

Nie jest znana cena ani data premiery GoPro Hero 9. Hero 8 wyceniane było na 399$ i ta cena utrzymuje się do dziś jako wyjściowa. W Polsce kamerę GoPro hero 8 można było i można nadal kupić średnio w przedziale 1600-1900 zł. Cena GoPro Max względem Fusion była wyższa więc myślę że uczciwym będzie napisanie że Hero 9 będzie kosztowało także około 399 do 449$.

GoPro nie może pozwolić sobie na mocne wygórowanie ceny, gdyż pandemia odbiła się mocno na zainteresowaniu kamerami sportowymi. Z drugiej strony jeśli GoPro dobrze przemyśli kampanie reklamowe, to jak napisałem wyżej: za około 2000 zł zyskasz wypasiony sprzęt do vlogowania (tylko dokup mikrofon).

Jeśli nie interesuje was premiera GoPro Hero 9 możecie już dziś kupić Hero 8 w świetnej cenie. Na oficjalnej stronie GoPro kamera GoPro Hero 8 kosztuje obecnie 1450 zł w prezencie z kartą pamięci: https://gopro.com/en/pl/ Możecie też taniej kupić Hero 7 lub rozszerzony zestaw Hero 8 + Akcesoria. Wygląda na to że Hero 9 nie będzie na tyle rewolucyjne aby od razu mówić o skoku jakościowym, a Hero 8 oferuje dziś w zasadzie wszystko łącznie z 4k i 60FPS.

Tags: , ,

Dodaj komentarz