GoPro Hero 9 – nowa obudowa i lepsza stabilizacja?

  • przez

GoPro jak bardzo nie było by monotonne w produkcji kolejnych modeli kamery sportowej pokazuje, że pod wieloma względami trudno nie kochać ich produktów. Nie ukrywajmy też, że w sieci możemy trafić na bardzo wiele komentarzy z których jasno wynika, że to własnie serwisy społecznościowe takie jak YouTube oraz obecność kamer sportowych sprawiły że wiele osób nie tylko zechciało się podzielić swoimi osiągnięciami ale też ich spróbować. Dlatego wielu użytkowników kamer bardzo ucieszyła opcja HyperSmooth czy Time Warp, zwłaszcza w ich najnowszych odsłonach w kamerze GoPro Hero 8.

 

Warto też zwrócić uwagę że i wykorzystanie kamer 360 stopni zyskało na sile i wiele wskazuje na to, że GoPro nie porzuci tej koncepcji. Od kilku miesięcy wszyscy zadają sobie pytania jak będzie wyglądała, co będzie oferowała lub czym będzie kamera GoPro Hero 9. Nie wiemy o niej praktycznie nic, ale lista oczekiwań użytkowników kamery małymi krokami zaczyna topnieć przybierając też bardzo konkretne kształty.

Czego oczekujemy po nowej kamerze GoPro Hero 9?

  • nowy projekt i wygląd  kamery GoPro: wiele osób skarży się na jakość wykonania obudowy, pojawiają się problemy z mocowaniem oraz wodoszczelnością, ale i tak kamera przeszła sporą ewolucję od modeli z dedykowanymi obudowami,
  • powinien przyjąć gwint 1/4 cala: ten gwint będący reliktem przeszłości stanowi do dziś pożądane wyposażenie dla wielu urządzeń. Jest solidny, uniwersalny i daje bardzo wiele możliwości. Chociaż mocowanie GoPro jest super, ciągle wymaga stosowania dodatkowych przejścówek podczas gdy użytkownicy mają swoje własne pomysły na to jak chcą używać i mocować kamerę,
  • nowy chip: zmiana procesora kamery dała GoPro ogromne możliwości wprowadzenia nowych funkcji jak chociażby TimeWarp czy HyperLapse. Wysoka rozdzielczość, obsługa wielu obiektywów i coraz większa liczba FPS wymagają tego aby GoPro zaczęło myśleć powoli o nowym procesorze.
  • ulepszone opcje soczewek: rybie oko jest tym co napędza GoPro i daje ogrom możliwości wykorzystania materiału video, ale nie ukrywajmy, że dwa obiektywy to za mało, podczas gdy w telefonach od dawna montuje się 4 i więcej niezależnych matryc które doskonale ze sobą współpracują. Dodanie nowych funkcji soczewek czy nawet osobnego obiektywu mogło by dać kamerze solidnego kompa i otworzyć ją na zupełnie nowe możliwości video,
  • nowy wyświetlacz: temat dyskusyjny, DJI Osmo Action pokazało że można łatwo upchać dodatkowych wyświetlacz który pokochali np. vlogerzy i wszyscy nagrywający swoją osobę także podczas wyczynów sportowych. GoPro nie zrobiło tego oferując jakiś czas temu ramkę multimedialną do której finalnie można było podłączyć dedykowany ekran. Ten jednak do dziś nie jest oficjalnie dostępny w sprzedaży.

Co nowego w GoPro i co nas czeka w najbliższym czasie?

W marcu 2020 roku GoPro opublikowało informację, że firma przejęła firmę odpowiedzialną za oprogramowanie do stabilizacji obrazu video:  ReelSteady. Dla użytkowników końcowych oznacza to, że niewykluczone jest że zobaczymy wraz z nową kamerą GoPro Hero 9 nowe oprogramowanie lub integrację technologiczną.

Zwróćmy uwagę, że już teraz oprogramowanie ReelSteady będące samodzielną aplikacją lub wtyczką do AAE działa bez problemu z materiałem video z kamer GoPro Hero. ReelSteady, w przeciwieństwie do HyperSmooth, zawsze daje nagranie bez zniekształcenia typu rybie oko, niezależnie od zarejestrowanego pola widzenia dlatego jest tak uwielbiane przez pilotów dronów sportowych (FPV) a także rejestratorów hiper-lapsów wykonanych kamerami GoPro.

Sporo się tez mówi o nowym modelu sprzedaży usług GoPro, m.in. o subskrypcji. Pytanie czego miało by to dotyczyć. Kamery w modelu abonamentowym? Czy dostępu do nowego oprogramowania, np. GoPro Studio 2020 oraz ReelSteady. A może opłaty serwisowej jaką oferuje DJI umożliwiającej naprawę lub wymianę sprzętu? Ten ostatni element ma też duże znaczenie dla budowy kamery – jeśli pojawi się taka subskrypcja, bardziej jak pewne jest to że HERO 9 nie będzie miało wymiennej osłony obiektywu. To może być bardzo ciekawe posunięcie.

ReelSteady oraz HYperSmooth to dwa bardzo zbliżone rozwiązania ale możemy  je stosować zamiennie gdyż HyperSmooth robi dokładnie to samo co ReelStedy ale jeszcze na etapie rejestrowania obrazu w kamerze a nie postprodukcji. Pamiętajmy, że HyperSmooth korzysta z szerokiego kąta widzenia i żyroskopu aby stabilizować obraz i jednocześnie lekko go przycina.

Więcej o tym czym jest ReelSteady i jak to przejęcie ma się do sytuacji GoPro możecie przeczytać m.in. na oficjalnej stronie GoPro – kliknij tutaj.

Nowa obudowa GoPro Hero 9

GoPro jakie znamy dziś to konstrukcja, która przetrwała z nami już 4 lata. Sporo mówiło się przy okazji premiery GoPro Hero 8 o Media Mod czyli zewnętrznym ekranie który chyba miał być odpowiedzią na potrzeby użytkowników którzy szukali przede wszystkim kamery z obracanym ekranem. Taką kamerą było DJI Osmo Action, które w zasadzie nie ma kontynuacji. GoPro jednak chce chyba wyciągnąć z tego wnioski gdyś jak donoszą źródła np. znalezione na Reddit Hero 9 ma mieć podobno większy ekran na froncie.

Źródło przecieku: https://www.reddit.com/r/gopro/comments/hrteyd/hero9_front_leaked/

Wydaje się co najmniej głupotą aby wsadzać w to miejsce większy ekran mono, a jednak nawet niewielki podgląd obrazu z kamery na kolorowym wyświetlaczu może nam bardzo pomóc w lepszym kadrowaniu. Jestem bardziej jak pewny, że czeka nas w końcu drugi wyświetlacz co zresztą było do przewidzenia już kilka miesięcy temu gdy pojawiła się wzmianka o Hero 9 w FCC i dodatkowa opcja w menu kamery: WYŚWIETLACZE czyli Displays. Początkowo sam spekulowałem że może dotyczyć to jednak Media Mod czyli zewnętrznego wyświetlacza który w końcu może ujrzy światło dzienne, ale teraz wygląda na to że dotyczy to jednak wbudowanego ekranu na froncie kamery.

Wbudowany wyświetlacz zamiast Media Mod

Użytkownicy Reddit jednak nie zaprzestali tylko na opublikowaniu rzekomego wycieku wyglądu obudowy bowiem gdy wczytacie się w dyskusję, dowiecie się, że jeden z użytkowników serwisu dostał informację od lokalnego dystrybutora GoPro na Tajwanie, że Media Mod został anulowany i nigdy nie trafi do sprzedaży. Czy kogoś to dziwi?

Nie jestem specjalistą od montowania i tym bardziej nagrywania filmów ale od początku ten pomysł wydawał się głupi skoro DJI Osmo Action miało już ekran wbudowany w kamę i nic na tym nie straciło – no poza czasem pracy na jednej baterii.

Zawiedzeni mogą być w tej sytuacji właściciele kamer Hero 8 ale nie ma powodu do dużego zmartwienia, gdyż GoPro już od dawna prowadzi program odkupu kamer i wymiany na nowsze modele. Oczywiście wiele osób uważa, że to nie jest korzystne finansowo, ale z pewnością jest to prosty i szybki sposób na aktualizację sprzętu.

Jeśli te plotki okażą się prawdziwe to z pewnością możemy spodziewać się że nowa kamera GoPro Hero 9 otrzyma dodatkowy wbudowany wyświetlacz do podglądu video oraz że bardzo realnym jest pojawienie się modelu subskrypcji na oprogramowanie GoPro oraz serwis, np. wymianę uszkodzonej kamery Hero 9 lub jej naprawę.

O tym co może a co powinno znaleźć się w nowej kamerze GoPro Hero9 poczytacie także w bardzo fajnym artykule TechRadar: https://www.techradar.com/news/gopro-hero-9-black-9-things-we-want-to-see-in-the-next-flagship-action-camera

Dodaj komentarz