Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Co to jest Steam Link?Steam Streaming czyli Steam Link działa w oparciu o mechanizm wirtualnego pulpitu. A więc udostępniasz wybranemu urządzeniu, np. telefonowi czy telewizorowi, dostępu do pulpitu innego urządzenia, w tym przypadku Twojego komputera.

Obraz wyświetlany na ekranie komputera przesyłany jest na inne urządzenie, np. wspomniany telefon czy telewizor, dzięki czemu zachowujesz ciągłość kontroli nad grą (w przypadku np. takiej aplikacji jak TeamViewer masz po prostu kontrolę nad całym komputerem i systemem Windows).

Dokładnie w ten sam sposób działa m.in. strumieniowe przesyłanie gier w konsoli Xbox One oraz Xbox Series. Możesz w konfiguracji systemu Windows Twojego komputera lub laptopa podłączyć konsolę (jeśli jest w tej samej sieci) a następnie przesyłać obraz z konsoli na ekran komputera bez podłączania kabli.

W obu przypadkach możesz też podłączyć kontroler bezpośrednio do wyświetlacza tj. telefonu, telewizora a w przypadku XBOX do komputera PC.

Podsumowując: w tym konkretnym przypadku Steam Link to komplet aplikacji na różne urządzenia, które po zainstalowaniu i zalogowaniu do konta Steam umożliwiają przesyłanie obrazu z jednego urządzenia na inne, np. z komputera PC na telefon. Jedynym ograniczeniem w korzystaniu ze Steam Link jest Twoja baza gier i aplikacji, gdyż Steam Link pozwala na strumieniowe przesyłanie obrazu tylko w oprogramowaniu, które wcześniej kupiłeś i zainstalowałeś na swoim komputerze.

Dla kogo Steam Link?

Trudno tak naprawdę określić po co komu to rozwiązanie, ale skoro jest dostępne z pewnością ktoś go używa. Szukanie argumentów pt. musisz to mieć / musisz z tego korzystać jest bez sensu, ale nie ukrywajmy, wszyscy chyba pomyśleliśmy o tym samym, tj. wyjście do toalety bez przerywania rozgrywki.

Ustalmy jedno Steam Link i inne podobne mu rozwiązania to mechanizm działający w sieci lokalnej. To ważne, dlatego że jest ono ograniczone zasięgiem tej sieci, a jednocześnie nie jest uzależnione od wydajności Internetu.

Możesz więc grać w gry z jednego urządzenia na innym, np. grać na komputerze w gry z konsoli, grać na telefonie lub tablecie w gry z komputera, grać w gry z jednego komputera na innym. Powodów aby to zrobić może być wiele – popołudnie w ogrodzie, szybka dwójka, dłuższe posiedzenie, ktoś śpi, ktoś np. ogląda telewizję i blokuje konsolę, itp..

Zwróć jednak uwagę, że cały czas rozwijane są projekty np. Steam Link Anywhere, które mają docelowo umożliwiać prowadzenie rozgrywki za pomocą strumieniowego przesyłania gier w dowolnym miejscu na świecie. W tym przypadku rozwiązanie to będzie przypominało cloud gaming, a więc sytuację w której Twój komputer będzie odpowiedzialny za uruchomienie i obsługę gry, następnie dzięki łączu internetowemu obraz z gry będzie przesyłany na wskazane przez Ciebie urządzenie, na którym także odbywać się będzie kontrola w grze. Tak jak działa cloud gaming gdzie gry uruchamiane są na serwerach zewnętrznych, a użytkownik może je uruchomić na dowolnym wyświetlaczu. Warunkiem dobrego działania takiego rozwiązania są wydajne łącza Internetowe z niskim opóźnieniem.

Steam Link na telewizorze

O ile granie w niektóre gry na telefonie w domu, przy włączonym komputerze, może wydawać się niedorzeczne, warto sprawdzić działanie aplikacji Steam Link na telewizorze z Android TV. Możesz uruchomić dowolną grę a następnie przesłać obraz na telewizor i sterować nią. To bardzo wygodne rozwiązanie.

Tags: , ,

434 comments

Dodaj komentarz